Internetový hobby magazín

Menu

Vaření

Nejnovější články

Zkuste kuchyni Jižního Tyrolska

Kvě 1505 Autor: Redakce

tyrolsko kuchyneJižní Tyrolsko je svérázný kraj. Na jednom místě se zde setkávají středomořský uvolněný způsob života a alpská zemitost. Oba tyto prvky se kromě různorodosti krajiny a rozmanitosti zvyků a tradic projevují také v místní kuchyni. Její věhlas se šíří široko daleko a také právě ona bývá často největším lákadlem pro turisty přijíždějící do tohoto kraje pod vrcholky Dolomit. Řada z nich pak směřuje své kroky do selských šenků, které nabízejí domácí produkty ze statku pod hlavičkou značky „Roter Hahn“garantující vysokou kvalitu servírovaných potravin i služeb.

tyrolsko kuchyneJídlo bývá také ústředním tématem mnohých festivalů a slavností probíhajících v Jižním Tyrolsku po celý rok. V březnu je možné navštívit Festival sýrů, na konci června slavnosti jahod, v září je možné ochutnat tradiční kuchyni v rámci Jihotyrolských knedlíkových slavností a v říjnu si pak přijdou na své milovníci masa při Špekovém festivalu. Vrcholem gastronomických oslav je však Törggelen, svátek nového vína, kdy na konci září lidé slaví konec vinné sklizně a chodí z farmy na farmu, jedí, pijí a hlavně ochutnávají nová vína. Ty pak doplní nejtypičtější pokrm tohoto období – jedlé kaštany, na které je možné narazit takřka na každém kroku a ve všech možných úpravách – v nabídce jsou i takové speciality, jako kaštanová marmeláda nebo polévka. Letošní Törggelen začíná 26. září a opět nabídne pestrou směsici zábavy, dobrého jídla a pití a spoustu příležitostí k poznání tradiční jihotyrolské kultury.

Speciality jihotyrolské kuchyně je však možné ochutnat po celý rok, a to v tradičních selských šencích pod značkou kvality Roter Hahn. Narazit můžete na dva typy. Buschenschank, jejichž poznávacím znamením jsou svazky větviček (busch) připevněné na dveřích, podávají pouze víno vlastní výroby. V Hofschank vám nabídnou vína z celé oblasti Jižního Tyrolska. V obou na vás však čeká nezapomenutelný zážitek v podobě tradičních jídel, 80 % surovin zde totiž musí být z regionu a 30 % přímo z dané farmy.

tyrolsko kuchyneSelských šenků, které stojí za návštěvu, jsou v této malebné krajině desítky, ale ten, který byste rozhodně při svých cestách neměli vynechat je Griesserhof. Tento Buschenschank se nachází v památkově chráněné usedlosti severně od Brixenu na úpatí strmé vinice. Dříve sloužil k ubytování biskupa, dnes se v něm rodina Paula Hubera neméně starostlivě od září do března stará o plné žaludky svých hostů. V nabídce je to nejlepší, co tradiční jihotyrolská kuchyně nabízí – kroupová polévka, špenátové ravioly, bramborové pirožky se zelím, domácí klobásky, špek a sýr. Svlažit hrdlo si pak můžete, kromě vynikajících místních vín, také domácími limonádami, třeba třešňovou či bezovou. A pokud máte rádi něco sladkého, zkuste smažené plněné taštičky Krapfen nebo Císařský trhanec. A právě poslední jmenovaný, Kaiserschmarrn, si můžete vyzkoušet i doma, podle tradičního receptu, který laskavě poskytla selka právě z Griesserhofu.

Recept na císařský trhanec Kaiserschmarrn

Budete potřebovat:

tyrolsko kuchyne5-6 vajec
80 g másla
1/4 l mléka
3 polévkové lžíce cukru
160 g mouky
60 g namočených rozinek
špetka soli

Postup:

Mléko, prosátou mouku a špetku soli pořádně rozmíchejte. Přidejte vajíčka a lehce je zašlehejte. Nechte chvíli odležet. Na velké pánvi zahřejte půlku másla, těsto nalijte na pánev a na mírném ohni opečte do světle hněda spodní stranu. Nahoru nasypte rozinky, poté těsto otočte, trochu nazvedněte a podlijte zbytkem másla. Dosmažte, dvěma lžícemi roztrhejte na velké kusy a servírujte posypané cukrem.

Ty nejlepší selské statky, stejně jako ubytování na více než 1600 farmách po celém Jižním Tyrolsku naleznete na českých webových stránkách sdružení Roter Hahn: roterhahn.cz, kde vám důmyslný vyhledávač, po zadání vašich preferencí, najde ten pravý statek přímo na míru. A nově jsme také na Facebooku

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Čvc 2024>>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist