Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Poradna Václava Větvičky

Čvc 1117 Autor: Redakce

Václav Větvička (73) je známý propagátor zahradničení u nás. Jak jste si jistě všimli v televizním pořadu Receptář prima nápadů, zná snad všechny rostliny. Své vědomosti ochotně a rád předává široké veřejnosti nejen v televizi a prostřednictvím odborné literatury, ale také osobně, každou třetí středu v měsíci ve tři hodiny v zámecké zahradě ve Štiříně(u rondelu  restaurace Domu Atis). Dr. Václav Větvička zde poradí jak na choroby a škůdce rostlin, ale také co za poklady vám na zahrádce roste. Neváhejte s sebou přinést části rostlin nebo fotografie.

Zámecký park ve Štiříně

rybnicekDíky popularitě Václava Větvičky je jedním z nejznámějších zámeckých parků. Pan doktor Větvička zde pracuje od roku 2007, ale zájem o park u něho začal mnohem dříve. Už v 80.letech minulého století byl konzultantem pro obnovu parku. Park byl renovován podle původního osázení a jistě mi dáte za pravdu, že povedeně. Za zmínku stojí i altánek na hladině exkluzivně udržovaného rybníka.

Zámecký park, který má bez mála 12 hektarů, ovlivnili jednak zakladatelé (Salmové) a jednak jednotlivá období (zejména baroko). Zámek sloužil také jako sady, lesy a podobně,  ale nyní je zase klasickým parkem s novou výsadbou původních druhů (bylo vysázeno asi 500 jehličnatých stromů, 90 listnatých, 5 500 keřů, 1 200 rhododendronů, 550 azalek). Za tím účelem jsou semenáčky, trvalky i letničky nakupovány, ale také pěstovány ve sklenících a malých školkách.

Součástí zámeckého parku je i devítijamkové golfové hřiště

zamecky parkNa výstavbě golfového hřiště se pan doktor Větvička příliš nepodílel, tuto práci přenechal odborníkům. Se záměrem postavit nedaleko golfové hřiště přišel již tehdejší majitel, František Ringhoffer, kolem roku 1920, a tak vzniklo pravděpodobně nejstarší golfové hřiště u nás. V dnešní době je golf hrou gentlemanů a jejich klubové příspěvky nemalou měrou přispívají do rozpočtu zámeckého parku. A že golfu neholdujete? Nevadí-na původním místě byl též nově vybudován i tenisový kurt.

Co v zámeckém parku stojí za to? 87 druhů stromů, 57 druhů keřů, přes 120 kultivarů rhododendronů a azalek.

 • jedlovec kanadský (Tsuga canadiensis)
 • jedle sibiřská (Abies sibirica)
 • jinan dvojlaločný (Ginkgo biloba)
 • metasekvoj čínská (Metasequoia glyptostroboides)
 • smrk Pančičuv (Picea omorica)
 • javor tatarský (Acer tataricum)
 • sloupovitý habr (Carpinus betulus Fastigiata)
 • převislý buk (Fagus sylvatica Pendula)
 • červenolistý javor mleč (Acer platanoides Crimson King)
 • cesmína (Ilex aquifolium)

V případě dotazů využijte diskuzi

 

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

166 reakcí na Poradna Václava Větvičky
 • Ladislav  POL 3.8.2019 (07:12)

  Dobrý den. Prosím o radu.1. Doma máme ostružinu, která velmi plodí, avšak poslední 3 roky jí odspoda listů napadá něco žlutého. Je to skoro jako prášek, který je na spodku listu usazený, Některé listy jsou úplně suché, jako tabák. Můžete mi poradit, co s tím? 2. Na listech křenu máme černé létající maličké broučky, které prožírají listy tak, že nakonec uschnou. Oba případy jsem sice vyfotil, ale nevím, jak bych Vám fotku poslal. Děkuji za odpověď .

 • Anežka Krištofová 29.7.2019 (08:50)

  Dobrý den, prosím vás o radu.Koupila jsem si otřes internet semena,obchoduje,lilie,vánočního kaktusu.Ale že všech těch hromady semínek mi vylezli jen dvě květiny.Slyšela jsem že některá semena před vyklíčením se mají nechat chvíli v mrazáku.Co mám prosím vás udělat aby mi vyrostli všechny květiny? Děkuji moc za radu.Přeji pěkný den.Krištofová

 • Václav Adamec 29.10.2018 (17:28)

  Dobrý den , chtěl bych jenom srdečně poblahopřát k zaslouženému vyznamenání. Mohlo tedy přijít už dříve ,ale alespoň tak. Nevím kdo teď řiditeluje v botanické zahradě UK ale stojí to za …
  S tím že bych třeba zahlédl myrhovnik nebo kadidlovnik rostoucí v záhonu univerzitní zahrady jsem se už rozloučil.
  S pozdravem Václav Adamec

 • Josef Charvát 21.9.2018 (11:23)

  Dobrý den Pane Větvička. Mám dotaz ohledně pěstování pokojové rostliny vodomilné i bez hlíny. Jmenuje se BLÁZEN. Jejich mnoho druhu pravdě podobně, ale mě jde jen o dva druhy. Nafialovělé lístky sametové a pak o zelené hladké s drobnými kvítky. Nikde nejsou k sehnání. No a teď babo raď. Děkuji vám moc, za jakoukoliv odpověď.Josef Ch. z Kladna

 • Alžběta 13.9.2018 (11:25)

  Dobrý den, bylo vysíláno o jedovatosti Goji s trny. Ale dle různých moudrých knih a článků se toto tvrzení již vyvrátilo a údajně není pravda, že Goji s trny je jedovaté – tedy Lycium barbarum je jedlé (samozřejmě má mnoho poddruhů).
  Prosím o vysvětlení. Na základě daného pořadu hromada lidí ničí keře s trny, přes to, že jejich plody hromadu let bez problémů konzumovali.
  Není možné, že by i Goji s trny bylo jedlé? Děkuji za vysvětlení.

 • Iveta Halmlová 2.9.2018 (09:21)

  Dobrý den,prosím o radu.Máme několik let krásný fíkovník.Každý rok krásně zarodí,fíky jsou veliké,ale nedozrají.Jsou stále tmavě zelené a tvrdé.Kde děláme chybu?

 • Ludmila 14.7.2018 (23:37)

  Dobry den!!Asi pred mesicem jsem koupila keričkova rajcata v marketu Albert.Rajcata jsem umistila na sklenenem taliri v mistnost,kde teplota byla kolem 25 stupnu.Rajcata byla stale nadherne vypadajici,zadne stopy po plisnich a jinych hnilobnychch napadenich.Mozna,kdybych je chtela puzit na jidlo ci na vareni,by stejne vypada ly i dalsi mesice.Ale prave asi po mesici,jsem zjistila,ze z rajcat zacinaji rust nove rostlinky.Cim se to stalo??Je mi 74,nikfy jsem se s nicim podobnym nesetkala a tak se chci podelit!Moc Vas zdravim !Klimentova

 • Jiri 18.5.2018 (21:50)

  Dobry den, mam strom broskev. Klasicky vykvetla, olistila se. Jenze jsem zjistil, ze zelene listy nahle opadaly. Plody male broskvicky na strome zustaly. Proc nahle v kvetnu 2018 zelene listy opadaly? Dekuji Vam za odpoved.

 • O.Hanuš 26.2.2018 (12:56)

  Dobrý den,
  pěstuji Statici Tatariku, cca 700-800ks. V minulém roce se mi tatarika velmi zaplevelila (smetanka lékařská,rorzazil, vrbovka malokvětá, přesličky,ježatka,pryšec a mléč). Sháním vhodný selektivní herbicid,který bych mohl použít k vyhubení těchto rostli,aniž by došlo k uhynutí pěstované Tatariky.
  Dále pěstuji také Statici limonku u které řeším to samé zaplevelení. Děkuji za Vaši odpověď
  O.Hanuš

 • Eliška Lebdušková 25.1.2018 (16:26)

  Dobrý den, rozhodla jsem se vypěstovat si doma liči. Mohla bych od Vás dostat radu, jak by mi to mohlo vyrůst až do velikého stromu, který by plodil plody ?

Kategorie
<<Úno 2024>>
PÚSČPSN
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 1 2 3
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist