Pečený želé koláč
Do čerstvého ovoce na bublaninu je ještě daleko, ale to nebrání našim mlsným jazýčkům po takové šťavnaté dobrotě zatoužit. Což takhle zkusit koláče pečené s želatinou? Budete překvapeni jejich jemnou nadýchaností a šťavnatostí ovocné želatiny. Hlavně žádné čekání na ztuhnutí, žádné prostoje, lze mlsat už po vytažení koláče z trouby!
Pro tento recept můžete použít klasické bublaninové, piškotové těsto, stejně jako tužší, hutnější třené těsto. Takže které si vybereme? Zkusíme to třené, zde je základní recept:
- 200 g másla
- 160 g moučkového cukru
- 1 vanilkový cukr
- 4 vejce
- 200 -250 g polohrubé mouky
- případně jedna lžička kypřícího prášku
Při pokojové teplotě změklý tuk utřeme s moučkovým a vanilkovým cukrem a přidáme žloutky. Utřeme do pěny a poté přidáme část prosáté mouky. Poté lehce vmícháme tuhý sníh ušlehaný z bílků, můžeme přidat i lžičku kypřícího prášku a těsto vylijeme na vymaštěný a moukou vysypaný plech.
Tohle všichni známe. A teď přijde to kouzlo. Už před přípravou těsta si uděláme ovocnou želatinu, kterou známe jako ozdobný povrch ovocných piškotových moučníků. Potřebujeme opravdu kvalitní ovocnou šťávu.
Ovocná šťáva je totiž základ!
Tvoří veškerou chuť, takže musí být opravdu excelentní! Nejlépe je využít kvalitní ovocné sirupy nebo šťávy z domácích kompotů. Na obrázku je koláč tvořený z kiwi sirupu.
POZOR: Určitě se vyhněte sirupům s obsahem umělých sladidel, vybírejte jen ty opravdu husté a cukrové. Sladidla při tepelné úpravě při pečení, získají ještě nepříjemnější pachuť, než mají normálně.
Do hrnce dáme zahřát sirup s vodou, vše by mělo mít konzistenci a chuť poněkud přeslazené šťávičky, něco podobného jako hutný sirup z kompotu. Přisladíme nebo přikyselíme podle svého gusta a přivedeme k varu. Poté přilijeme ve vodě rozmíchaný bramborový nebo kukuřičný škrob. A rychle a důsledně mícháme, zhoustnutí je záležitostí vteřin.
Poměr: Na čtvrt litru šťávy asi jedna polévková lžíce bramborového škrobu.
Vytvoří se hustý puding, který za stálého míchání asi dvě minuty provaříme a necháme trochu vychladnout. Už v tuhle chvíli má lákavou vůni a ještě lepší chuť.
A potom ho vsadíme dle své fantazie do třeného těsta.
Vzniká horká pochoutka
Budete se možná divit, ale želatina se při pečení ani nehne, chutná naprosto stejně jako když jí ochutnáte uvařenou z hrnce. V kombinaci s voňavou vanilkovou chutí křehkého nadýchaného základu vzniká šťavnatá kombinace chutí a vůní.
Záleží jen na vaší fantazii, jestli želatinou uděláte mapy, kolik jí dáte nebo jestli si vyhrajete s dortovou zdobičkou a uděláte koláč puntíkatý, jakoby v něm byly nasázené třešničky.
Přeji hezké hraní a hlavně dobrou a výtečnou chuť!
Komentáře k článku
fritry 6.6.2014 (08:24)
Koláč jsem dělala podle receptu. Želatina během pečení celá protekla skrz piškotové těsto. Takže ve výsledku vznikl piškot na vrstvě želé. Ještěže jsem to dělala na plechu na pečícím papíře, z vysypaného plechu bych to nevyklopila… Koláč jsem tedy obrátila tím pomazaným nahoru a dala jsem na to zakysanou smetanu s grankem, aby to vypadalo trochu vzhledně. Povedl se někomu lépe?