Domácí hamburgery aneb americká kuchyně v Česku
Italská nebo francouzská kuchyně jsou ve světě vyhlášené. Zamysleli jste se však někdy nad tím, že také americké pochoutky se jí po celém světě? Hamburger s hranolky si dá čas od času téměř každý. Nemusí na něj chodit do fastfoodu, ve zdravější variantě se dá připravit i doma. Jestli se vyrovná tomu, který si dáte někde v restauraci, záleží jen na vaší šikovnosti.
Základem hamburgeru je houska
Většina jedlíků se v hamburgeru těší zejména na maso, ale zkušení vědí, že právě výborná křupavá houska vystřelí jídlo na vyšší úroveň. Kdo touží po zdravější variantě, ten si může místo klasické housky koupit třeba celozrnnou kaiserku. V obchodě se dají sehnat přímo housky na hamburgery, ovšem ty se nedají srovnat s domácí výrobou.
Příprava domácích housek není složitá, ale musíte s ní začít s dostatečným předstihem. Dělají se z kynutého těsta, z nějž jen vytvarujete houstičky a dáte péct. Skvělé je posypat je sezamem. Při podávání by houstičky měly být ideálně ještě teplé.
Pravý hamburger se dělá z hovězího
Ani příprava masa není složitá. Do hamburgeru v originální podobě patří mleté hovězí maso. Je potřeba ho správně ochutit, doporučujeme sůl, česnek, cibuli, pepř, petrželku, případně další koření dle vašich chutí. Z ochuceného masa vytvarujete placičky na velikost burgeru a osmažíte.
Podobně se dají burgery dělat také z vepřového masa. Kdo je odpůrcem masa červeného, ten pochodí i s kuřecím. Když si dovnitř osmažíte kuřecí řízečky, místo hamburgeru vytvoříte chickenburger.
Jako příloha se hodí hranolky či opečené brambory
Vhodnou přílohou k burgeru jsou brambory v různých podobách. Můžete je nakrájet na hranolky a opéct v troubě, případně opéct jako americké brambory. K zahození nejsou ani brambory nakrájené na kolečka jako dukátky. Chuť jako z fast foodu budou mít po přípravě ve fritovacím hrnci, v troubě bez tuku jsou však zdravější.
Správný hamburger je třeba doplnit zeleninou
Zelenina patří už dovnitř hamburgeru. Tradiční složení je majonéza či omáčka (dá se použít třeba jen hořčice), maso, listový salát, vejce (volské oko) či rajče. Výbornou přísadou je také opečená cibulka.
Zeleninu je však možné naskládat také vedle hamburgeru na talíř. Použijte takovou, která vám chutná. Barevně k burgeru hezky sedí zejména zelená zelenina, jako je například okurka. Výborně chutnají různé saláty, třeba jen nastrouhané zelí a mrkev s majonézou.
Tajná přísada: Trhané maso
Místo klasického hovězího v burgeru výborně chutná také trhané maso. Pokud ho chcete připravit, upečte vepřové ramínko a natrhejte ho vidličkami na vlákna. Tato vlákna smíchejte s kečupem, vinným octem, výpekem z masa a nechte opékat na pánvi. Takto připraveným masem plňte bulky.
Hamburgery ve vegetariánské či veganské podobě
Hamburger si mohou dát i vegetariáni, či dokonce vegani. Pro vegetariány spočívá jediná změna v masu. Místo masa je možné využít čočkový burger, fazolový burger nebo třeba falafel. Všechny tři varianty si snadno připravíte i doma. Stačí smíchat čočku/fazole s moukou a ochutit. Falafel se vyrábí z mleté cizrny. Jestli si nevěříte, že byste dokázali směs dostatečně ochutit, kupte si hotovou směs na falafel nebo hotový čočkový či fazolový burger.
Vegani mohou navíc vynechat vejce, místo klasické smetany použít veganskou smetanu. Nic jiného živočišného se v tradičním hamburgeru nenachází.
Každá země má nějaký svůj fastfood. V Americe je to hamburger, v Česku párek v rohlíku, v Turecku kebab a ve Velké Británii ryba s hranolky. Všechny se dají připravit i doma, obvykle ve zdravější podobě nebo prostě v takovém provedení, které vám nejvíce chutná. Ani domácí hamburger samozřejmě není zrovna nejzdravější a nejméně kalorické jídlo, ale čas od času si ho můžete dopřát i v dietě.
Komentáře k článku
Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.