Internetový hobby magazín

Menu

Vaření

Nejnovější články

Recept na sirup z aronie

Srp 1930 Autor: Redakce

Černý jeřáb, temnoplodec nebo aronie je název pro keř, v některých případech naroubovaný na kmínek, který zaujme snad ve všech směrech. Keř je krásně kompaktní a občas je využíván také jako živý plot. I stromky jsou užívány v okrasných zahradách. Plody aronie jsou černé jeřabiny, které se sklízejí koncem srpna a v září. Jsou poněkud trpké, ale když přejdou mrazem, dají se jíst i syrové. To už si na nich ale většinou pochutnávají ptáčci, tak pozor, aby na vás vůbec něco zbylo. Byla by škoda jim vše nechat, protože plody obsahují mnoho vitaminů a antioxidantů. Nejsladší je aronie černá (melanocarpa). Plody jakékoliv aronie můžete přidat všude tam, kde je žádoucí krásně rudá barva. Výborný je džem nastavený jablky nebo blumami-recept na něho najdete ZDE.

Dneska si ale vyrobíme neuvěřitelně dobrý sirup z aronie, který stačí doředit vodou do požadované sladkosti. Dětem neskutečně chutná a je zdravý. Krom kyseliny citronové navíc neobsahuje žádné konzervanty a i tu můžete nahradit citrony.

vyroba sirupu z aronie

Na 4 l sirupu budete potřebovat:

  • 2 l očištěných plodů aronie
  • 2 l vody
  • 4 kg cukru
  • 100 g kyseliny citronové

Postup:

Plody stříháme z keřů i s větvičkami, omyjeme, necháme okapat a pak až otrháváme jednotlivé kuličky. Tím zabráníme tomu, že s nečistotami smyjeme i šťávu z plodů, která po odtržení od větvičky začne z kuliček ihned vytékat.

plody aronie

Plody proženeme mixérem, rozředíme vodou a necháme přijít k varu. Přisypeme cukr a necháme zcela rozpustit.

sirup z aronie

Vypneme plamen, přidáme kyselinu citronovou a dobře promícháme. Přecedíme na jemném sítku, abychom pak v ve šťávě neměli kousky. Nevadí to ničemu, ale děti to nemají rády.

recept na sirup z aronie

Plníme do čistých horkých sklenic (vypláchneme je vroucí vodou nebo právě vyndané z myčky).

recept na stavu z aronie

Podávejte naředěné vodou jako klasický sirup. Šťáva je výtečná! Výrazná, tak akorát sladká a má překrásnou barvu. Budete nadšeni stejně jako my.

Pozn. redakce: Kousky, které vám zbyly na sítku rozhodně nevyhazujte. Nechte je vychladnout a uchovávejte v lednici nebo mrazáku. V některém z dalších článků totiž chystáme recept na brownies s aronií a tento „odpad“ je k tomu jako dělaný.

Náš tip: Pro jistotu můžete přidat dobře uzavřené sklenice k nádobí do myčky, program pusťte na 70 stupňů nebo sirup uchovávejte v lednici.

aronie sirup

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

2 reakce na Recept na sirup z aronie
  • Dana 10.10.2023 (12:40)

    Dělala jsem a je výborný

  • Hesova 14.1.2023 (14:24)

    Sirup z Aronie znám,je výtečný 😋

Kategorie
<<Čvn 2024>>
PÚSČPSN
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist