Internetový hobby magazín

Menu

Vaření

Nejnovější články

Vyznáte se v kávě?

Čvc 1209 Autor: Redakce

Vychutnejte si další díl našeho letního seriálu: Vyznáte se v…?

kavova zrnaDnes si vezeme pod lupu kávu, tedy nápoj, keř i zrnka. Káva je lahodný nápoj, který zahřeje na těle i na duši. Někdo rád klasickou černou, jiný si tento horký nápoj nedokáže představit bez cukru a mléka. Pijeme ji, protože má povzbuzující účinky (už v Homérově Odyssee byla káva připravena dcerou nejvyššího boha Dia statečnému bojovníkovi k povzbuzení jeho morálky a statečnosti), ale také pro její nezaměnitelnou, až návykovou chuť.

Je káva zdravá?

Káva se k nám dováží z mnoha koutů světa a je jen na vás, jakou si oblíbíte. Opravdoví milovníci kávy si ji vychutnávají silnou, bez jakýchkoliv dochucovadel. Zdaleka nejlepší je údajně espresso z čerstvě mleté kávy. Rozhodně vás ale nebudeme kamenovat, pokud máte rádi kávu rozpustnou nebo z kapslí pressovacího stroje. Podle odborníků sice káva dehydratuje, ale pokud máte zažitý pitný režim, káva vám nemůže uškodit.

Také, pokud pijete přiměřené množství espressa z kvalitní kávy arabica (obsahuje méně kofeinu), je pití kávy pro zdraví přínosné, protože působí jako prevence demencím. Zdaleka největší „driák“ je český turek nebo překapávaná káva. Během dlouhého louhování se chuť kávy už nezvýrazní, ale vylouhuje se více kofeinu. Italové by nepozřeli jiné espresso, než které se louhuje maximálně 30 sekund. Obecně platí, že 300 mg kofeinu denně (asi 3 šálky kávy), je pro zdraví neškodné. Smrtelná dávka se pohybuje již od deseti gramů.

Kávovník (Coffea)

kavovnikKávovník je hezky kompaktní stálezelený keř, který se nyní pěstuje jako tropická rostlina. Do čeledi mořenovité (Rubiaceae) patří asi 50 druhů kávovníků, ne všechny lze ale využít pro pěstování a přípravu kávy. Hlavními pěstovanými druhy je kávovník arabský (Coffea arabica) a kávovník robusta (Coffea robusta). Kávovník vyžaduje stálou teplotu, mírně kyselou půdu a vlhké podnebí. Kávovník začíná plodit asi po třech letech od vysazení. Nejvyšších výnosů kávovníkové keře dosahují asi za 6 let, po deseti letech jsou obvykle obměňovány. Plod se tvoří a zraje až rok a následně má krásně červenou barvu a je sladký. Ovšem plod i semeno (2 kávová zrna proti sobě) obsahují tak velké množství alkoloidu kofeinu, že požití několika čerstvých plodů se rovná vypití až deseti šálků velmi silné kávy. Z jednoho keře dostaneme po upražení asi ½ kg kávových zrn.

Kávovník lze pěstovat i jako pokojovou rostlinu, o tom ale v některém z následujících článků.

Druhy kávy

Jak již bylo řečeno, nejrozšířenější kávou je robusta a arabica. Arabica je zdaleka nejrozšířenější káva, jejíž světová produkce je více než poloviční oproti ostatním druhům. Jde o kávu vyšší kvality s menším (asi poloviční) obsahem kofeinu. Krom pražení prochází i procesem fermentace, což časově i technologicky náročnější, takže je tento druh kávy dražší.

Robusta je méně náročná odrůda kávovníku a tvoří přes 20% světové produkce kávy. Zrnka kávy jsou menší a obsahují více kofeinu. Tato káva je silná a používá především do směsí s arabikou, což snižuje cenu kávy. U robusty totiž odpadá proces fermentace a také její keře jsou mnohem odolnější a méně náchylné.

To bychom měli odrůdy kávovníku. My ale kávu známe spíše pod obchodními názvy a značkami. V prvé řadě nakupujte kávu čerstvou. V dobrých prodejnách dostanete kávu ochutnat a samozřejmě také očichat. Nesmí mít ani náznak žluklosti. Kávu pak uschovejte v původním obalu, nepřespávejte ji. Uchovávejte ji na suchém místě, ne v lednici. Vždy je lepší káva čerstvě mletá.

Espresso

U nás se zkráceně říká „preso“. Toto označení ale v prvotřídních kavárnách neradi slyší. Zde dostanete kávu, která vytéká do nahřátého šálku maximálně 30 sekund pod tlakem 9 barů. Gramáž kávy: 7g. Dát si můžete i espresso lungo, které se připravuje stejně, akorát je následně ve větším hrnku dolito horkou vodou.

Cappuccinocappuccino

Espresso je ve větším nahřátém hrnku dolito mléčnou pěnou. V dobrých kavárnách nedostanete na mléčnou pěnu žádnou posypku.

Latte

Další z rodiny kávy s mlékem. U cafe latte je základem espresso, které se dolije našlehaným mlékem. To se až po styku s kávou oddělí na mléko a mléčnou pěnu na vrchu průhledné sklenice. Latte machiato se připravuje odlišně. Do 2/3 sklenice se nalije vyšlehaná mléčná pěna, která je opatrně zalita espressem. Opět se oddělí mléko a pěna, a tak vznikne trojbarevná kombinace mléka a kávy. Opět podáváme bez posypek, v případě doslazení sáhněte po třtinovém cukru.

Cibetková káva

Jedná se o jednu z nejdražších káv na světě. Její sběr je poněkud netradiční a využívá se k němu roztomilé zvířátko-cibetka neboli ovíječ skvrnitý (Paradoxurus hermaphroditus). Cibetka má dokonalý čich a pozná ta nejzralejší zrna kávy, které pozře. Následně je trávicím traktem společně s trusem vyloučeno také kávové zrno té nejvyšší kvality. Vyloučená zrna jsou pak sbírána, zbavena vnějšího obalu a pražena. Jen takto se dostane jedna z nejkvalitnějších a samozřejmě také nejdražších káv na váš stůl. Nejen, že cibetka pozná dokonale zralé plody, ale navíc dochází v jejím trávícím traktu ke zvláštnímu, chemicky velmi těžko napodobitelnému, fermentačnímu procesu, který je zodpovědný za zvláštní příchuť této kávy.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist