Internetový hobby magazín

Menu

Vaření

Nejnovější články

Stovky Čechů se chystají společně posnídat na fairtradovém pikniku

Bře 1421 Autor: Redakce

V sobotu 10. května se uskuteční již čtvrtý ročník pikniku Férová snídaně ve vašem městě. Jedná se o ojedinělý koncept, kdy se ve stejný den a ve stejný čas na desítkách míst po celé ČR sejdou stovky lidí, aby daly najevo, že podporují fair trade. Stane se tak na Světový den pro fair trade, který se slaví každoročně druhou květnovou sobotu. Happening se těší stále větší oblibě, zatímco v roce 2011 se Férová snídaně konala v 41 městech a v roce 2012 v 57, tak loni již v 87 městech. Celkem loni snídalo 2 800 lidí.

Ferova_snidanePříjemný neformální piknik si již získal své jméno a i letos bude opět propojovat fair trade s lokálními produkty. Účastníci si sami přinesou fairtradové potraviny jako jsou kakao, káva, čaj, ale například i bábovka upečená z domácích vajec a fairtradového kakaa. Společně pak posnídají na veřejném místě.

„V některých městech či obcích snídani organizují jednotlivci aktivní v daném regionu jako například studenti, vedoucí mateřského či ekologického centra nebo místní paní knihovnice. Jinde se angažují představitelé místní samosprávy,“ uvedla Gabriela Štěpánková z nevládní organizace NaZemi, která akci koordinuje.

Při porovnání výsledků průzkumu spotřebitelského chování (1), který NaZemi opakovaně provedla v letech 2010 a 2013, vyplývá, že znalost loga Fairtrade mezi českou populací vzrostla za toto období o 45 %. Zatímco v roce 2010 toto logo znalo 15,9 % dotázaných, v roce 2013 to již bylo 23 %.

Zájem o fairtradové produkty v České republice stále roste. Maloobchodní obrat s fairtradovými výrobky v roce 2012 dosáhl celkem 113 milionů korun, což představuje oproti roku 2011 23% nárůst. „Stále je největší zájem o kávu, podíl kávy ve srovnání s ostatními produkty ještě vzrostl, za loňský rok činil 67 % obratu,“ uvedla Hana Chorváthová z organizace Fairtrade Česká republika. Pro srovnání: ve Velké Británii prodeje fairtradového zboží vzrostly mezi rokem 2011 a 2012 o 19 %, z 1,32 miliard liber na 1,57 miliard liber (2).

Co je fair trade?

Fair trade je způsob obchodu a dává drobným pěstitelům, řemeslníkům i zaměstnancům ze zemí Afriky, Asie a Latinské Ameriky možnost uživit se vlastní prací za důstojných podmínek. Pokud si český spotřebitel koupí fairtradový výrobek, dává tak přednost výrobkům, za nimiž nestojí zneužívání dětské práce, nelidské pracovní podmínky, či devastace životního prostředí.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist