Rady a tipy našich čtenářů
- Patří do nakládaček křen?
Pokud do sklenice při nakládání okurek přidáte 3 kolečka očištěného křenu, vydrží déle čerstvé. Do okurek standardně přidáváme koření a naše okurky si pochvaluje nejedna návštěva.
Mezi koření patří bobkový list, špetka skořice, hořčičné semínko, hřebíček, pepř a nové koření. Ze zeleniny nesmí chybět cibule, mrkev, křen a koprová snítka.
Naskládané okurky pak zalijeme standardním kyselým nálevem.
- Zeleninové lečo
Pokud si stejně jako my s chutí dáte domácí zeleninové lečo, dávejte pozor na pálivost paprik. Více pálivých paprik totiž může lečo úplně zkazit, protože by pálivá chuť zastřela tu zeleninovou. Jestli už jsou k mání jen pálivé papriky, části jejich pálivosti se zbavíte ponořením do ledové osolené vody.
- Jak na štípance?
Existuje mnoho kosmetických přípravků na ošetření proti bodnutí hmyzem. Pokud se Vám ale nechce utácet nebo chemii nevěříte, pak štípanec od komára nebo bodnutí hmyzem. Stačí mít při sobě co nejčerstvější cibuli a její šťávou pokapat poraněné místo. Pokud cibule šťávu nepouští, tak ji rozřízneme a opatrně jí místo potíráme.
- Boj proti potravinovým molům
Dnešní doba už by snad moly měla vyhubit ne? Ale není tomu tak! I v tom nejčistějším interiéru se čas od času objeví.
Existují lepící pásky, které jsou napuštěny přírodním feromonem, který moly láká. Ti se pak přilepí na pásku a zemřou. Pokud jste raději pro přírodní řešení, použijte jako prevenci proto moučným molům pár lístečků bobkového listu do každého pytlíku s moukou.
Samozřejmě už naše babičky věděly, že krom bobkového listu molům „nevoní“ ani levandule.
Komentáře k článku
Lenka 31.7.2010 (19:10)
Jak na stipance? Ja osobne jsem to nezkousela, ale ma teta rika – pocurat. 😉