Internetový hobby magazín

Menu

Vaření

Nejnovější články

Také vám není jedno, co kupujete?

Kvě 1410 Autor: Redakce

Zajímáte se o to, jak vlastně produkt vznikl, co k tomu spělo a za jakých podmínek je možné, že si ho můžete zakoupit? V doslovném překladu znamená fair trade spravedlivý obchod. Znamená to, že produkt vznikl za takových podmínek, při kterých nikomu nebylo ublíženo ani ukřivděno. Pokud je výrobek označen značkou fair trade, zaručuje, že lidé kteří na něm pracovali, dostali zaplacenou podle spravedlivých podmínek a zároveň pracovali za příznivých a důstojných podmínek.

fair trade 2013Jak vidíme ze statistik i v České republice neustále roste zájem o fairtradové produkty. A to tak, že opravdu závratnou rychlostí. Mezi rokem 2012 a 2013 vzrostl obrat o celých 80%.

K tomuto závratnému vzestupu samozřejmě přispívá i fakt, že tyto produkty jsou stále dostupnější a dostupnější. Také se rozšířilo všeobecné povědomí společnosti a lidé se začínají čím dál tím více starat o to, co vlastně kupují.

 K tomuto obrovskému číslu značně napomáhá prodej fairtradové kávy, která je u nás jednou z nejprodávanějších faitradových surovin. Pokud budeme zmiňovat čísla, kávy se u nás během loňského roku za 100 milionů – tedy 142 tun. Toto obrovské množství zvyšují i kavárny, které fairtradovou kávu výhradně nabízejí – je to např. Starbucks či Tchibo.

fair trade kavova zrnaSkvělou zprávou je i to, že existují přímo české pražírny fairtradové kávy. Mezi ty nejrozšířenější a nejznámější patří Mamma coffee, Volkafé či Fair&Bio.

Dalšími oblíbenými produkty je čokoláda, kakao, čaj či bavlna. Zakoupit se dají i fairtradové banány, bohužel doposud jen online. Jiné ovoce se u nás prozatím bohužel nenabízí.

Nárůst obratu nesvědčí pouze o velkém zájmu, ale i o tom, že je to u nás v podstatě stále novinka. Obrat vzrostl i díky tomu, že se výrazně rozšířila nabídka. Pokud se tedy bude nabídka nadále rozšiřovat, i obrat bude stále růst.

Férová snídaně

fair trade snidanePokud se chcete aktivně zapojit nejen nákupem fairtradových výrobků, zúčastněte se zajímavého happeningu s názvem Férová snídaně. Tato zajímavá akce se koná ve více než 100 městech po celé republice. Akce, která se koná dnes, tedy 10. května, bude mít letos již 4. výročí. Doneste si tuto sobotu jakékoliv fairtradové či lokální produkty na náměstí, hřiště či do parku (podle toho, kde se u vás snídaně koná) a podělte se s ostatními účastníky.

Zatímco v roce 2011 se Férová snídaně konala ve 41 městech a v roce 2012 v 57, loni to bylo již 87 míst a celkem snídalo 2 800 lidí.

Příjemný neformální nekomerční piknik si již získal své jméno a i letos bude opět propojovat fair trade s lokálními produkty.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Kvě 2024>>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist