Internetový hobby magazín

Menu

Vaření

Nejnovější články

Co je to fair trade?

Dub 1304 Autor: Redakce

fair tradeČesky můžeme fair trade přeložit jako férový, spravedlivý obchod. Je to obchodní partnerství, které usiluje o větší rovnost v mezinárodním obchodě a snaží se tím pomoci lidem v rozvojových zemích. Fair trade také zabezpečuje práva řemeslníků a obchodníků a zajišťuje jim lepší obchodní podmínky.

Můžeme si to představit tak, že určití zemědělci nebo řemeslníci z malé Africké nebo jihoamerické vesničky vyrábí ať potravinový, nebo nepotravinový výrobek a díky fair trade jsou tyto výrobky dováženy do zemí Evropy nebo severní Ameriky, kde si je my, spotřebitelé, můžeme zakoupit v označeném obchodě, nebo jednoduše na internetových e-shopech. 

fair trade cajDíky tomuto systému je umožněno mnohým lidem třetího světa se dostat ze spárů chudoby, bez hmotné pomoci, pouze díky vlastním schopnostem a dovednostem. Je tak vlastně nabízena pomocná ruka znevýhodňovaným obchodníkům, také s tím souvisí zajištění vyplácení férové ceny a faktem, že nepracují malé děti.

Co si můžeme koupit?

fair trade kavaV podstatě si nepřiplácíme za značku, ale jde o velmi zvláštní druh charity. Koupit můžeme více než 700 výrobků. Klasikou je káva, čaj, čokoláda a podobně. Díky podpoře při nákupu pochutin s označením fair trade se má lépe více než 5 milionu lidí, kteří by jinak žili na pokraji hladomoru. V žádném případě tedy neplatíte za značku jako takovou. Nejde tedy o značku, která by zajišťovala kvalitu. My ale ze zkušenosti víme, že se jedná o velmi kvalitní pochutiny, keramiku i ovoce, které se navíc velké většině případů pyšní i nálepkou BIO. Například černý čaj z řady fair trade, který jsme koupili v obchodě Marks and Spencer, je opravdu velmi dobrý a jistě zaujme i opravdivé milovníky čaje.

Výrobky spravedlivého obchodu se dají rozdělit do dvou skupin, jsou to výrobky označené známkou Fairtrade, což je zeleno-modrá kulatá značka, anebo produkty, které jsou z fairtraidových organizací, ale značkou označeny nejsou.

Nejčastějšími produkty je káva, kakao, čokoláda a jiné cukrovinky, čaj, banány a další čerstvé i sušené ovoce, ovocné šťávy a další potraviny.

cukrova trtina fair tradeMezi nepotravinové výrobky spadá například keramika, skleněné a textilní výrobky, šperky, ale třeba i doplňky do domácnosti.

Pokud se rozhodnete kupovat výrobky férového obchodu, nejen, že pomůžete, ale získáte výrobky, které jsou ekologicky vyrobené a vysoce kvalitní. Produkty se někdy pohybují cenově o něco výše než v běžném obchodě, ale například u kvalitních čajů, kávy a čokolád je cena mnohdy srovnatelná s cenami v běžném obchodě.

Cíle Fair trade

Fair trade se snaží pomoci znevýhodněným výrobcům, což jsou velmi často ženy, na druhou stranu chrání před nucenou a dětskou prací. Důležité jsou vhodné, dobré pracovní podmínky. Férový obchod se snaží navíc informovat veřejnost o negativním vlivu mezinárodního obchodu na drobné obchodníky v rozvojových zemích a snaží nespotřebitelům vysvětlit, že se dá chovat i jinak.

Móda nebo životní postoj?

fair trade zeleninaI ti, kteří nemají potřebu se dělit, nemají problém si připlatit za kvalitní, dobré, výrobky. Ostatně s tím souvisí i marketingová strategie, která stejně jako samotná značka vznikla ve Velké Británii. První obchod, který podporoval zemědělce třetího světa, vznikl v Nizozemí, dnes už jich je po celé Evropě na tisíce. Jak již bylo řečeno, kolébkou je Velká Británie. U nás se férové výrobky nejvíce prodávají v rámci britského řetězce Marks and Spencer. Zkuste čaj nebo kávu, určitě si pochutnáte! Postupem času ale nejdete stále více výrobků této značky i v klasických supermarketech. Cena je pro mnohé stále nejdůležitějším parametrem při výběru potravin.

I střední třída si ale pomalu začíná uvědomovat, že poměr ceny a kvality je zdaleka nejdůležitější. Přesně to je důvod, proč jsou férové výrobky a výrobky ekologického zemědělství čím dál tím vyhledávanější. Raději si koupíme méně dobrého, než se cpát nějakými „šmakuládami“.

Základem je ale vždy informovanost. O férových výrobcích se některé děti z Evropy mohou dozvědět ve škole. Velmi podporujeme také akce tzv. férové snídaně. Více o tomto projektu se dozvíte v některém z následujících článků.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Jedna reakce na Co je to fair trade?
  • Kamila 30.8.2018 (14:44)

    Nejaky odkaz kde se bud kava nebo jine fair trade produkty daji koupit??

Kategorie
<<Čvc 2020>>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
události

Přidat na Seznam.cz

Spolupracujeme:
Odběr novinek


Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist