Internetový hobby magazín

Menu

Vaření

Nejnovější články

Vše, co podle expertů potřebujete vědět před koupí mikrovlnné trouby

Úno 2214 Autor: Claudie Kornelová

Mikrovlnná trouba je pro většinu lidí nezbytností, ať už jde o spotřebič do prvního bytu, nebo o výměnu za starý, který se rozbil. Troufáme si říci, že vám dokážeme odpovědět snad na všechny otázky, které vás jen mohou napadnout před koupí vhodné mikrovlnky. Tak tedy, na co byste se měli zaměřit?

mikrovlnka

Než si pořídíte novou mikrovlnku, zjistěte si vše potřebné. Zdroj foto: Pixabay.com – Structuro

Jaký typ mikrovlnné trouby potřebujete?

Existují tři hlavní typy mikrovlnných trub, a sice stolní, nadrozsahové a vestavěné. Stolní mikrovlnky jsou nejběžnější a obecně cenově nejdostupnější. Lidé je mají rádi, protože nevyžadují žádnou další instalaci. Můžete je rovnou připojit. Další velkou výhodou, že pokud se potřebujete stěhovat, můžete si ji vzít s sebou.

Oproti tomu vestavěné a nadstandardní modely stojí více, obvykle potřebují někoho, kdo je profesionálně zapojí a zůstanou ve vašem domě, i když se odstěhujete. I tyto typy ale mají své výhody. Odtahují kouř a pachy z varné desky a filtrují je, než je vypustí zpět do místnosti nebo ven. Také uvolňují místo a vaše kuchyně tak vypadá luxusněji.

mikrovlnka

Dáte přednost vestavěné či stolní? Zdroj foto: Pixabay.com – Mike Gattorna

Jakou velikost je dobré zvolit?

Jakmile si zvolíte typ mikrovlnné trouby, která by se vám líbila, zeptejte se sami sebe, jakého prostoru v kuchyni jste ochotni vzdát. Pokud je plocha vašeho pultu omezená, možná budete chtít ušetřit místo výběrem menšího modelu. Vnější rozměry se také liší, proto vždy změřte prostor požadovaného umístění (šířku, hloubku a výšku!), abyste se ujistili, že se do něj vejdou rozměry uvedené na krabici. Pokud žijete sami, zvolte menší model, máte-li velkou rodinu, využijete větší mikrovlnku. Ujistěte se také, zda je poblíž elektrická zásuvka. Doporučujeme skrývat kabely za spotřebičem.

Jaký výkon je vhodný?

Mikrovlnná trouba o výkonu 1000 wattů bude vařit rychle a efektivně. Mikrovlny s výkonem 700 wattů nebo méně jsou pomalejší a pokrmy v nich se nemusí ohřívat rovnoměrně. Obecně platí, že čím vyšší je výkon, tím rychlejší je doba vaření. Mějte na paměti, že mikrovlnné trouby s vyšším příkonem často stojí více. Buďte tedy obezřetní, pokud se snažíte udržet rozpočet v nějaké rozumné míře.

Zajímá vás, jak vyšší výkon ovlivní vaše vaření? S vaší novou mikrovlnnou troubou zkuste ohřát něco, co jste vždy ohřívali ve svém starším modelu, a všimněte si rozdílu v tom, jak dlouho ohřev trvá.

jídlo

Dbejte na to, aby měla mikrovlna dostatečný výkon na ohřev jídla. Zdroj foto: Pixabay.com – Digna Cassens

Jaké vlastnosti by měla mikrovlnná trouba mít?

Dnešní mikrovlnky nabízejí mnoho funkcí, které vám usnadní život. Věci jako automatické rozmrazování a předprogramovaná nastavení rychle ohřejí svačiny, zatímco senzory mohou vypočítat dobu vaření na základě množství páry, kterou jídlo vydává. Velmi užitečná mohou být tlačítka, která vám umožní přesně ovládat časování.

Pokud se snažíte ušetřit místo ve své kuchyni, možná by stálo za to prozkoumat víceúčelovou mikrovlnnou troubu. Některé fungují jako konvekční trouby, toustovače, grily nebo jiné spotřebiče!

Máte-li malé děti, zvažte pořízení mikrovlnky s funkcí dětského zámku. Snadno se používá: Musíte stisknout sekvenci tlačítek (například 1234), než budete moci spotřebič ovládat. Také se ujistěte, že je ovládací panel snadno čitelný při různém osvětlení, i ve tmě. Některé mikrovlnky se otevírají stisknutím tlačítka, zatímco jiné mají skutečnou rukojeť. Vyberte si, co je pro vás nejpohodlnější.

Po jaké době byste si měli pořídit nový spotřebič?

Mikrovlnky mají obvyklou životnost asi 10 let. Pokud však ta vaše i po uplynutí této doby funguje správně, můžete ji nadále používat. Třebaže vaše mikrovlnná trouba stále funguje dobře, můžete ji vyměnit nebo opravit, pokud má nějaké vady ve dvířkách nebo v těsnění kolem dvířek.

mikrovlnka

Mikrovlnky mají životnost zhruba 10 let. Zdroj foto: Pixabay.com – jeanvdmeulen

Co dalšího byste měli vědět?

Aby se jídlo při vaření v mikrovlnné troubě nepřehřálo, během vaření jej jednou nebo dvakrát promíchejte. Měli byste také použít kryt (nebo papírový talíř!), abyste zabránili znečištění. K udržení vlhkosti použijte plastový obal nebo víko určené pro mikrovlnné vaření.
Chcete-li mikrovlnnou troubu vyčistit a zbavit ji přebytečné špíny, čistěte ji jedlou sodou, mýdlem na nádobí nebo octem, bílým či jablečným.
Spotřebič pravidelně každých pár dní otírejte, abyste předešli jeho zašlosti.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Čvc 2024>>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist