Kokosový ořech
Kokosový ořech (latinsky Cocos nucifera) je plod kokosovníku ořechoplodného. Jedná se o energeticky plně využitelnou plodinu. Skládá se z glycidů, tuku, vody, proteinů, zinku a fosforu. Obsahuje velké množství vitamínů, minerálů a vlákniny. Tvoří se z něj velké množství výrobků jako například kokosový olej, kokosové mléko, kokosová voda, kokosová mouka, kokosový ocet, kokosové víno, kokosový krém kokosové máslo, kokosové misky, kokosové brikety a tak dále.
Mladý kokosový ořech
Takzvaně ranní verzí kokosu je mladý kokosový ořech, který známe z obchodů. Mnoho nakupujících si není vědoma faktu, že to „chlupaté a hnědé“ je vlastně jen jeho skořápka se zbytky kůry. Mladé kokosy zrají 5-8 měsíců. Pěstují se v oblasti rovníku. Mezi hlavní oblasti výskytu se řadí Afrika, Indie, Srí Lanka, Jižní Asie, Jižní Amerika a Pacifik.
Kokosová voda
Nachází se uvnitř mladého kokosového ořechu. Je sterilní a lze ji využít v místech nedostatku pitné vody. Její množství se liší podle odrůdy a pohybuje se mezi 200 – 1000 ml.
V prvních 5-8 měsících zrání se postupně začíná vytvářet kokosová dužina (endosperm). Dužina v mladém kokosu je velice měkká, lehce vyjmutelná a má konzistenci podobnou želé. Je prakticky úplně bez tuku. Dužina se postupně stává hrubší a tvrdší a voda postupně ubývá. Tím se mění i nutriční hodnota.
Na množství kokosové vody rozhodně nemá vliv velikost samotného ořechu. V obchodech taktéž narazíme na kusy, které mají dužinu, ale i na ty, které ji zatím nemají (jsou tedy mladší).
Objem kokosové vody se řídí podle mnoha faktorů (například na podnebí a odrůdě).
Kokosový tuk
Kokosový tuk lze používat při redukci nadváhy. Při pravidelné konzumaci kokosových produktů si lidské tělo osvojí schopnost vydržet déle bez jídla, aniž by se dostavila hypoglykémie.
Neobsahuje cholesterol a odpuzuje jo jo efekt při hubnutí. Používá se velice všestranně. Jeho pravidelným nanášením na tělo kůže získá zdravější vzhled. Obsahuje antioxidanty, které tělo chrání před volnými radikály. Je tedy vhodný i po opalování a výrazně snižuje tvorbu vrásek. Je hojně využíván k masážím, dále pak odpuzuje kvasinky a bakterie a své využití nalezne i při čištění zubů.
Pomocník na cestě za zdravím
Ve 100 g kokosu se nachází 32 mg hořčíku, 113 mg fosforu a 14 mg vápníku. Tato kombinace z něj tvoří pomocníka při rozličných problémech s pohybovou soustavou. Kokos lze používat jako prevenci při potížích s chrupavkami, osteoporózou, odvápněním atd. Kokosový ořech obsahuje více hořčíku než potraviny živočišného původu jako je například maso, mléko a vejce. V těle se většina hořčíku nachází v kostech a ve svalech. Při jeho nedostatku dochází k větší dráždivosti nervové soustavy a křečím.
Kokosový ořech zásobuje tělo minerály. Doporučuje se proti lámání vlasů a nehtů. Podporuje tvorbu zubní skloviny, proto je velice vhodný v době prořezávání zubů.
Kokosové ořechy obsahují stravitelné a nestravitelné sacharidy. Stravitelné sacharidy, jako je rozpustná vláknina, se skládají z cukru a škrobu. Nestravitelné sacharidy, jako je nerozpustná vláknina, neobsahují kalorie. Poněvadž tělo nemůže vlákninu z kokosového ořechu strávit, nezískává z ní ani žádné kalorie, což nemá vliv na krevní cukr. Kokos podporuje absorbování dalších nutrientů včetně minerálů, aminokyselin a vitamínů. Příznivě působí na střevní mikroflóru. Jako další pozitivum můžeme uvést, že kokos neobsahuje toxické látky ani gluten. Je hypoalergenní a nachází se v něm protiplísňové, antiparazitní a antivirové složky.
Komentáře k článku
Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.