Obalujeme zdravěji
Stejně jako kvalitní chléb, nakládané okurky, či uzené maso a kysané zelí, patří i řízek (asi dvě století) k naší současné kuchyni. Nemůžeme se pyšnit tím, že bychom způsob přípravy řízku vymysleli, tento způsob úpravy masa byl znám prý už ve starověkém Řecku. Do Rakouska ho dovezl Maršál Jan Josef Václav Radecký z Radče (v rakouských rodinách vařily často české služebné, proto se tento způsob přípravy masa dostal i k nám a začalo se obalovat i vepřové maso, nově kuřecí či zelenina). Telecí řízek v klasickém trojobalu se sýrem prý tehdy rakouskému císaři Františku Josefovi I. tak zachutnal, že se jako„vídeňský řízek“ stal součástí rakouské kuchyně.
Bohužel, ne všichni můžeme konzumovat vejce, mouku nebo smažit na sádle
Jaké jsou zdravější varianty přípravy obalovaných jídel? A jak obalovat zeleninu nebo obilné karbanátky, které bychom rádi rodině nabídli pro zpestření (třeba se zeleninovým salátem)? Existuje samozřejmě nejzdravější varianta – nesmažit či nefritovat vůbec. Ale žádný extrém není zdravý…Pokud máme trošku peněz v rozpočtu navíc, mohli bychom si dopřát jednu z nových fritéz, které slibují zdravější fritování s minimem tuku. Pokud finance nemáme, pak nám nezbývá než najít optimální tuk pro smažení, který vyhoví všem. Smažené jídlo nenecháváme potápět až ke dnu, ale smažíme v přiměřeném množství tuku. Necháme také okapat na sítku, či jemně přitlačujeme papírové ubrousky. Pokud nám smažení nevyhovuje, můžeme také zkusit také obalení jídlo pozvolna upéct na pečícím papíře v troubě. Co kromě vajíčka, mouky a strouhanky můžeme použít pro obalování?
Velmi populárním druhem obalu se stala hraška, která je vhodná také na zahušťování jídel. Výhodou je, že nepotřebujeme vejce, jen vodu. Další možnou variantou je prášek z mleté cizrny. Místo strouhanky můžeme použít také ovesné vločky nebo kukuřičné lupínky (nadrcené v utěrce válečkem). Velmi chutných způsobem může být obalování v pivním těstíčku (ať už podle maminky či Jamie Oliviera).
Volba způsobu obalování závisí na naší chuti, dostupnosti kvalitních surovin a také na tom, zda má někdo v rodině specifickou dietu. Pokud si chceme dopřát chutný kuřecí řízek, pak vždycky maso nakládáme do česneku a až poté obalujeme (bez mouky). A zeleninu jsme se naučili jíst jen restovanou. Přeci jen, když se lze obalování vyhnout, je to zdravější. Přesto, pokud chcete vyzkoušet něco chutného, doporučuji níže uvedený recept. Dobrou chuť.
Tuňákové nugety
Předem si uvaříme asi půl kila brambor ve slupce. Po oloupání je nastrouháme do mísy, kam přidáme nakrájenou cibuli a jednu konzervu tuňáka ve vlastní šťávě. Smícháme se špetkou mleté papriky a špetkou kurkumy, opepříme, posolíme. Promícháme a vypracujeme hmotu, kterou obalíme ve vajíčku a poté v rozdrcených kukuřičných lupíncích. Vložíme do cca jednoho centimetru rozpáleného oleje a osmažíme, než nugety zezlátnou. Poté servírujeme s hlávkovým salátem a přílohou. Jako přílohu můžeme uvařit pikantní směs z červené čočky (kurkuma, koriandr, mletá červená paprika, snítka čerstvého špenátu, česnek) nebo upéct česnekové brambory.
Komentáře k článku
Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.