Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Vyrobte si domácí postřik na ovocné stromy, který zabrání hmyzu v napadání ovoce

Čvn 2301 Autor: Claudie Kornelová

Ovocné stromy jsou vynikajícím zdrojem čerstvého ovoce a přinášejí radost mnoha zahradníkům. Bohužel však kromě nás nachází i hmyz často svou cestu k tomuto chutnému pokladu a způsobuje nejen estetické poškození, ale také snižuje kvalitu a množství sklizně. Nicméně existuje řada způsobů, jak ochránit své ovocné stromy a ovoce před škůdci. V tomto článku vám představíme několik důvodů, proč hmyz napadá ovocné stromy, a poskytneme vám návod na výrobu domácího postřiku, který vám s ním pomůže bojovat.

ovoce

Není nic horšího, než když se do vašich plodů pustí nezvaný hmyz. Zdroj foto: Pixabay.com – FUHMariaM

Proč hmyz napadá ovocné stromy?

Hmyzí škůdci mají různé důvody, proč se zajímají o ovocné stromy a jejich plody. Některý hmyz preferuje sladkou chuť ovoce, zatímco jiný se živí rostlinnými šťávami a tkáněmi. Zde je několik důvodů, proč hmyz napadá ovocné stromy:

Potrava: Hmyz se často živí nektarem a sladkou šťávou, kterou produkují květy. Pokud stromy kvetou, lákají hmyz jako zdroj potravy.

Výživa: Některý hmyz se živí rostlinnými šťávami a tkáněmi. Například mšice se přisávají na listy a vysávají z nich šťávu, což může oslabit rostlinu a omezit její schopnost produkovat plody.

Ochrana: Pro některé druhy hmyzu mohou být ovocné stromy vhodným místem pro klid, rozmnožování a ochranu před predátory.

hmyz

Některý hmyz se do ovoce pouští kvůli chutné šťávě a některý kvůli ochraně, kterou mu plody poskytují. Zdroj foto: Pixabay.com – Hans Benn

Jak zabránit napadení hmyzem?

Existuje několik opatření k ochraně ovocných stromů před hmyzem:

Pěstování odolných odrůd: Vyberte si odrůdy ovocných stromů, které jsou odolné vůči škůdcům. Existují odrůdy, které mají přirozenou odolnost vůči určitým hmyzům, což vám ušetří práci s ošetřováním vašich ovocných stromů.

Správná péče o stromy: Zajištění správného prostředí pro růst stromů je klíčové pro jejich odolnost vůči škůdcům. Pravidelně odstraňujte suché nebo poškozené větve, které by mohly sloužit jako úkryt pro hmyz. Pravidelně prořezávejte stromy, aby se zvýšila cirkulace vzduchu a snížila vlhkost, která může přispívat k rozvoji hmyzích populací. Dodržujte správný způsob zavlažování a hnojení, abyste udrželi zdravý růst stromů.

Přírodní predátoři: Podporujte přítomnost přírodních predátorů hmyzu v zahradě. Přilákáním ptáků, pavouků a dalších živočichů do okolí můžete pomoci regulovat populaci škůdců. Zřizování hnízdících míst pro ptáky a umístění hmyzožravých živočichů může být velmi účinné.

Pokrytí ovocných stromů: Když se plody blíží k zralosti, můžete je pokrýt ochrannými sítěmi nebo obaly, aby se zabránilo přímému kontaktu hmyzu s nimi. Toto je zejména účinné při ochraně proti hmyzu, který se živí přímo plody.

broskev

Na stromy můžete použít ochranné sítě. Zdroj foto: Unsplash.com – Katherine Hood

Návod na domácí výrobu postřiku

Pro výrobu domácího postřiku na ochranu ovocných stromů před hmyzem budete potřebovat následující ingredience:

  • 1 litr vody
  • 2 lžíce tekutého mýdla (nejlépe ekologického a bez parfémů)
  • 1 lžičku oleje (například rostlinného oleje)

Postup: V malé nádobě smíchejte tekuté mýdlo s vodou. Mýdlo pomáhá rozpouštět a rovnoměrně rozložit postřik na povrchu rostlin. Do směsi přidejte olej. Olej zvyšuje účinnost postřiku tím, že přilne k povrchu hmyzu a zabraňuje mu v pohybu a příjmu potravy. Směs dobře promíchejte, aby se mýdlo a olej rovnoměrně rozpustily ve vodě. Přelijte připravený postřik do postřikovače nebo jiné vhodné nádobky s rozprašovačem. Před aplikací postřiku pečlivě očistěte rostliny od přebytečného prachu a nečistot.

Pomalu a rovnoměrně postříkejte všechny části ovocných stromů, včetně listů, větví a plodů. Ujistěte se, že postřik pokrývá povrchy z obou stran listů a dostává se i do skrytých zákoutí. Opakujte postřikování každé 2-3 týdny nebo podle potřeby. Před dalším postřikem se ujistěte, že předchozí postřik již zcela vyschl. Aplikujte postřik v době, kdy je nejmenší pravděpodobnost deště nebo silného slunečního záření, aby měl postřik dostatek času na působení.

Tento domácí postřik na ovocné stromy je účinný proti mnoha druhům hmyzu, včetně mšic, molic a některých druhů škůdců. Nicméně, je důležité dodržovat bezpečnostní opatření a nepřekračovat doporučené dávkování, abyste minimalizovali jakékoliv negativní účinky na rostliny.

Pamatujte, že tento domácí postřik může pomoci omezit napadení hmyzem, ale není zárukou 100% ochrany. Pravidelná kontrola vašich ovocných stromů a rychlá reakce na případné problémy jsou klíčové pro udržení zdraví a výnosnosti vaší zahrady.

Doufáme, že vám tento článek poskytl užitečné informace o tom, proč hmyz napadá ovocné stromy a jak si vyrobit domácí postřik na ochranu ovoce. Přejeme vám úspěšnou sklizeň plodů a zdravé, nezasažené stromy!

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Kvě 2024>>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist