Jedlý ibišek
Každý z nás zná krásně kvetoucí domácí ibišky, ale věděli jste, že existuje i jedlý kultivar? Z květů lze udělat zdravý chutný čaj a plody lze použit do jídel-na vaření.
Jedlý ibišek (Hibiscus esculentus) z čeledi slezovitých (Malvaceae) si jako exotickou jednoletou zeleninu můžete vypěstovat sami, z velkého semínka (ta koupíte naprosto všude). Dbejte ale na to, že je to teplomilná rostlina pocházející z Indie a Afriky, takže skleník či foliák bude nezbytností (rostlina nesnáší teploty pod 10 °C). Ibišek jedlý je náročný na prostor-doroste klidně i 3 metry. Má dekorativní listy i květy. Pěstuje se ale kvůli kuželovitým tobolkám, které se zásadně sklízejí nezralé (když dorostou velikosti cca 5 cm v období asi 5 dní po odkvětu).
Pěstování jedlého ibišku v našich podmínkách
Jak již bylo řečeno, pěstování je možné v teplých oblastech, ve skleníku nebo na krytém balkoně. V našich podmínkách je naprosto nutné předpěstování. Koupená semena zasaďte do kelímků od jogurtů či rašelinových květináčků podobně jako papriky již koncem února. S úspěchem lze použít také jiffy poty. Odpadá pak podobně jako u rašelinových květníků problém s přepichováním malých rostlinek. V období května, kdy jsou rostlinky dostatečně silné, je sázíme přímo do skleníku nebo na volné stanoviště. Na noc je ale nutné rostlinky chránit vždy, když má teplota klesnout pod 10 °C. Práci nám usnadní dobře zvolené slunné stanoviště a fóliové zákryty.
Při vysazování myslete na velký vzrůst rostlin. Spon doporučujeme minimálně půl metru. Substrát by měl být propustný, dobře vyhnojený. Pokud při výsadbě použijeme dlouhodobě působící organická hnojiva, už nemusíme během vegetace přihnojovat. Jinak používáme vodorozpustní hnojiva asi jednou za čtrnáct dní. Jen tak rostlinka bují a dobře prospívá. Nesmíme zapomenout také na oporu. Použijeme vyvazovací tyče podobně jako k rajčatům. Krom teploty nesmíme opomenout ani dostatečnou zálivku. Substrát by neměl vyschnout, ale neměl by být přemokřený. Odborníci radí zalévat v podobném množství jako třeba okurky salátovky.
Plody se dnes dají zakoupit v supermarketu či na trzích buď mražené, nebo konzervované.
Teď Vám nabízíme výborný recept z plodů ibišku jedlého. Recept lze použít i jako vegetariánský pokud nepoužijete maso.
Na rajčatovou omáčku s masem a plody ibišku budete potřebovat:
balíček zmražených plodů ibišku
½ kg kuřecího, vepřového nebo hovězího masa
rajčatový protlak
sůl, koryandr, česnek
Postup:
Pokud jste zakoupili ibišek mražený, nechte ho rozmrznout a pak opečte na troše olivového oleje. Smažíme dokřupava. Abychom předešli převaření a zeslizovatění tobolek, přidáme trochu citronové šťávy. Na výpeku osmahnete kostky masa, přihoďte ibišek, rajčatový protlak a duste asi 3/4hod (podle druhu masa). Nakonec přidejte sůl, namletá semínka koryandru a namačkaný česnek.
Komentáře k článku
Iva Kubínová 12.9.2022 (17:32)
Po odkvětu ibišku jsou na stromku tobolky.Nevím co se s nimi dá dělat.Jak poznám,že jsou i jedlé?
Aleš Novák 12.3.2010 (09:00)
Dobrý den, nikde nemohu najít postup pěstování ibišku. Aleš, Chomutov
Redakce 12.3.2010 (09:06)
Ibišek vyséváme v období únor-březen do větších kelímků od jogurtů nebo malých květináčků. Větší sazeničky vysazujeme koncem května přímo na zahrádku na slunné stanoviště, pod fóliové kryty nebo do skleníku. Ibišek lze pěstovat i na balkónech, pozor ale na to, že rostliny jsou mohutné a je nutné je vyvazovat k tyčkám. S ohledem na vzrůst musí být vzdálenost mezi sazeničkami nejméně 50 cm. Toto je zejména kvůli prostoru, ale i přístupu slunci. Během růstu je třeba ibišky dostatečně zalévat a pravidelně hnojit přírodním nebo syntetickým kombinovaným hnojivem. Podtrženo sečteno má jedlý ibišek podobné nároky na pěstování jako zavařovací okurky. Ke kuchyňskému použití se průběžně sklízí mladé tobolky (maximálně 6-ti denní), pokud jsou ještě křehké a jemné. Uvnitř musí zůstat slizovité, bez semen. Přejeme hodně pěstitelských úspěchů!
Redakce 11.3.2010 (16:56)
Dobrý den paní Heleno. Z jedlého ibišku (jinak se nazývá OKRA) můžete kreativně vytvořit opravdu spoustu velmi chutných jídel zdravé výživy. Pro inspiraci zkuste třeba tento recept: Tobolky ibišku necháme rozmrznout a uvaříme v mírně octem či citrónem okyselené vodě a scedíme. Zapékací misku vymažeme máslem. Polovinu uvařených tobolek vložíme na vrstvu do misky, pokryjeme osmaženou cibulí na oleji, překryjeme druhou polovinou. Vložíme do trouby zapéct. Asi po 5-ti minutách zalijeme rozšlehaným vejcem v mléce a upečeme dozlatova. Předkládáme jako zeleninový předkrm nebo dezert. Rovněž se dá použít jako lehký letní obídek.
Helena Izdebská 11.3.2010 (16:50)
Dobrý den, moc prosím, nemáte v databázi ještě nějaké recepty z Ibišku na vaření? Díky moc, divačka z Kladrub
Aleš Ručka 9.3.2010 (10:13)
Ibišek vyséváme v období únor-březen do kelímků od jogurtů nebo malých květináčků. Větší sazeničky vysazujeme koncem května přímo na zahrádku na slunné stanoviště, pod fóliové kryty nebo do skleníku. Ibišek lze pěstovat i na balkónech, pozor ale na to, že rostliny jsou mohutné a je nutné je vyvazovat k tyčkám.
Anna Simbartlová 9.3.2010 (08:12)
Dobrý den, chtěla bych poradit těm, kteří s jedlým ibiškem začínají, aby z tobolek odřízli špičky a před smažením tobolky cca 10min povařili. Ibišek pak neoslizne a je krásně křupavý a opravdu velmi chutný. Díky, Anička