Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Poradna Václava Větvičky

Čvc 1117 Autor: Redakce

Václav Větvička (73) je známý propagátor zahradničení u nás. Jak jste si jistě všimli v televizním pořadu Receptář prima nápadů, zná snad všechny rostliny. Své vědomosti ochotně a rád předává široké veřejnosti nejen v televizi a prostřednictvím odborné literatury, ale také osobně, každou třetí středu v měsíci ve tři hodiny v zámecké zahradě ve Štiříně(u rondelu  restaurace Domu Atis). Dr. Václav Větvička zde poradí jak na choroby a škůdce rostlin, ale také co za poklady vám na zahrádce roste. Neváhejte s sebou přinést části rostlin nebo fotografie.

Zámecký park ve Štiříně

rybnicekDíky popularitě Václava Větvičky je jedním z nejznámějších zámeckých parků. Pan doktor Větvička zde pracuje od roku 2007, ale zájem o park u něho začal mnohem dříve. Už v 80.letech minulého století byl konzultantem pro obnovu parku. Park byl renovován podle původního osázení a jistě mi dáte za pravdu, že povedeně. Za zmínku stojí i altánek na hladině exkluzivně udržovaného rybníka.

Zámecký park, který má bez mála 12 hektarů, ovlivnili jednak zakladatelé (Salmové) a jednak jednotlivá období (zejména baroko). Zámek sloužil také jako sady, lesy a podobně,  ale nyní je zase klasickým parkem s novou výsadbou původních druhů (bylo vysázeno asi 500 jehličnatých stromů, 90 listnatých, 5 500 keřů, 1 200 rhododendronů, 550 azalek). Za tím účelem jsou semenáčky, trvalky i letničky nakupovány, ale také pěstovány ve sklenících a malých školkách.

Součástí zámeckého parku je i devítijamkové golfové hřiště

zamecky parkNa výstavbě golfového hřiště se pan doktor Větvička příliš nepodílel, tuto práci přenechal odborníkům. Se záměrem postavit nedaleko golfové hřiště přišel již tehdejší majitel, František Ringhoffer, kolem roku 1920, a tak vzniklo pravděpodobně nejstarší golfové hřiště u nás. V dnešní době je golf hrou gentlemanů a jejich klubové příspěvky nemalou měrou přispívají do rozpočtu zámeckého parku. A že golfu neholdujete? Nevadí-na původním místě byl též nově vybudován i tenisový kurt.

Co v zámeckém parku stojí za to? 87 druhů stromů, 57 druhů keřů, přes 120 kultivarů rhododendronů a azalek.

  • jedlovec kanadský (Tsuga canadiensis)
  • jedle sibiřská (Abies sibirica)
  • jinan dvojlaločný (Ginkgo biloba)
  • metasekvoj čínská (Metasequoia glyptostroboides)
  • smrk Pančičuv (Picea omorica)
  • javor tatarský (Acer tataricum)
  • sloupovitý habr (Carpinus betulus Fastigiata)
  • převislý buk (Fagus sylvatica Pendula)
  • červenolistý javor mleč (Acer platanoides Crimson King)
  • cesmína (Ilex aquifolium)

V případě dotazů využijte diskuzi

 

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

166 reakcí na Poradna Václava Větvičky
  • aNONnym 28.12.2017 (17:39)

    Dobrý den, pane doktore
    nedávno jste v Receptářové poradně zpochybňoval pravost divácké fotografie klíčících pecek uvnitř citronu, tak zde máte důkaz, že se tak stalo minimálně ještě jednou, již před cca 7 roky http://upramene.cz/forum/viewtopic.php?p=69877#p69877 , kdy dodávám, že plod nebyl nijak porušený. Zasadili jsme tehdy šest naklíčených semínek, z nichž dva keříky dodnes přežily a mají se čile k světu. 🙂

    S pozdravem pevného zdraví, NON

  • Jan Vrkoč 20.10.2017 (21:13)

    Vážený pane doktore, na naší zahradě jsme museli pokácet cca 60 let starý vzrostlý ořešák. Měl v bázi kmene trouchnivou část a hrozilo jeho zřícení ve vichru. Strom kdysi zasadil náš dědeček. K našemu velkému překvapení jsme při rozřezávání jedné ze silných větví objevili kompletně ve dřevě zarostlou podkovu. Nález nás velice potěšil a bereme jej jako tajný vzkaz dědy pro štěstí. Máte s touto symbolikou nějakou zkušenost. Bývalo to zvykem? Děkuji

  • Věre Zemanová 20.10.2017 (18:30)

    Dobrý den pane Větvičko. chtěla bych Vás požádat o radu. Mám již zhruba pětiletý citrón, z kterého jsme měli již bohatou sklizeň. Letošní rok se mu však vůbec nevede, kroutí se mu listy a přesto, že kvete, tak nemá plod, ale takový zvláštní patvar. Můžete mi prosím poradit? Předem Děkuji Věra Zemanová

  • Markéta Růžičková 4.9.2017 (16:20)

    Dobrý den pane Větvičko, chtěla bych se zeptat, jestli lze úspěšně pěstovat pokojové rostliny ve skleněné nádobě? Děkuji, Růžičková.

  • Frantová Pavla 29.8.2017 (17:51)

    Dobrý den pane Větvička.
    Vím, že se zabýváte botanikou, ale prosím o pomoc. Určitě znáte nějakého odborníka, jako jste Vy -zoologa. Prosím, předejte mu tuto zprávu. Možná, že můžete odpovědět i Vy.
    22.8 jsme na dvorku na zemi ve Vlastiboři v JČ objevili něco jako zrnko nebo larvu? Posílám foto. Pohybuje se to malými poskokovými pohyby všemi směry. Je to dlouhé cca 1cm. Dodnes to žije, ale nemění se to.
    Neumím připnout snímky- poraďte prosím. Je to fakt zajímavé.

  • marie 2.8.2017 (20:08)

    Dobrý den pane Větvička,pěstují asi 8 let ostrolistou cesminu,ale už loni jsem si všimla takových bílých čárek ze spodu listů.rostlina pomalu odchází.Poraďte mi prosím o co se jedná a jak mohu cesmínu zachránit?

  • Lenka Gregorová 2.7.2017 (21:07)

    Dobrý den,
    již několik let bojuju s jakýmsi onemocněním jahodníku..vyměnila jsem odrůdu, přesázela na jiné místo…. sazenice vždy vypadají dobře, kvetou, a pak plody nevyrostou a sazenice jakoby zaschne. Na internetu jsem si vyhledala, že se zřejmě jedná o „Krčkovou hnilobu jahodníku, jedná se o půdní houbu, která napadá především krček rostliny.
    Rostliny náhle vadnou a zasychají, poté hynou.
    Vytažená rostlina má mrtvé kořeny, které jsou na povrchu celé černé a uvnitř při podélném řezu zbarvené dočervena.“
    Jako jediná rada je uvedeno:
    Před výsadbou je vhodné namáčení rostlin při výsadbě v přípravku Aliete 80 WG.
    Není možné tuto půdní houbu nějak z půdy zničit?
    Předem děkuji za odpověď.

  • Moravcovi 12.4.2017 (19:58)

    Vážený pane doktore !
    Obracíme se na Vás s prosbou o radu. Již mnoho let mám e na zahradě beztrnné ostružiny. Je to naše oblíbení ovoce, milují je i vnoučata. Již několik let nás ale trápí rezavý poprašek na spodní straně listů a světlé, jakoby nedozrálé skvrny na plodech. Obzvláště v loňském roce na sklonku léta to bylo kritické. Nevíme si s tím rady. Zkoušíme každou radu, kterou nám kdo dá, ale výsledek je v nedohlednu.
    Děkujeme vám za odpověď a přejeme vám krásné jaro a vůbec krásný celý rok a mnoho radostí v přírodě !
    manželé Moravcovi Mochov

    • František Marada 17.8.2017 (04:42)

      Měl jsem také takovou chorobu na ostružinách. Po vyrašení listů a před květem provedu postřik DISKUS, který je výborný i na angrešt. Choroba zmizela.Letos jsem již nasbíral 8kg – výborná marmeláda i džem.

  • Hanka 26.3.2017 (16:39)

    Dobrý deň pán Větvička, chcela by som sa opýtať ako by som sa mohla s Vami skontaktovať. Potrebovala by som Vám poslať obrázky rastlinky ktoré by som potrebovala pomenovať. Ďakujem pekne Hanka

  • Martin 16.3.2017 (17:32)

    Važeny pane Větvičko,je možne v teto době vypěstovat z řízku pajehličník přeslenaty ? Děkuji velice za odpověd.Martin z Jasení.

Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist