Zdravější verze oblíbených českých jídel
Česká kuchyně je jednoduše skvělá a nabízí spoustu lahodných pokrmů. Jenže většina z nich není zrovna zdravá. To není takový problém, pokud si tato jídla dopřejete jednou za čas k nedělnímu obědu. Ale pokud si je chcete vychutnávat častěji, vyzkoušejte odlehčené varianty známých pokrmů, po kterých vám nebude těžko.
Svíčková na smetaně
Jak z názvu vyplývá, základem svíčkové na smetaně je kvalitní hovězí maso – svíčková. To je připravováno se smetanovou omáčkou plnou zeleniny. Mnohdy se ale místo pravé svíčkové používá jiné hovězí maso, které může být poměrně tučné. Pokud máte rádi chuť omáčky, ale chcete snížit množství kalorií, nahraďte hovězí kuřecím masem nebo si dopřejte pravou svíčkovou.
Omáčku připravujte z velkého množství zeleniny. Bude tak přirozeně hustá, aniž byste museli přidávat větší množství smetany. Výsledkem je poctivá omáčka plná chuti, ke zjemnění stačí jen kapka smetany.
Vepřo knedlo zelo
Vepřové maso je velmi tučné, proto není zrovna ideální pro zdravé stravování. Stěží ho lze něčím nahradit, jelikož má typickou chuť. Ale pokud máte chuť na knedlíky a zelí, můžete si k nim upéct kuřecí či jinou drůbež.
Při přípravě zelí se vyhněte zbytečnému zahušťování moukou. Pro skvělou chuť i správnou konzistenci můžete raději přidat najemno nakrájenou cibuli, nastrouhané jablko či kousek nastrouhané brambory.
Guláš
Poctivý guláš je jen jeden. Ale pokud se chcete stravovat zdravěji, je třeba dělat kompromisy. Jednou z možností je použít libové hovězí maso. Případně ho lze nahradit krůtím nebo kuřecím.
Pro zahuštění omáčky nepoužívejte mouku. Přidejte raději více cibule nebo kousek brambory na zahuštění.
Podávat můžete s knedlíkem nebo celozrnným chlebem. Je dobré do omáčky přidat nějakou zeleninu, bude vám tak stačit méně přílohy k zasycení. Nabízí se například fazole, paprika či rajčata. Ty se k omáčce skvěle hodí, vznikne vám tak zdravější alternativa dobře známého pokrmu.
Knedlíky
Ke zmíněným pokrmům se běžně podávají knedlíky. Mnohdy si bez nich jídlo ani nelze představit. Pokud se jich nechcete vzdávat, můžete si alespoň připravit o trochu zdravější variantu. Přesto ale počítejte s tím, že jde o velmi kalorickou přílohu.
Klasické kynuté knedlíky si můžete připravit z celozrnné mouky. Ale nabízí se i další alternativy. Vyzkoušet můžete ovesné vločky či jiné obilí. Jednotlivé varianty se samozřejmě liší svou chutí, ale jde o zajímavou obměnu, díky které můžete mít zdravější jídelníček.
Polévky
Polévek existuje celá řada. Mezi ty běžně připravované patří například zelňačka, bramboračka a čočková. Můžete udělat pár úprav, díky kterým zachováte základ jídla, ale přitom ho upravíte, aby bylo nutričně vyváženější.
Například do zelňačky můžete namísto klobásy použít libové kuřecí maso nebo uzené tofu. Hlavní roli hraje zelí, pro tu správnou chuť můžete použít aspoň pár koleček klobásy, ale nepřehánějte to.
Obecně polévky není třeba zahušťovat jíškou. Namísto toho přidejte více zeleniny. Část uvařené zeleniny můžete rozmixovat a vrátit zpět do polévky, získá tak skvělou konzistenci.
Pokud připravujete polévku z vývaru, použijte zeleninový. Ten masový totiž často obsahuje spoustu tuku.
S velkým Tescoma tlakovým hrncem zvládnete připravit vydatnou polévku pro celou rodinu. Jde o skvělé jídlo – do polévky totiž můžete dát spoustu zeleniny, kterou byste jinak za celý den nesnědli.
Méně smažení
Oblíbená jídla u nás jsou často smažená, například řízky nebo bramboráky. Tato jídla si přitom můžete připravit i v troubě. V poslední době je velmi oblíbená i horkovzdušná fritéza – z té jsou pokrmy téměř jako z klasické fritézy.
Záleží také na tuku, který ke smažení používáte. Rozdíl mnohdy ani není v obsahu kalorií, sledujte proto obsah nenasycených mastných kyselin. Ne všechny tuky jsou špatné, je ale dobré pečlivě vybírat.
Skvělou volbou je například olivový olej ve spreji – díky praktické lahvičce vždy použijete pouze nutné množství. Pokud máte kvalitní nepřilnavé pánve, stačí opravdu jen troška oleje. Sprej se navíc hodí i k horkovzdušné fritéze. Například řízky totiž stačí lehce postříkat olejem, aby získaly lahodnou krustu.
Dezerty
I pečení má u nás své místo. Různé ovocné koláče, bublaniny, bábovky a podobné sladkosti. I ty si můžete dopřát, pokud chcete jíst zdravěji. Je ale vhodné klasickou mouku nahradit tou celozrnnou. Můžete také snížit množství cukru. Namísto toho používejte sladké ovoce a med.
Nebo si připravte moučník s tvarohovým krémem nebo náplní z ricotty. Přidáte tak spoustu bílkovin, přičemž nepřijdete o skvělou chuť.
Základní tipy
Česká kuchyně není zrovna zdravá, nektěrá jídla dokáží pořádně potrápit žaludek. Jednoju za čas si je ale můžete dopřát. Důležité je ale nepřejídat se.
Základem by vždy mělo být používání čerstvých a kvalitních surovin. Tučné maso lze nahradit drůbeží. Namísto šesti knedlíků si dejte jen tři a dejte si k jídlu zeleninový salátek. Ten zažene hlad, zajistí dostatek vlákniny, přitom je zdravý.
Pokud chcete jíst zdravěji, většinou není potřeba striktně vyřazovat určitá jídla. Základem je vyhnout se vysoce zpracovaným potravinám, zařadit více čerstvé zeleniny a ovoce a dodržovat pitný režim. Jídelníček můžete upravovat postupně, dělat velké změny ze dne na den totiž není ideální. Inspiraci pro vaření i kvalitní vybavení najdete na Tescoma.cz.
Komentáře k článku
Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.