Internetový hobby magazín

Menu

Vaření

Nejnovější články

Podzimní zeleninové šťávy pro zdraví

Zář 1522 Autor: Renata Petříčková

zelenina podzimPodzim ve svých plodech koncentruje sílu celého plodného období roku a tak zeleninové a ovocné šťávy z podzimních plodů vynikají obrovskou silou a jsou zásobárnou vitamínů a minerálů. Čistí, léčí a hlavně příjemným způsobem oživují organismus, který poněkud trpí šokem z poklesu teplot a chystá se k podzimnímu útlumu. Nehledě na posílení imunity – to je jejich největší plus! Ale hlavně lze tyto dobré šťávy použít i jako léčivou zbraň proti prvním podzimním virům, jež nám útočí na sliznice nosu a krku.

Příroda to zamýšlela dobře. V podzimních plodech nabízí především OBRANU PROTI INFEKCÍM.

Mrkvová šťáva

mrkev podzimOranžové mrkve jsou nejen skvělým zdrojem betakarotenu, ale jak již bylo řečeno, mají dobrý vliv na posílení a imunitu organismu především díky obsahu vzácného prvku: selenu. Šťáva z mrkve má silné protizánětlivé účinky, také odvodňuje a brání městnání tekutin v těle. Je tedy výborná pro osoby trpící dnou nebo zadržováním vody, celulitidou nebo v období před menstruací, kdy ženy doprovází nafouklý pocit.

Mrkvová šťáva se doporučuje pít tehdy, když vás škrábe v krku.

V kombinaci s citronovou šťávou dokáže pití tento elixír ulevit od písku nebo žlučníkových kamínků. Pomalu je posouvá a rozpouští ze žlučovodů ven.

Obsahuje: vitamíny B,C,D,K, betakaroten, lecitin, vápník, sodík, hořčík, jód, železo, měď, selen atd..

Šťáva z červené řepy

cervena repa stavaRudá šťáva z tohoto mimořádně zdravého kořene je proslulá díky svému očistnému vlivu na játra a zpevňujícímu vlivu na cévy a kapiláry. Výborná je také pro svůj močopudný účinek a schopnost vylučovat z těla přebytečnou sůl, čímž opět působí proti zánětu a bolestem kloubů, které právě nadbytkem soli v potravě trpí nejvíce. Obnovuje veškeré buňky v těle a podporuje regeneraci zatíženého organismu ať už chronickou, nebo akutní nemocí.

Obsahuje: betakaroten, vitamíny B, C,E, draslík, křemík, vápník, hořčík, železo, selen, kobalt, lithium atd..

Šťáva ze zelí nebo kapusty

zeli stavaHojivý lék na žaludeční nebo dvanácterníkové vředy. Zelná nebo kapustová šťáva má velmi podobné účinky. Jedinou malou nevýhodou je, že je poněkud nadýmavá a také projímavá.  Tvrdí se, že když vydržíte, tak se tělo postupně vyčistí, tyto příznaky jsou projevem zanesení organismu jedovatými látkami, a posléze už budete zelnou šťávu snášet bez těchto vedlejších nepříjemných efektů. Především hojí a regeneruje zažívací trakt, je tedy dobrým pomocníkem, postihne-li vás nějaká ta žaludeční nebo střevní „chřipka“.

Obsahuje: vitamíny A, B, C, železo, zinek, selen, draslík, sodík, mangan, síra, chlor, jod atd..

Šťáva ze syrových brambor

bramboryTu nelze nezmínit. Je totiž starým lékem našich babiček na překyselení žaludku. Dobře také pomůže a uleví od žaludeční nevolnosti (třeba po opileckém večírku). To je jednorázové použití.

Pravidelné pití vylisované šťávy z brambor potom uleví i při nečisté pleti, při zahlenění organismu nebo při únavě způsobené vleklými virózami. Bramborová šťáva obsahuje vzácný alantoin, který velmi výrazně umí regenerovat buňky. Dále se používá i při únavě, snižuje krevní tlak a pomáhá odlehčit ledvinám.

Obsahuje: vitamíny B, C, E, draslík, vápník, hořčík, zinek, sodík, síra, fosfor, chlor, železo, nikl, a také vzácný alantoin.

Šťáva z jablek a hrušek

hrusky cerveneV první řadě, což si snadno vyzkoušíte na vlastní kůži, obě tyto šťávy mají velmi rychlé projímavé účinky. To není někdy na škodu, takže se toho nemusíte lekat a klidně si dopřát požitek z čerstvě vylisovaných ovocných moštů. Tyto šťávy posilují imunitu, odvodňují při nadměrném zadržování vody v organismu a snižují krevní tlak.

Obsahují: vitamíny A,B, C, pektiny, vápník, draslík, zinek, železo, jód, atd..

Jsou šťávy opravdu koncentrátem toho nejlepšího z ovoce a zeleniny?

Často se střetávají odpůrci zeleninových a ovocných šťáv a jejich zastánci. Vymačkané a vylisované šťávy jsou stále pouze šťávy s některými účinnými a často na lidský organismus regeneračními a léčivými látkami. Plné využití všech látek je pro lidský organismus možné pouze s kombinaci s vlákninou, tedy ovoce a zelenina je nejzdravější v jakémsi pevném skupenství. A na druhé straně stojí ti, kdož tvrdí, že šťáva je koncentrát toho nejlepšího z ovoce a zeleniny. Faktem však je, že nejlepší je všeho s mírou a tyto šťávy jsou výborné tehdy, když potřebujete rychle dodat energii a vitamíny nebo ve chvíli, kdy je nutné odlehčit trávení.

A to doba podzimních nemocí určitě je.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist