Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Hálčivec švestkový: Bílá potvůrka, která otravuje, ale naštěstí na plodech neškodí

Kvě 1917 Autor: Redakce

Nepříjemný škůdce, který řádí na švestkách. Také máte na zahradě jeden či více stromů, které trpí tím, že jejich listy bývají zkroucené a zdobí je nepěkné vypouklé útvary- výrůstky, kterým se říká hálky? Pokud ano, pojďte se společně s námi podívat, jakou neplechu tento roztoč dokáže udělat a jak se ho nejsnáze zbavit.

postrik svestek

Napadá listy stromu

Nitro hálek v listech je obsazeno bělavými drobounkými roztoči, jejichž rozměry se pohybují v intervalu 0,2-0,24 mm. Většinou se na stromech, tedy na švestkách, vyskytuje hned několik generací hálčivců švestkových současně – během roku se jich vylíhne vícero. Dokážou napadnout většinu, nezřídka i téměř všechny listy na stromě. Jde o hodně nepříjemnou potvůrku, která sice majiteli stromu přidělává vrásky na čele, ale ničí hlavně jeho listy, které jsou zkrabacené. Naštěstí nemá vliv na množství plodů, které na stromě uzrají, ani na jejich kvalitu. Ovšem u velmi mladých stromků může u masivního napadení stromku dojít i k deformaci jeho koruny, což je následně nepříjemné a může stromek značně oslabit či dokonce zahubit – týká se to maličkých stromků ve školkách.

roztoc halcivec

Jak s roztočem zatočit?

Zničení roztoče je trochu problematické, protože chemický přípravek, čili insekticid, nedokáže proniknout až do hálky v listu. Proto je v podstatě jedinou šancí, jak hálčivce zlikvidovat, aplikování postřiku časně na jaře, když listy raší. Samičky hálčivce umí přezimovat v prasklinách kůry stromů (proto je nesmírně důležité starat se o kůru stromů v zahradě a tu starou odstraňovat – je semeništěm škůdců a chorob) a šupinách pupenů. Následně se samičky chystají napadat listy. Pokud proti nim vyrazíte v tuto chvíli, máte šanci je pozabíjet. Na druhou stranu je škodlivost tohoto roztoče je minimální, jak jsme již zmiňovali, soustřeďuje se na listy, plody nechává být. Proto se nemusíte bát jíst ani švestky z napadených stromů.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Kvě 2024>>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist