Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

V září je správná doba na druhý řez bobkovišně v daném roce

Zář 2007 Autor: Redakce

S podzimem už na řez živých plotů příliš nemyslíme. Ale pozor, pokud máte živý plot z bobkovišně, je právě září tím správným měsícem.

rez bobkovisne

Ještě donedávna byl živý plot z bobkovišně experimentem pro odvážné. Jen stěží jste si mohli vybrat z nějakých odrůd a výsadba byla tak trochu vabank, zejména pokud nebydlíte v teplých oblastech. Dnes je výběr bohatší, už nekupujete bezejmennou bobkovišeň, ale konkrétní odrůdu. I když tato skutečnost se vám při nákupu sazenic na živý plot může prodražit.

Bobkovišeň, latinsky Prunus laurocerasus, je v našich podmínkách mrazuvzdorný keř, avšak s určitými omezeními. Některé odrůdy nesnesou pokles teplot pod -20 °C, což u solitéru risknete, nebo si dáte práci se zakrytím, u živého plotu je to však problém velký a neřešitelný Přesněji řečeno byl. Nově jsou na trhu odrůdy, jako je třeba Novita, která je skutečně otužilým druhem. Snese pokles teplot i na -27 °C, což je pro naše podmínky naprosto dostatečné. Snad až na horské podmínky Šumavy, Jeseníků, Beskyd či Krkonoš.

mrazuvzdornost bobkovisne

Živé ploty z bobkovišně jsou oblíbené proto, že jsou stálezelené

Existují i jiné stálozelené rostliny vhodné pro živé ploty, teď budu mluvit výhradně o listnatých a vyhnu se tújím nebo smrkům, avšak každý z nich má své problémy. Takže obvykle nikdy nejde říct, že je to lepší řešení. Navíc velké kožovité lesklé listy, jež nabízí bobkovišeň, jsou skutečně neopakovatelné. Jiný tak krásný stálozelený živý plot není. Pozor však na úhyny rostlin. I když si pořídíte zaručeně mrazuvzdornou odrůdu, může dojít k úhynu rostlin. Mnohdy si totiž neuvědomíme, že stálozelená rostlina potřebuje dostatek vody i v zimě. A tak mohou rostliny během suchých zim uhynout. Proto je nezapomínejte zavlažovat i v zimě.

TIP: Jiné stálozelené listnaté keře vhodné na živý plot: zimostráz, ptačí zob obecný, ptačí zob vejčitolistý, hlohyně šarlatová, cesmína, střemcha vavřínolistá. Tyto druhy jsou vhodné pro formálně stříhané živé ploty.

Podzimní řez bobkovišně

Bobkovišeň patří mezi živé ploty, které vyžadují řez, nebo chcete-li střih, dvakrát ročně. Poprvé se bobkovišeň řeže v březnu, podruhé v září. Oba řezy jsou pro krásu živého plotu z bobkovišně důležité. Podívejme se teď na ten na přelomu léta a podzimu,

Zářijový řez je ten, který rostlinu udrží ve správném tvaru. Přispívá též k lepšímu zdravotnímu stavu rostlin, protože se spolu s řezem odstraní i napadené části rostlin. Všechny plísněmi či fleky napadené listy odstraňte a spalte. Rozhodně je neponechte po řezu pod rostlinou, ani je nedávejte do kompostu.

Starší rostliny v září rovněž prořezejte tak, aby se odstranily některé nadbytečné a keře příliš zahušťující větve. Pravidelnou obnovou dřeva dosáhnete zelenější a mladistvější vzhled živého plotu. Pak zakraťte výhony, které obvykle během jara a léta narostly o 20 až 40 cm.

U bobkovišně se nedoporučuje používat elektrický plotostřih. Dochází totiž k tomu, že prostřihnete listy napůl a plot je pak nevzhledný. Proto se doporučují spíše ruční nůžky na živý plot, které jsou při řezu k nádherným lístkům šetrnější. Řez provádějte vždy za suchého počasí. Nůžky je před použitím vhodné vydezinfikovat silnějším lihem. Též musí být ostré, aby se větve při střihu netřepily.

jak ostrihat bobkovisen

Oplatí se živý plot z bobkovišně?

Ruční řez je náročnější než ten plotostřihem. Chyby při řezu jsou vidět. Rovněž nákup rostlin je nákladnější. Přesto stojí za námahu, protože je skutečně atraktivní a zelení vás bude těšit po celý rok. Dobrým typem je držet si stranou od živého plotu pár náhradních jedinců, kdyby vám v plotě nějaké uhynuly. Pěstujte je třeba jako solitéry či ve skupině jiných rostlin. Pokud je pro vás založení živého plotu z drahé bobkovišně finančně nákladné, kupte si jeden keřík a použijte jej jako matečnici. Září je ideální čas i na odběr řízků. Zakoření snadno po použití stimulátoru v malých sadbovačích.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

2 reakce na V září je správná doba na druhý řez bobkovišně v daném roce
  • Martin Benes 3.7.2022 (13:22)

    Dobry den,spis mam dotaz.bobkovišeň mam rok starou.tak se chci zeptat,jestli už teď mam zastrihnout výhonky ,aby ker byl hustší .nebo jestli mam nechat keřík až vyroste do urcite velikosti a zastrihavat až pak.dekuji Martin

    • Marek Lansky 24.7.2022 (23:38)

      Dobrý den, určitě můžete začít zastřihávat rovnou. Bobkovišeň, pokud je správně opečovávána, roste poměrně bujně. Nebojte se ani radikálnějšího řezu.

Kategorie
<<Úno 2024>>
PÚSČPSN
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 1 2 3
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist