Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Nemoci maliníku

Čvn 1503 Autor: Redakce

I vy patříte mezi ty, kteří zbožňují maliny a maliník na vaší zahrádce rozhodně nechybí?

Sladké buchty nebo marmelády, těm určitě málo kdo odolá. Cena malin v obchodech je však příliš vysoká.  Jestli jste se tedy rozhodli pěstovat maliny své vlastní a chcete mít pravidelné a velké sklizně, je důležité, abyste také věděli, jak tyto rostliny a jejich poldy ochránit před škůdci. Bohužel ani oni malinám nemohou odolat.

malinik presazovaniV první řadě vyberte místo, kam maliník zasadíte. Místo by mělo mít velmi dobré půdní a klimatické podmínky a dostatečný slunečný svit. Nezapomeňte ani na výběr odrůdy. Vybírejte z odolných a osvědčených odrůd a v neposlední řadě vyberte, zda chcete větší plody nebo častější sklizeň.

Onemocněl vám maliník?

Zbarvené, pokroucené listy a ošklivé květní pupeny, to je bohužel první známka toho, že je něco špatně. V tomto případě je maliník napaden virovou, nebo bakteriální chorobou. Odumírání maliníku patří mezi nejvážnější chorobu, která se projevuje skvrnami, jejichž barva je fialovohnědá a listy předčasně usychají. V neposlední řadě se hlásí o slovo i rzivost, která se projevuje na listech, a v tom horším případě i na plodech.

MalinyListy maliníků jsou často napadány různými roztoči. Mezi nejčastější druh patří například sviluška ovocná, vlnovník maliníkový, bejlomorka ostružiníková, nebo hlávčivec višňový. Právě tyto roztoči způsobují již zmiňované skvrny a deformace na listech.

Bejlomorka ostružiníková, která se usazuje nejen na ostružiníku ale i na maliníku, vylučuje látky, kterými vytváří hálky. V těchto hálkách žijí larvy, které keře maliníku velice oslabují. Výsledkem je, že maliník pak velice málo kvete, v některých případech vůbec. Larvy bejlomorky, které žijí pod kůrou maliníku, vyžírají pletivo proutků až do jednoho metru nad zemí. Takto napadené pruty a výhony doporučujeme rovnou odstranit a spálit.

Další roztoč, který vám může znepříjemnit vaší radost z úrody je malinovník plstantý. Jsou vaše plody červavé, rozpadají se a o chuti plodů ani nemluvě? Za tuto spoušť může právě on. Jedná se o maličkého červa, který na keř přilétá koncem dubna.

Jak na ně?

Maliny obriNa ochranu maliníku musíte klást velkou váhu.  Keře důkladně kontrolujte hned z jara, zda se na nich nenacházejí nějací škůdci.  Včasnou kontrolou zamezíte jejich rozmnožení.  Čím více škůdců, tím více oslabený keř, která by se mohl nakazit někdy i nevyléčitelnou chorobou.

Se škůdci hravě zatočí přípravek Oleoekol nebo Metation E50. Tento přípravek seženete v obchodech se zaměřením na zahradničení nebo na internetovém obchodě. Když už jsou škůdci na keři přemnožené a keř už je silně poškozený, nezbývá vám nic jiného než napadené větvě a listy otrhat a spálit. V průběhu podzimu se pak keř hnojí páleným vápnem. Z kraje jara keř postříkejte mědnatým přípravkem určeným proti plísním a chorobám. 

Typ pro vás

MalinyPro ochranu maliníku můžeme zkusit i přírodní ochranu. Jak se říká – příroda je mocná. Mnozí z vás budou překvapeni, že právě u vás na zahradě najdete spoustu takovýchto přírodních medikamentů. Jedním z přírodních ochran jsou například bylinné zákvasky. Tento zázrak funguje stejně jako přírodní hnojivo a na jeho výrobu můžete použít jakýkoli druh plevelu. Nejúčinnější jsou však kopřivy, které natrháme a v nádobě smícháme s dešťovou vodou. Zákvas pravidelně mícháme každý den a po zhruba patnácti až dvaceti dnech se nám dostaví výsledek. Kopřivy budou rozložené tak, že už jejich jícha nebude pěnit. V tento čas můžete nádobu uzavřít  a obsah který jste vyrobili můžete používat libovolně dlouho. (Pozor, během samovolné tvorby zákvasky nádobu nesmíme uzavírat, je potřeba proudění čerstvého vzduchu.)

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

2 reakce na Nemoci maliníku
  • Eva Jiříková 18.6.2024 (19:00)

    Dobrý den, maliny vyrostou, obalí se listy, začnou kvést a začnou usychat. Listy zhnědnou a upadnou. Zbyde jen prut. Také se tam dělají pavučiny. Můžete mi poradit, co s tím. Děkuji Jiříková Eva Jiříková

  • Jarmila 5.10.2023 (15:45)

    V článku radíte použít METATION, který se už dávno nevyrábí a byl vydán zákaz používání.

TOPlist