Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Poradna Václava Větvičky

Čvc 1117 Autor: Redakce

Václav Větvička (73) je známý propagátor zahradničení u nás. Jak jste si jistě všimli v televizním pořadu Receptář prima nápadů, zná snad všechny rostliny. Své vědomosti ochotně a rád předává široké veřejnosti nejen v televizi a prostřednictvím odborné literatury, ale také osobně, každou třetí středu v měsíci ve tři hodiny v zámecké zahradě ve Štiříně(u rondelu  restaurace Domu Atis). Dr. Václav Větvička zde poradí jak na choroby a škůdce rostlin, ale také co za poklady vám na zahrádce roste. Neváhejte s sebou přinést části rostlin nebo fotografie.

Zámecký park ve Štiříně

rybnicekDíky popularitě Václava Větvičky je jedním z nejznámějších zámeckých parků. Pan doktor Větvička zde pracuje od roku 2007, ale zájem o park u něho začal mnohem dříve. Už v 80.letech minulého století byl konzultantem pro obnovu parku. Park byl renovován podle původního osázení a jistě mi dáte za pravdu, že povedeně. Za zmínku stojí i altánek na hladině exkluzivně udržovaného rybníka.

Zámecký park, který má bez mála 12 hektarů, ovlivnili jednak zakladatelé (Salmové) a jednak jednotlivá období (zejména baroko). Zámek sloužil také jako sady, lesy a podobně,  ale nyní je zase klasickým parkem s novou výsadbou původních druhů (bylo vysázeno asi 500 jehličnatých stromů, 90 listnatých, 5 500 keřů, 1 200 rhododendronů, 550 azalek). Za tím účelem jsou semenáčky, trvalky i letničky nakupovány, ale také pěstovány ve sklenících a malých školkách.

Součástí zámeckého parku je i devítijamkové golfové hřiště

zamecky parkNa výstavbě golfového hřiště se pan doktor Větvička příliš nepodílel, tuto práci přenechal odborníkům. Se záměrem postavit nedaleko golfové hřiště přišel již tehdejší majitel, František Ringhoffer, kolem roku 1920, a tak vzniklo pravděpodobně nejstarší golfové hřiště u nás. V dnešní době je golf hrou gentlemanů a jejich klubové příspěvky nemalou měrou přispívají do rozpočtu zámeckého parku. A že golfu neholdujete? Nevadí-na původním místě byl též nově vybudován i tenisový kurt.

Co v zámeckém parku stojí za to? 87 druhů stromů, 57 druhů keřů, přes 120 kultivarů rhododendronů a azalek.

 • jedlovec kanadský (Tsuga canadiensis)
 • jedle sibiřská (Abies sibirica)
 • jinan dvojlaločný (Ginkgo biloba)
 • metasekvoj čínská (Metasequoia glyptostroboides)
 • smrk Pančičuv (Picea omorica)
 • javor tatarský (Acer tataricum)
 • sloupovitý habr (Carpinus betulus Fastigiata)
 • převislý buk (Fagus sylvatica Pendula)
 • červenolistý javor mleč (Acer platanoides Crimson King)
 • cesmína (Ilex aquifolium)

V případě dotazů využijte diskuzi

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

166 reakcí na Poradna Václava Větvičky
 • Marie Valyiova 12.6.2021 (09:42)

  Dobrý den pane profesore. Máme doma na zahradě meruňku Ananasku a letos se nam stalo,že,během dvou dnů opadalo skoro půl úrody ( plody jsou normaně vyzrálie na tuhle dobu).Nebylo jich moc ale i to málo opadává meruňka na pohled vypadá zdravá . Manžel tvrdí že meruňka nemá vlahu . Mne se to nezdá a proto prosím o radu . Meruňka je stará asi 6 let . Předem dekuji za odpověď.

 • Jan Horejsek 4.6.2021 (19:33)

  Dobry den,pane Vetvicko. Prosim o radu.Tůje
  zasazené v roce 2007 reznou z venku od vrchu.
  Výška tůjí asi 2 m.Hnojivo xaramila podle zahradníka do lonska.Před týdnem jsme daly
  hořkou sůl. Tůje zastřihávám.Díky předem za odpověd.S pozdravem Jan Horejsek. Je závlaha.

 • Malá 1.6.2021 (16:56)

  Pane profesore,
  měl byste zájem o foto patrně vzácného plodu
  z Bavara-Dominikánská rep., nikdo z místních lidí
  jej neznal,
  s pozdravem Marta

 • Eva Turkova 3.10.2020 (18:04)

  Dobrý den, u převislé vrby se na spodní straně listu objevil žlutý povlak a listy usychaji. Mám dotaz, zda se jedna o rez nebo plisen. Existuje nějaký přípravek na vyléčení? Děkuji Eva Turkova

 • David Mikšovský 24.9.2020 (10:15)

  Dobrý den,
  chtěl bych se zeptat na následující. V době Covid se velmi často objevují na pultech produkty s bylinou Echinacea purpurea. Někde uvádí český název Třapatka nachová někde Třapatkovka nachová. Který název správně odpovídá Echinacea purpurea a pak to hlavní, která z nich má ty uvedené vlastnosti posilující imunitní systém a je vhodná jako prevence proti chřipce?
  Děkuji
  S přáním pevného zdraví
  David Mikšovský

 • Veronika 8.8.2020 (20:52)

  Dobrý den vyrostla mi tykev z kompostu a nevím jestli je jedla přiložit foto nejde mohu do meilu děkuji Veronika

 • alcadvoracka 10.7.2020 (07:20)

  Dobrý den, moc prosím o radu. Trávník mi ničí cosi, co vypadá jako tráva a když má vhodné podmínky je krásně zelené, ale, když ne jako seno nebo hnůj. už jsem zkusila vše a nikdo neporadil. Mohl byste Vy? Při sekání zůstane a plazí se všude.

 • Laďka 19.6.2020 (17:42)

  Dobrý den,prosím o radu pane Větvičko, mám 5 let staré keře rakytníku. Konečně jsme se radovali z malé úrody, kterou ale nezklidime. Malé zelené plody asi 4mm, začaly najednou hromadně opadavat. Nechapu vůbec proč.

 • Marie Kodadová 9.5.2020 (17:09)

  Dobrý den pane Větvičko,
  chtěla bych se zeptat, zda jsou všechny druhy šeříku jedlé. Mám velkokvětý fialový šeřík a chci z něj udělat šťávu. Trochu se bojím, abych rodině neublížila.
  Děkuji za odpověď.

 • Vlasta 27.4.2020 (07:44)

  Dobrý den.Dostala jsem krasný strom.
  Prunus serrula kiku shidae zakura.Během čtyř dnu v koupenem obalu zacala mít svěšene větve..Hned jsme ji zasadily,ale pořad ma větve svěsene.DĚKUJI ZA ODPOVĚD.

Kategorie
<<Čvc 2024>>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist