Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Zimolez-popínavka pro každého

Úno 1304 Autor: Dana Peštová

Plot i pergola hned vypadají lépe, pokud se po nich pne nějaká popínavá rostlina. Jednou z hojně pěstovaných popínavek, které najdeme u starých venkovských domů i v moderních zahradách je Zimolez (Lonicera).

Zimolez-jedna z nejoblíbenějších popínavek

popinavy zimolezMezi jeho přednosti patří především nízké nároky na pěstování a dekorativní jemné květy v bílé, růžové, fialové nebo červené barvě. Existují i dvoubarevné varianty zimolezů. Zimolezy jsou i vhodnou variantou pro živé ploty, pokud pro ně zvolíte vhodnou oporu v podobě mříží nebo oblouků.

Existuje více než sto druhů zimolezu rostoucích v mírném a subtropickém pásmu severní polokoule, u nás najdete několik desítek druhů zimolezů. Nejvyhledávanější pro pěstování v zahradách jsou za soumraku intenzivně vonící druhy, jako je zimolez německý (Lonicera periclymenum), zimolez Heckrottův (Lonicera heckrottii). Mezi nejznámější vonné popínavou ale patří Lonicera caprifolium, česky pojmenovaný zimolez kozí list, ale častěji známý pod názvem růže z Jericha.

Zimolez Henryův (Lonicera henryi) je oblíbený z jiného důvodu. Je to jedna z mála stálezelených popínavek, které se dobře daří v našich podmínkách. Dobře roste ve stínu a polostínu. Aby dobře přežil zimní období, doporučuje se na podzim přikrýt spodek rostlin kořeny. Tento druh kvete na začátku léta červenožlutými květy, které ale nejsou tak dekorativní a hojné, jako u jiných druhů zimolezů.

zimolez kvet

Další často pěstované druhy zimolezů

 • Zimolez japonský (Lonicera japonica)-světlé kvítky
 • Zimolez tatarský (L. tatarica)-světle růžové kvítky
 • Zimolez obecný (L. xylosteum)-volně rostoucí, malé bílé kvítky, krásně voní
 • Zimolez ovíjivý (L. periclymenum)-dvoubarevné větší kvítky
 • Zimolez černý (L. nigra)-jemné světlé květy, černé plody
 • Zimolez lesklý (L. nitida)-keřová forma
 • Zimolez kloboukatý (L. pileata)- keřová forma
 • Zimolez modrý (L. caerulea var. kamtschatica)-známější jako kamčatská borůvka, tmavě modré podlouhlé plody

Jak vybrat tu správnou popínavou rostlinu?

Pokud preferujeme stálezelenou rostlinu, moc možností nemáme. Ideální volbou je již zmíněný Zimolez Henryův. Alternativou jsou jasmíny a přísavníky nebo starý dobrý břečťan. Pokud chceme rostlinu popínavou a užitkovou, můžeme zvolit vinnou révu, maliník či ostružiník nebo kiwi, přesněji řečeno aktinidii čínskou.

Pěstování zimolezů

zimolez na zdiObecně se dá říci, že zimolezy dobře prospívají na slunných i částečně zastíněných stanovištích. Vyhovuje jim mírně zásaditá vápnitá půda. Zimolez dorůstá výšky několik metrů. Pokud chcete mít bohatě olistěné rostliny i ve spodní části, je potřeba výhony s odkvetlými květy na podzim zastřihnout až k nejbližším pupenům. I starší výhony je potřeba mírně zakrátit, zhruba o třetinu. Podpoří se tím nasazování nových výhonů a rostlina se omladí. Po výraznějším zmlazení zakrácením nebudou rostliny následující vegetační sezónu kvést. Plody zimolezu jsou oranžové, červené, tmavě fialové nebo černé nepoživatelné plody. Zimolez lze množit vegetativně i ze semen.

A jaká může pěstování popínavých rostlin skýtat úskalí? Starší mohutné rostliny mohou velmi zatížit podpůrnou konstrukci a poškodit jí, což je především u pergol velký problém. Navíc budou husté výhony po nějakém čase obydleny hmyzem, pavouky a ptáky. Také pozor na vystavení větru, konstrukce s popínavými rostlinami může fungovat jako větrolam.

lonicera zimolez

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

3 reakce na Zimolez-popínavka pro každého
 • Jiří Varvařovský st. 4.8.2016 (12:13)

  Přeji dobrý den!
  Připojuji se k níže uveřejněnému komentáři pana Romana. Navíc dodávám, že postupně zasychají, až zcela uschnou, všechny novorosty, i když rostliny na oblouku i v této době dál nakvétají. Listy vypadají jako listy rostliny rostoucí u prašné cesty a dlouhodobě skrápěné dešti. Poradíte mi prosím nějak obratem na výše uvedený e-mail, co mám s těmito rostlinami dělat či třeba nějaký účinný postřik? Zatím se mi nic nepodařilo.
  Předem Vám moc děkuji za promptní odpověď.
  J. Var. st.

 • Roman 30.9.2015 (16:13)

  Dobry den, zimolez mi napadlo neco – na listech se delajisedive fleky a pod nimi listy tmavnou a postupne usychaji a padaji. Prosim o radu co s tim udelat?

  dekuju

 • Jana Grundová 5.8.2015 (11:45)

  Prosím pěkně,šla by tato rostlina na balkon?
  Děkuji Jana

Kategorie
<<Čvn 2024>>
PÚSČPSN
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist