Internetový hobby magazín

Menu

Vaření

Nejnovější články

Zázračná Maca peruánská, hvězda mezi superpotravinami

Čvc 1718 Autor: Redakce

Rostlinka s velice silnou náturou roste v drsných klimatických podmínkách peruánských And, kde se kromě ní nedaří žít žádné jiné. Dorůstá do výšky kolem 15 cm a její listy připomínají řeřichu. Kořen se podobá řepě a právě v něm jsou ukryty všechny ty dokonalé složky, které Macu řadí mezi jednu z nejlepších super-potravin pro naše blaho těla.

Roste ve výšce 3.500 – 4.500 m.n.m. a patří mezi jednu z nejdéle a nejvýše pěstovaných rostlin na světě.

Konzumuje se kořen, který se dá umlít čerstvý nebo sušený. Dále se pak kořen jí jen tak, nebo se peče, či se z něj dá udělat marmeláda anebo kaše. Také si Macu můžeme vychutnat v podobě kvašeného nápoje Maca chicha. Konzumace nemletého kořenu není u nás v České republice obvyklá. Z listů se pak dělají chutné saláty. K nám se nejčastěji dostane v podobě prášku. Umletý a dobře usušený prášek v sobě nese živiny po dobu až sedmi let. To je dlouhá doba.

maka prasek

Zde platí pravidlo, že čím vyšší cena, tím vyšší kvalita. Radím tedy nakupovat pouze z ověřených zdrojů. Za posledních pár let se z Macy stal hit a v některých případech jde spíše o kvantitu než kvalitu.

Chci pro sebe a své blízké jen to nejlepší a v Mace peruánské najdu celou škálu prospěšných složek. Je zpracována šetrně, a tak si zachovává vše v té nejpřirozenější podobě. Je publikováno mnoho účinků na naše tělo, ale zdaleka to není vše, co Maca dokáže.

Má v sobě neuvěřitelnou sílu, hrdost a odhodlání dokázat nemožné.

Ma-ca ,,z výšin pochází dobrá strava, která posiluje“

Maca a její blahodárné účinky:

Navrací duševní pohodu, zbavuje stresu a posiluje psychiku, je dobrým společníkem lidem trpícím schizofrenii.

Působí blahodárně na první příznaky stárnutí, posiluje a regeneruje organismus – nese v sobě dlouhověkost.

Je vhodná pro sportovce, protože podpoří růstu svalové hmoty. Je nápomocná při regeneraci svalů, urychluje spalování tuků, dává tělu sílu, vytrvalost a vůli (říká se, že Andští bojovníci a dobyvatelé jedli Macu před bitvou, pro její moc dát jim sílu a vítězství).

Podporuje paměť a myšlení, navrací koncentraci, je vhodná při ADHD. Napomáhá imunitnímu systému pracovat tak jak má, zvyšuje odolnost těla proti virům a nádorům.

Vhodná při anémii, tuberkulóze, navrací menstruační cyklus do rovnováhy, pomáhá při menopauze, při neplodnosti, rakovině žaludku. Nabudí sexuální touhu, jak u mužů, tak i žen. Účinkuje tedy jako afrodiziakum. Podporuje a zvyšuje počet spermií.

Vhodná na vše, co je spojené s prostatou – né náhodou si vysloužila přezdívku „sexuální rostlinka Inků“.

Tento kouzelný prášek jsem do našeho jídelníčku zařadila zhruba před třemi lety, kdy jsme se po hlavě vrhli do raw stravování. Jako maminka tří dětí dávám pozor na vše, co malá tělíčka potřebuji pro správný růst a Maca si svou jedinečností právem vysloužila místo v naší rodině. Prášek je nasládlé chuti a je chuťově podobný karamelu s vanilkou. Tak to tedy cítím já.

Kořen obsahuje celou řadu stopových minerálů jako je železo, vápník, měď, hořčík, draslík, sodík, jód, zinek. Je velice bohatá na vitamíny A, B1, B2, B6, C a E. Ukrývá v sobě velké množství aminokyselin a mastných kyselin, bílkoviny a vlákninu.

Pár tipů závěrem-aneb jak jí dlabeme u nás doma

v podobě prášku jí nejčastější jí pijeme v našem ranním koktejlu:

  • banán
  • divoké bylinky – může být Pampeliška, Jetel, Řebříček, Svízel, Ptačinec žabinec…co kde najdeme, v zimě mladý ječmen
  • lžička Maca
  • voda

Kolik členů rodiny, tolik banánů a lžiček prášku

Když nás přepadne mlsná a pustíme se do avokádové nutely, ani tam nechybí.

  • avokádo
  • nepražené kakao
  • banán
  • med
  • 1 – 2 lžičky Maca

Vše umixujeme a jíme samotné nebo s ovocem dle chuti

Dále se může Maca prášek přidat do ovocných kaší všeho druhu, pudingů, ovocných šťáv, mléka či jen do samotné vody. Doporučená denní dávka je kávová lžička. Ale pokud se to přežene, není se čeho bát. Maca je v tomto ohledu neškodná, ba naopak. Maca prášek běžně kupujeme ve zdravých výživách.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Kvě 2024>>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist