Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Zahrada v červenci: Na co se zaměřit?

Čvc 2001 Autor: Redakce

Červenec je obdobím, kdy si na své zahrádce především užíváte sklizně po celoročním úsilí. Mohlo by se tak zdát, že zde není co dělat, opak je ale pravdou, i v létě je nutné se o zahradu poctivě starat.

Trávník

V parných červencových dnech, kdy je obecně malé množství srážek, nezapomeňte na pravidelnou závlahu trávníku na zahradě. Kromě toho je dobré jej alespoň jednou během července posekat. Nemusí se jednat zrovna o anglickou úpravu trávníku. V době, kdy Česko už několik let sužují sucha, se vyplatí ponechat trávník spíše delší, zadržuje pak vlhkost.

seceni travy

Co ještě můžeme sít a sázet?

Také v tomto období lze neustále zahrádku obnovovat sázením některých druhů rostlin, zejména zeleniny. Je vhodný termín například pro výsev špenátu, případně čínského zelí, které pak bude připravené ke sklizni během podzimních měsíců. Stále je také možné zasít mrkev, ovšem jen některé speciální odrůdy.

Stříhání odkvetlého

V případě, že jsou některé rostliny již odkvetlé, je praktické jejich zastřihnutí, necháváte-li si je na zahradě i nadále. Typickým příkladem budiž rostlinky jahod. Suché a přebytečné výhony je nutné odstranit, jinak dochází ke zbytečnému oslabování rostliny. Kromě toho je dobré rovněž lehké přihnojení půdy.

Sklizeň

Jako správní zahrádkáři jistě víte, že v červenci je ideální doba na sklizeň košťálové zeleniny. U nás patří k nejoblíbenějším druhům květák či kedlubny, které lze ihned zpracovat, případně se dají vložit do láku a nechat ve spíži na pozdější časy. Dále se sklízí rovněž okurky, zejména odrůdy takzvaných nakladaček, totéž platí i pro cukety. V neposlední řadě pak nezapomeňte včas sklidit bylinky, které lze usušit a nadrtit, rázem je máte připravené na ochucování pokrmů po zbytek roku.

Z natrhaných bylinek lze udělat i aromatické a velmi chutné sirupy. Klasikou je mátový sirup či sirup z meduňky, který má velmi dobré účinky na lidský organismus, pomáhá zvyšovat jeho imunitu.

Sklizeň okurek je často velká, takže se vyplatí provést jejich zavařování do sklenic, abyste je měli k dispozici v zimních měsících a nemuseli je draze kupovat v obchodech. Kromě toho se dá zavařovat i další sklizeň, od květáku až po ovoce, tedy meruňky apod.

V červenci nezapomeňte přesazovat rostliny v květináčích, aby měly dostatečný přístup k čerstvé zemině a živinám. Platí to i pro pokojové rostliny, kterým je dobré dopřát i sluneční svit, některé z nich to přímo vyžadují.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Čvn 2024>>
PÚSČPSN
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist