Velikonoční tabule – bez čeho se neobejde?
Asi nikdo si nedovede představit velikonoční svátky bez dobrého jídla. Domovy jsou krásně uklizené a nazdobené, barví se vajíčka, děti se těší na koledu a dospělí zase na dobré jídlo a pití. Každá rodina má své tradiční velikonoční recepty na slaná i sladká jídla. Neodmyslitelně do nich patří vajíčka, nádivka, telecí nebo jehněčí maso a beránek, mazanec nebo velikonoční jidáše. Co se týče polévek, často se vaří kaldoun, polévka s kopřivami, různé zeleninové polévky nebo třeba hrášková s opečenou slaninkou.
Pokrmy z vajíček
Tak jako k Vánocům kapr, k Velikonocům patří stoprocentně vajíčka. Nejen, že hrají zásadní roli při koledování, takže je třeba je řádně nazdobit, ale nesmí chybět ani na velikonoční tabuli. Jako studená chuťovka například pro návštěvu se báječně hodí vaječná roláda. Jednoduchým způsobem ji připravíme z deseti vyšlehaných a osolených vajec, které nalijeme na olejem potřený alobal nebo pečící papír připravený na plechu. V předehřáté troubě na 180 stupňů pečeme čtvrt hodinky a mezitím si připravíme 200g šunky a 150g nastrouhaného eidamu.
Upečenou placku poklademe šunkou a posypeme sýrem, zavineme alobal do rolády a necháme v lednici ztuhnout na 3 nebo 4 hodinky. Po nakrájení můžeme rovnou podávat. Samozřejmě můžeme zvolit jakoukoli náplň, třeba slaninu, jiné druhy sýrů nebo cokoli nás napadne.
Tip: Když po koledě zbudou vajíčka, můžeme je společně se sterilovanou zeleninou a měkkým salámem nakrájet na kostičky, smíchat s majonézou, přidat nálev ze sterilované zeleniny naředěný do čtvrt litru (uvařený a smíchaný se želatinou) a tuto hmotu nechat ve formě zatuhnout v chladu. Dostaneme skvělou vaječnou tlačenku, která výborně chutná jen tak s pečivem.
Bez nádivky to nejde
Nebyly by to pravé Velikonoce, kdybychom si nepřipravili voňavou domácí nádivku s čerstvými kopřivami. Každý má určitě svůj osvědčený rodinný recept, zde je ale jeden pro inspiraci. Do mléka namočíme veky nebo rohlíky a necháme je nasáknout. Do hmoty zašleháme žloutky, osolíme, okořeníme a přidáme čerstvé nasekané kopřivy (podle chuti můžeme přidat i petrželku nebo pažitku. Z bílků našleháme sníh a do nádivky ho vmícháme. Pak směs dáme do pečící mísy nebo pekáčku a v předehřáté troubě pečeme na 170 stupňů dozlatova. Místo uzeného se dá přidat třeba i bůček, záleží na každém, co má rád. Nádivku můžeme podávat s masem i jenom tak, jako dobrotu.
Jaké maso se na Velikonoce připravuje?
Po čtyřicetidenním půstu se o svátcích tradičně připravuje maso z mladých zvířat. Pečená kachnička nebo králičí stehna také nejsou ničím neobvyklým. Často se na svátečním stole vyskytuje také třeba drůbeží sekaná. Nejvíce tradičním masitým pokrmem je jehněčí maso. Připravit si můžeme například jehněčí kýtu nebo jehněčí i telecí hřbet. Podávat můžeme s bramborami na všechny způsoby nebo s jarní zeleninou.
I vegetariáni si mohou přijít na své. Z jarní zeleniny se dají připravit chutná a lehká rizota, saláty nebo třeba zeleninové placičky.
Sladkosti jako zlatý hřeb
Svátky jara jsou přímo přehlídkou nejrůznějších sladkých pochoutek. Klasikou jsou perníčky ve tvaru zvířátek ve tvaru kuřátek, zajíčků, beránků i vajíček. Zvláště dětem udělají určitě radost a navíc se mohou stát i milou dekorací. Mezi nejstarší české obřadní pečivo patří mazanec, jehož pečení se konalo na Bílou sobotu. Těsto je stejné jako na vánočku, akorát se peče ve tvaru bochníku. Do těsta se přidávají rozinky a povrch mazance se sype mandlemi.
Pečivo, které symbolizuje provaz, na kterém se údajně oběsil Jidáš, se jmenuje jak jinak, než jidáše. Dříve se pekly na Zelený čtvrtek. Z kynutého těsta se vytvarují válečky a na plech se buď stočí do spirálek, nebo smyček, nechají se ještě chvilku kynout, potřou se vajíčkem a na takových dvacet pět minut se pak pečou v troubě. Po vyndání by se měly ještě pokapat medem a pochoutka je na světě.
Na závěr přichází pečený beránek, který pro mnoho lidí ztvárňuje Velikonoce úplně nejlépe. Když se hezky nazdobí, tak nejdříve může být roztomilou dekorací a následně i sladkou svačinou.
Recept na máslového beránka
Na máslového beránka potřebujeme jedno menší máslo, hrnek cukru, 4 vejce, dva hrnky polohrubé mouky, jeden vanilkový cukr, prášek do pečiva a trochu vlažné vody nebo mléka. Můžeme použít i rozinky. Máslo rozpustíme a utřeme se žloutky, normálním i vanilkovým cukrem do pěny. Přidáme mouku a prášek do pečiva, rozinky a trochu vody nebo mléka. Mícháme a podle potřeby přilíváme postupně mléko nebo vodu. Z bílků si ušleháme sníh a vetřeme do těsta. Pak do vymazané a vysypané formy pomalu vlijeme. Do předehřáté trouby dáme péct na zhruba 45 minut. Po upečení a vychladnutí beránka opatrně vyklopíme a necháme ho ještě úplně vychladnout. Hotového beránka posypeme moučkovým cukrem, z rozinek vyrobíme očka, do tlamičky mu můžeme dát kousek zelené větvičky a kolem krku uvázat mašličku.
Komentáře k článku
Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.