Internetový hobby magazín

Menu

Dům

Nejnovější články

Voskovky-nejenom hřbitovní květiny

Čvn 1328 Autor: Redakce

klasicke voskovkyBegónky, lidově voskovky nebo ledovky jsou velmi odolné a nenáročné letničky. Latinsky zvané Begonia semperflorens. Jedná se o drobné begónie s jednoduchými květy, které jsou tvořeny čtyřmi korunními lístky (dva výrazné a dva menší). Díky šlechtění se v dnešní době můžeme radovat i z plnokvětých druhů (viz fotogalerie).

Listy jsou lesklé a dužinaté, zpravidla zelené nebo červeno-fialové barvy. Rostliny tvoří nízké keříky. Existuje samozřejmě také velké množství hybridů. Jedny z prvních byly vyšlechtěny už na počátku 20. století a v dnešní době můžete vybírat z obrovské škály barev a tvarů.

Můžete zůstat věrní klasické barvě, jako je bílá nebo červená (na obrázku:Begonia x semperflorens-cultorum; cultivar: Encore IV Red), anebo si vysázet voskovky fialových a růžových barev. Existují i květny s různě lemovanými okvětními lístky a podobně. I listy nemusí zůstat pouze zelené, objevují se i takové, co připomínají jehličí. Jsou vyšlechtěny i voskovky plnokvěté, které svým vzhledem mohou připomínat mini růže.

Odolná v zahradě i jinde

Oblibu si voskovky získaly především jako hřbitovní květina, často je vysazována na náhrobky a to hlavně díky své odolnosti. Nevyžadují zvláštní péči ani bohatou zálivku. Výtečně snáší sucho, proto je často vysazována na veřejná prostranství do okrasných truhlíků. Jsou ale náchylné na mráz, proto je do venkovních prostor vysazujeme až po zmrzlých mužích, což znamená v druhé polovině května. Vydrží kvést po celé léto až do prvních podzimních mrazů. Díky těmto vlastnostem se dostává z náhrobků na naše zahrádky. Nádherně vypadá vysazená v truhlíku na balkoně. Do květináčů je vhodnější sázet více sazenic zaráz, aby byl pěkně zaplněn. Můžete také vyzkoušet vysázet rostliny jako okrasný okraj zeleninových záhonů.

Pěstujeme voskovky

pestovani voskovekVýsev se provádí v průběhu února, semena klíčí na světle v teplotě 20-25°C. Pěstování ze semene je ale poměrně náročné. Zahradníci vysévají semínka jemná jako prach na dobře urovnané truhlíky. Semínka pak klíčí pod skleněnou deskou a malé voskovičky se asi po týdnu pracně přepichují. Proto bude jednoduší si koupit již předpěstované sazenice. Výsadba na záhon se provádí od května do června. Doba jejich kvetení je velice dlouhá. Od této vděčné květny můžeme očekávat, že pokvete od června až do září. Pokud se rozhodneme k výsadbě do květináče, použijeme běžný substrát pro balkonové květiny.

Musí se ale dát pozor na dobré odvodnění nádoby. Rostliny totiž nezvládají dlouhodobé přemokření a mohli by začít uhnívat. Na to si musíme dát pozor i při jejích zalévání, vždy je vhodné mezi dvěma zálivkami počkat až substrát dobře vyschne.

Dalším problémem může být padlí, se kterým můžeme bojovat pomocí chemických postřiků nebo olejových preparátů. Jedná se o rostliny tzv. vápnostřežné, což znamená, že nesnášejí přítomnost vápníku v půdě a v hnojivech. V průběhu kvetení nevyžadují žádnou zvláštní péči, odkvetlé části opadávají sami, a proto je není třeba nijak odstraňovat.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

4 reakce na Voskovky-nejenom hřbitovní květiny
 • Helena 30.4.2024 (17:36)

  Chci že zeptat když mi některé voskovky pomrzly je to na vyhození nebo znovu obrazi

 • Yveta Zapletalova 26.5.2021 (11:06)

  Je voskovka jedovatá pro kocky?

 • Karel Preisler 19.11.2014 (08:54)

  Dobrý den. Uvádíte, že begónka (voskovka) je letnička, ale nám se daří rostlinky zimovat při 12’C a minimální zálivce…

  • Jana 21.2.2023 (23:36)

   A to jí potom zaštipujete? Mě se podařilo uchovat a jde hodně do výšky.

Kategorie
<<Čvc 2024>>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist