Internetový hobby magazín

Menu

Vaření

Nejnovější články

8 odborných rad, jak prodloužit životnost vaší mikrovlnné trouby

Lis 2127 Autor: Claudie Kornelová

Také shledáváte mikrovlnnou troubu úžasným spotřebičem, když nemáte zrovna čas stát u plotny a připravovat si něco teplého? My ano, a proto jsme se rozhodli se s vámi podělit o rady, jak můžete ještě více prodloužit její životnost. Ušetříte si tak peníze i nervy se sháněním opraváře či dokonce nové mikrovlnné trouby, a to se vyplatí.

mikrovlnka

Profesionální rady, díky kterým prodloužíte životnost své mikrovlnky. Zdroj foto: Pixabay.com – jeanvdmeulen

Rada č. 1 – Udržujte ji čistou

Jedním z nejlepších způsobů, jak prodloužit životnost mikrovlnné trouby, je ji pravidelně udržovat čistou. Správně po každém ohřátí jídla byste měli její vnitřní prostor vytřít vlhkým hadříkem. Chápeme, že vždy není čas, a tak údržbu dělejte alespoň 2x za týden.

Kousky jídla, které zůstanou na stěnách mikrovlnné trouby totiž po opětovném zapnutí pohlcují velkou část energie a rozpalují se, takže mohou vaše zařízení poškodit. K čištění použijte buď jemný hadřík, nebo houbičku, abyste mikrovlnnou troubu neodřeli.

hadřík

Nezapomeňte mikrovlnku utírat hadříkem. Zdroj foto: Pixabay.com – anncapictures

Rada č. 2 – Nezapomeňte zapnout odsávací ventilátor

Máte-li doma modernější mikrovlnnou troubu, jistě je vybavena odsávacím ventilátorem, který odvádí vlhkost z ohřívaného jídla. Pakliže jím spotřebič vybavený není, otřete usazenou vlhkost ze stěn jemným hadříkem nebo papírovou utěrkou.

Rada č. 3 – Odmastěte tukové filtry

Svojí péči věnujte také tukovým filtrům, na něž se snadno zapomíná. Najdete je na spodní straně mikrovlnné trouby. Jejich úkolem je zachycovat páru a výpary z ohřívaných jídel. Necháte-li je znečištěné, výkon vaší mikrovlnné trouby se sníží a v nejhorším případě může dojít ke zkratu. Filtr jednoduše vysuňte. Do dřezu s horkou vodou přidejte pár kapek mycího odmašťovacího prostředku a nechte filtr důkladně odmastit.

voda

Pomocí horké vody a prostředku odmastěte filtr. Zdroj foto: Pixabay.com – StillWorksImagery

Rada č. 4 – Pečujte o dvířka

Ani dvířka nesmějí zůstat opomenuta. Nemělo by se nimi bouchat. Jsou totiž opatřena bezpečnostními spínači, které mikrovlnnou troubu deaktivují, když jsou dvířka otevřena. Pakliže dojde hrubším zacházením k poškození některého z těchto spínačů, vaše trouba přestane fungovat. Velmi vhodné je také alespoň jednou za čas je otřít vlhkým hadříkem.

Rada č. 5 – Nepouštějte mikrovlnnou troubu naprázdno

Jestliže se vám to stane jen na krátkou dobu a jednou, nic se neděje, avšak nemělo by se to opakovat. Když v troubě nic není, jednotka se může rychle přehřát, a tak dojde ke zkratu.

mikrovlnka

Nikdy mikrovlnku nepouštějte naprázdno. Zdroj foto: Pixabay.com – Jazella

Rada č. 6 – Používejte časovač

Abyste zabránili převaření jídla a jeho rozstříknutí po vnitřních stěnách mikrovlnné trouby, používejte kryt a též časovač, kde si navolíte, jaký pokrm ohříváte. U moderních kusů jej trouba nastaví sama. Volíte-li si čas sami, dejte si pozor, ať kupříkladu místo 5 minut nenastavíte ohřev na 55 minut. Došlo by tak k znehodnocení jídla a co hůře, k poškození mikrovlnné trouby.

Rada č. 7 – Vyhněte se kovům

Kov odráží mikrovlny, zatímco plast, sklo, keramika a papír jim umožňuje proniknout do jídla a ohřát ho / uvařit. Kovové předměty způsobují v troubě jiskření a pokud se předmět dotkne stěny mikrovlnné trouby, elektrický oblouk může dokonce vypálit do zařízení díru. Tím jej nenávratně poškodí, tak pozor na to.

miska

Pamatujte, že kov do mikrovlnky nepatří. Zdroj foto: Pixabay.com – Engin_Akyurt

Rada č. 8 – Neopravujte zařízení sami

Někdy my sami můžeme napáchat více škody než užitku. V minimálním případě může dojít k poškození mikrovlnné trouby, v horším případě potom k zabití elektrickým proudem. Mikrovlnná trouba totiž dovede ve svých kondenzátorech udržet napětí tisíců voltů několik hodin i dní po svém odpojení. Tato energie se může uvolnit, když se jí člověk dotkne. Proto v případě potřeby vždy spoléhejte na opravu od profesionála.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist