Internetový hobby magazín

Menu

Vaření

Nejnovější články

Víte, jak zjistit, zda jsou vaše vejce špatná? Pomocí jednoduchých triků!

Zář 2207 Autor: Claudie Kornelová

Ať už je jíte míchaná, natvrdo nebo v quiche, vejce jsou dokonalou součástí snídaňového menu. Jsou samozřejmě také základní ingrediencí při pečení sladkých i slaných receptů včetně chleba, sušenek, koláčů, těstovin a dalších. Když ale neprojdete tucet vajec před uplynutím data spotřeby, jak poznáte, že jsou vejce zkažená? Přestože dvě data na kartonu mohou být matoucí, možná se vám podaří zabránit plýtvání potravinami a tato vejce přece jen použít. Než je vyhodíte do koše, zjistěte, jak dlouho vejce skutečně vydrží, a použijte metodu naší testovací kuchyně pro kontrolu čerstvosti vajec.

vejce

Vajíčka se snažte udržovat stále čerstvá. Zdroj foto: Unsplash.com – Morgane Perraud

Testování čerstvosti vajec

Existuje několik způsobů, jak otestovat vejce, abyste zjistili, zda jsou ještě použitelná pro vaší ranní snídani nebo oblíbený recept na sušenky. Nejjednodušší způsob, jak zjistit, zda jsou vaše vejce špatná, je test potopení nebo vyplavání. My si ale projdeme všechny metody, abyste se mohli ujistit, že jsou vejce čerstvá.

Test plovoucích vajec

Vědecky řečeno, čím jsou vejce starší, tím jsou skořápky poréznější a vytvářejí vzduchový váček, který odděluje membránu (což není dobré). Chcete-li snadno otestovat čerstvost vajec, začněte s miskou s chladnou vodou a opatrně do ní vhoďte daná vejce. Pokud se vejce okamžitě potopí a leží na boku, jsou čerstvá. Vejce, která se potopí se špičkou nakloněnou nebo směřující vzhůru, jsou stále dobrá, ale budete je chtít brzy použít. Vejce, která plavou, vyhoďte.

Čichový test

Pravděpodobně jste již slyšeli frázi „smrdí jako zkažené vejce“. Pokud při rozklepnutí ucítíte zkažený sirný zápach, znamená to, že se vejce zkazila.

vejce

Pokud ucítíte sirný zápach, vajíčka se zkazila. Zdroj foto: Unsplash.com – Georgia Durrant

Zkontrolujte vaječné bílky

Vzpomínáte si na vzduchové váčky zmíněné v testu plavání? Vzduch, který se dostává do těchto pórovitých skořápek, může způsobit změnu vzhledu vaječných bílků. Čerstvé bílky by měly vypadat hustě a mírně neprůhledně. Špatná vejce budou mít bílky vodnaté a čiré. Žloutky na špatných vejcích budou také vypadat ploché a nebudou mít tvar kopule.

Jak dlouho vydrží vejce?

Při skladování čerstvých vajec je sice dobré začít datem na krabici, ale délku jejich trvanlivosti můžete odhadnout podle způsobu skladování (ve skořápce nebo bez ní). Zde je obecná časová osa, podle které lze určit, jak dlouho vejce vydrží.

Nejlepší způsob skladování vajec

Podle American Egg Board (AEB) je důležité skladovat vejce v chladničce při teplotě do 4-5 ºC. Existují dokonce nádoby na skladování vajec, ale AEB doporučuje uchovávat je v originálním kartonu, mimo ostré potraviny a ne na dveřích chladničky.

vejce

Vajíčka neuchovávejte ve speciálních nádobkách v lednici, raději je nechte v původním obalu. Zdroj foto: Unsplash.com – Estudio Gourmet

Zmrazování vajec

Vejce jsou ve fázi „sněz brzy“? Zmrazte je, abyste je nemuseli vyhodit. Mírně rozšlehaná celá vejce (nebo oddělte žloutky a bílky) vložte do vzduchotěsné nádoby a nechte je v ní až po dobu 1 roku. Nezapomeňte nádoby označit datem. Před použitím nechte vejce přes noc rozmrazit v chladničce. Protože žloutky po zmrazení houstnou, AEB uvádí, že na ¼ šálku žloutků (4 velké) je třeba zašlehat buď ⅛ lžičky soli, nebo 1 ½ lžičky cukru či kukuřičného sirupu. A nedoporučuje se zmrazovat celá vejce ve skořápce nebo vejce uvařená natvrdo.

Pokud hledáte způsoby, jak zužitkovat téměř zkažená vejce, tak rozhodně udělejte vejce vařená natvrdo, protože o něco starší vejce se lépe loupou.

Jinak platí že..

Vajíčka vydrží v ledničce

  • Celá vejce (ve skořápce) – Až 5 týdnů po datu balení nebo přibližně 3 týdny po nákupu
  • Syrová celá vejce (bez skořápky) – Až 2 dny
  • Syrové vaječné bílky – Až 4 dny
  • Vejce natvrdo (ve skořápce) – Až 1 týden; snažte se použít oloupaná vejce natvrdo ještě týž den

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Čvc 2024>>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist