Rybíz alá brusinky nebo nevařená marmeláda
Rybízová sezóna je v plném proudu a byl by hřích nevyužít těch kulatých kyselých bobulek pro tvůrčí vyrábění nejen na zimu. Takovou nevařenou marmeládu z černého rybízu spotřebujete v cuku letu, protože je neskutečně dobrá! A rybíz alá brusinky najde uplatnění kdekoliv. I v horkém čaji!
Začněme červeným rybízem
Ten je bohatým zdrojem nejen vitamínu C, ale také vitamínů skupiny B, vápníku, železa a zinku. Keřovým i stromkovým rybízům se daří téměř na všech stanovištích, ale nejsladší a nejbohatší hrozny vypěstujeme na slunných místech chráněným před větrem. Právě ty největší a nevyzrálejší můžeme využít pro výrobu báječných marmelád nebo ovocných šťáv anebo pochoutky nazvané „rybíz alá brusinky“.
Rybíz alá brusinky
2 kg otrhaných očištěných kuliček červeného rybízu
1 kg cukru
250 ml vody
koření: badyán, hřebíček, skořice, vanilka (namíchejte si dle libosti asi tak hrstičku koření dohromady)
šťáva ze dvou citronů
Rybízové kuličky nasypeme do hrnce, zalijeme vodou a citronovou šťávou, přidáme koření a přivedeme k varu, přisypeme cukr a necháme rozpustit. Povaříme 10 minut a potom opatrně lžící vybereme směs koření. Rybízová hmota už v tuhle chvíli nádherně voní. Naběračkou ji potom vkládáme do v troubě rozehřátých sklenic a zavíčkujeme.
Otočíme dnem vzhůru, aby víčko dobře chytlo a hotovo! Pro jistotu můžete třeba ještě alá brusinkový kompot zavařit pár minut v zavařovacím hrnci, ale klasické recepty uvádí, že stačí naplnit horký obsah do horkých sklenic a otočit na víčko do zchladnutí.
Takto připravený rybíz je báječný všude tam, kde se hodí brusinky, na omáčky, do marinád, na grilované maso. Lze ho použít i do horkého čaje jako ovocný pečený čaj.
TIP: Zkuste zkombinovat brusinky a bramboráky. Budete se divit překvapivé chuti!
I bez odšťavňovače to jde!
Marmelády a ovocné šťávy můžete vyrobit z červeného rybízu i bez toho, že byste potřebovali odšťavňovač. Ovoce v malém množství vody (jen, aby se nepřichytily kuličky na dně) krátce povařte, rozmačkejte, a propasírujte přes sítko. Takto vyrobená šťáva už je připravená pro výrobu marmelády, pokud chcete sirup, je lépe ji ještě přecedit přes silonovou ponožku nebo plátýnko.
Černý rybíz je králem divoké chuti
Divokou chuť černého rybízu buď milujete nebo nenávidíte. Patříte-li k první skupině, pak je nevařená marmeláda tím nejlepším, co si můžete dát na čerstvý křupavý rohlík nebo chleba s máslem.
Bobule černého rybízu obsahují dvakrát více vitamínu C než citrony. Dále v něm najdete vitamíny skupiny B, vitamín D, E a dále karoteny, niacin a z minerálů pak vápník, hořčík, železo a zinek.
Nevařená marmeláda z černého rybízu
Budete potřebovat
1 kg rozmixovaného černého rybízu nebo čisté vylisované šťávy
1,5 kg pískového cukru
A to je celé. Směs rybízu nebo čistou šťávu vlijeme do dostatečně velkého hrnce, protože cukrem zdvojnásobí svůj objem. Přisypeme cukr a mícháme. Necháme odstát při pokojové teplotě 24 hodin a čas od času směsí zamícháme, aby se cukr postupně rozpouštěl.
A druhý den plníme do vyvařených sklenic a uzavřeme víčky. Nevařenou marmeládu skladujeme v chladu a temnu čili v chladné spíži nebo v lednici. Vydrží bez újmy zhruba půl roku. Hodí se na pečivo, na palačinky, na vdolky a její jemná nakyslá chuť může přesvědčit k ochutnání i toho, kdo jinak černý rybíz nemusí.
UPOZORNĚNÍ: Protože jde o nevařenou marmeládu a konzervantem je pouze cukr, je třeba při výrobě dbát úzkostlivé čistoty. Bobule musí být velmi pečlivě vyprané a veškeré kuchyňské náčiní dokonale čisté. Jinak zvyšujeme pravděpodobnost, že nám marmeláda brzy buď zkvasí nebo zplesniví.
Ale za ten pokus tohle 24 hodinové vaření na stole určitě stojí. Dobrota je to náramná!
Zkuste to.
Komentáře k článku
MUDr. Pepa 5.7.2017 (22:31)
především to je velmi sladké, obsahuje to spoustu cukru a je to krajně nezdravé a zdraví škodlivé. Výsledkem je obezita, destrukce koleních kloubů, onemocnění jater, ledbin, zničené zuby a mnoho dalšího.