Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Poradna Václava Větvičky

Čvc 1117 Autor: Redakce

Václav Větvička (73) je známý propagátor zahradničení u nás. Jak jste si jistě všimli v televizním pořadu Receptář prima nápadů, zná snad všechny rostliny. Své vědomosti ochotně a rád předává široké veřejnosti nejen v televizi a prostřednictvím odborné literatury, ale také osobně, každou třetí středu v měsíci ve tři hodiny v zámecké zahradě ve Štiříně(u rondelu  restaurace Domu Atis). Dr. Václav Větvička zde poradí jak na choroby a škůdce rostlin, ale také co za poklady vám na zahrádce roste. Neváhejte s sebou přinést části rostlin nebo fotografie.

Zámecký park ve Štiříně

rybnicekDíky popularitě Václava Větvičky je jedním z nejznámějších zámeckých parků. Pan doktor Větvička zde pracuje od roku 2007, ale zájem o park u něho začal mnohem dříve. Už v 80.letech minulého století byl konzultantem pro obnovu parku. Park byl renovován podle původního osázení a jistě mi dáte za pravdu, že povedeně. Za zmínku stojí i altánek na hladině exkluzivně udržovaného rybníka.

Zámecký park, který má bez mála 12 hektarů, ovlivnili jednak zakladatelé (Salmové) a jednak jednotlivá období (zejména baroko). Zámek sloužil také jako sady, lesy a podobně,  ale nyní je zase klasickým parkem s novou výsadbou původních druhů (bylo vysázeno asi 500 jehličnatých stromů, 90 listnatých, 5 500 keřů, 1 200 rhododendronů, 550 azalek). Za tím účelem jsou semenáčky, trvalky i letničky nakupovány, ale také pěstovány ve sklenících a malých školkách.

Součástí zámeckého parku je i devítijamkové golfové hřiště

zamecky parkNa výstavbě golfového hřiště se pan doktor Větvička příliš nepodílel, tuto práci přenechal odborníkům. Se záměrem postavit nedaleko golfové hřiště přišel již tehdejší majitel, František Ringhoffer, kolem roku 1920, a tak vzniklo pravděpodobně nejstarší golfové hřiště u nás. V dnešní době je golf hrou gentlemanů a jejich klubové příspěvky nemalou měrou přispívají do rozpočtu zámeckého parku. A že golfu neholdujete? Nevadí-na původním místě byl též nově vybudován i tenisový kurt.

Co v zámeckém parku stojí za to? 87 druhů stromů, 57 druhů keřů, přes 120 kultivarů rhododendronů a azalek.

  • jedlovec kanadský (Tsuga canadiensis)
  • jedle sibiřská (Abies sibirica)
  • jinan dvojlaločný (Ginkgo biloba)
  • metasekvoj čínská (Metasequoia glyptostroboides)
  • smrk Pančičuv (Picea omorica)
  • javor tatarský (Acer tataricum)
  • sloupovitý habr (Carpinus betulus Fastigiata)
  • převislý buk (Fagus sylvatica Pendula)
  • červenolistý javor mleč (Acer platanoides Crimson King)
  • cesmína (Ilex aquifolium)

V případě dotazů využijte diskuzi

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

166 reakcí na Poradna Václava Větvičky
  • Jana 10.4.2020 (09:58)

    Dobrý den, na okrasné třešni (sakura) se teď na jaře objevily na západní straně svislé praskliny kůry i vnitřku stromu cca 30 cm. Strom je starý cca 15 let. Od čeho tyto praskliny jsou a jak máme, prosím, tyto praskliny ošetřit?
    Předem děkuji za odpověď.
    Zdravím Jana Pražanová

  • marcel 2.4.2020 (18:25)

    Dobrý den pane doktore, chtěl bych na zahradě zasadit hrušeň. Od známých jsem slyšel, že mi nepůjde, když mám na zahradě rovněž několik thůjí. Hrušeň by měla být cca 25m od nich vzdálena. Je na tom něco pravdy? Jaké problémy bych mohl očekávat?
    Předem děkuji za odpověď
    Ing.Anděl M.

  • Věra Koubová 8.3.2020 (11:39)

    Vážený pane Větvičko velice si Vás vážím, chodila jsem na Vaše přednášky, mám Vaše knihy Vámi podepsané a pravidelně sleduji Vaše poradny v televizi i Zahrádkáři. V prvním letošním Receptáři jsem Vás postrádala,ráda bych nadále viděla Vaše vystoupení. Srdečně zdravím a přeji mnoho zdraví. Věra Koubová.

  • Radek Mundil 31.12.2019 (00:37)

    Dobrý den pane Větvičko mám na vás prosbu nechal jsem nařezat cerstvě pokácený kmen ořešáku královského z venku zdravý strom a uvnitř bylo ztrouchnivělé dřevo a v něm vedl pruh jaké si gelovité hmoty lehce našedlé barvy připomínající silikon nikde nemůžu najít co to je za houbu a jestli může nakazit ostatní materiál v hráni a jak na ni můžete mi prosím poradit?moc děkuji

  • Tomáš 16.11.2019 (17:49)

    Dobrý den pane Větvičko. Obracím se na Vás s prosbou zda nemáte nějaké informace o stromů picea abies mamillosa. Též nazývaný jako smrk strukovity. Nemohu najít žádné informace jako kdyby strom ani neexistoval. Natož sehnat někoho kdo by dokázal sehnat čistý semenný materiál. Pokud by jste mě někam nasměroval byl bych velice vděčný. Děkuji s pozdravem Tomáš

  • Věra Benešová 16.11.2019 (12:30)

    Vážený a milý pane Větvičko,prosím vás touto cestou o pomoc.Leta pěstují tulipány.V říjnu je vysadíme a po odkvětu vyjmu ze země,nechám zaschnout a na podzim jdou opět do země.Letos jsem se ale krásných květů nedočkala.Cibule zmizely,nebo byly tekuté….Co jsem udělala špatně?Budu vám vděčná za každou radu.Moc děkuji a přeji vám hodně zdraví a radostí z celé přírody.
    Vaše stálá obdivovatelka Vera

  • Miloslav Hýbl 2.11.2019 (14:22)

    Poradna V.Větvičky.
    Vážený pane Větvičko, jsem ve stejné věkové skupině jako Vy, leč bez Vašich botanických znalostí. V mládí nám na zahrádce rostly byliny na způsob hluchavkovitého vzrůstu se vzdálenou podobou máty. Říkaly jsme jim „tourant“ a měli jsme je velice oblíbené, protože po navlhčení jejich listů a třením mezi dlaněmi, došlo k vylučování velice příjemné šťávy, kterou jsem si kapali na kostku cukru, bylo to příjemně mentolové.
    Nemůžete, prosím, poradit, zda tomu odpovídá a je dosažitelná tato bylina?
    S úctou a uznáním děkuje
    Miloslav Hýbl
    Česká Třebová

  • Vojtěch Ivan 31.10.2019 (15:55)

    Dobrý den,chci se zeptat mám nasazené 2 roky vrby a teď všechny začaly černat,nevíte čím by to mohlo být?předem děkuji za odpověď

  • Stanislav 13.10.2019 (13:04)

    Dobrý den pane doktore, vím, že na internetu je spousty diskuzí a rad na využití kustovnice čínské. Obracím se na Vás s radou…..Od kamarádky jsem dostal plody kustovnice čínské, „vypreparoval“ semínka a ve vatě nechal vzklíčit. Letos poprvé jsem sklízel první nádherné plody. Zaznamenal jsem však na rostlině trny, které by určovaly ( dle různých diskuzí) , že se jedná o rostlinu, druh u níž se plody doporučují nekonzumovat. Soused vypěstoval rovněž kustovnici z koupených plodů ve zdravé výživě a výsledek byl ten samý…opět rostlina s trny. Jak je to prosím s tou „jedlou a nejedlou“ kustovnicí čínskou? Mohu sušit a konzumovat plody z mého keře, aniž by to mělo negativní účinek na lidské zdraví? Děkuji předem za odpověď. S pozdravem Stanislav.

  • Petra Bínová 6.10.2019 (13:11)

    Vážený pane Větvičko,
    chci Vás požádat o radu. Již druhým rokem se nám na okrasném javoru vyskytuje jakási choroba. Letos z jara jsem stromek dvakrát stříkala proti nějakému škůdci /doporučeno v zahradnictví/, bohužel to nepomohlo. Na listech jsou bílé skvrnky, skoro mapy.Prosím o radu, čím bych stromku mohla pomoci. Mohla bych Vám zaslat fotografii, ale bohužel nevím kam. Děkuji za odpověď.

Kategorie
<<Zář 2024>>
PÚSČPSN
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist