Internetový hobby magazín

Menu

Vaření

Nejnovější články

Včelí léky pro tělo i duši

Pro 1325 Autor: Renata Petříčková

Za okny padá sníh, mrzne a my doma možná sedíme nachlazení, bez nálady, unavení a vystresovaní? Což tahle si nabídnout vůni medu a včelích produktů… Včely totiž ve svých úlech po celý rok vytvářely něco, co je pro zimní neduhy dělané jako na míru.

Podíváme se na tři včelí produkty, které mají nesmírnou cenu pro lidské zdraví.

MED

medMed je velmi rychlým zdrojem energie, jeho trávení však nezatěžuje organismus, posiluje imunitní systém a působí na tělo i detoxikačně. Med obsahuje hlavně antibakteriální a antivirové látky, což využijeme zejména při nachlazení. Med je dokonce považován za jedno z nejsilnějších přírodních antibiotik. Důležité je však používat ho pravidelně a včas. Již při propuknutí prvních příznaků nemoci si pravidelně každé dvě hodiny dávat buď lžičku medu nebo nějaký nápoj s medem. Účinek zaručen.

Další tipy:

 • Horké mléko s medem bylo báječným receptem našich babiček nejen proti bolestem v krku, ale také při nespavosti.  Ohřejte mléko a vmíchejte do něj lžíci medu. Mléko by však nemělo být příliš horké (max. 40 °C), aby v něm med neztratil své prospěšné látky.
 • Med také velmi rychle hojí popraskané rty. Stačí je natřít medem, nechat pět minut působit a potom, jak jinak, slízat. V mžiku ucítíte zjemnění lepší než po sebedražším krému.
 • Také urychluje regeneraci sliznice žaludku po katarech nebo při hojení žaludečních vředů.
 • Snižuje krevní tlak.

PYL

vcelkaPyl nasbíraný včelami obsahuje velké množství vitamínů a minerálů, ale také vzácných látek, které nemáme možnost pro své tělo jinde získat, jeho léčivý účinek je pravděpodobně způsobem obsahem bílkovinných látek a fermentů. Jeho přené složení ještě není prozkoumáno, ví se však, že obsahuje 19 vzácných aminokyselin, karoten, rutin, vitamíny a minerály. Také on je velmi silným antibiotikem a tady byly dokonce činěny klinické studie, které tyto účinky potvrdily. Pyl konzumujeme nejčastěji vmíchaný do mléka či jogurtu. Jeho cena je však velmi vysoká, protože sběr pylu je velice náročný. Nejčastěji ho koupíte zakonzervovaný v medu v poměru 1:1.

Prospívá posilování imunitního systému. Alergici by si však měly dávat pozor.

Další tipy:

 • Pyl působí skvěle na vyrovnávání nervové soustavy, mírní psychicky vypjaté stavy a normalizuje rozvrácený hormonální systém člověka.
 • Léčí chudokrevnost.
 • Je výborným doplňkem při nedostatečné výživě, nechutenství, podvýživě, při rekonvalescenci a po vyčerpávajících chorobách.
 • Pozoruhodné jsou jeho blahodárné výsledky při léčbě silikózy plic (plíce poškozené dýcháním oxidu křemičitého u horníků a pracovníků v lomech tunelech).

MATEŘÍ KAŠIČKA

Potrava určená pro včelí královnu a její potomky produkovaná hltanovými žlázami mladých včelích dělnic. Těm se v jejich věku 3 – 10 dnů říká mladušky, poté už se stávají obyčejnými dělnicemi. I trubci si na ní v době hojnosti pochutnávají. Co může být luxusnějšího než takovýto elixír?  Pro člověka je tento včelí produkt prospěšný zejména vysokou koncentrací cenných látek a bílkovin. Používá se i v kosmetice, kdy údajně omlazuje a napíná pokožku nebo při výrobě léků. Vzácná látka se získává odsáváním a odebíráním z matečníku u čtyřdenních včelích larev.  Uchovává se buď sušením nebo konzervací v medu. Její chuť je lehce kyselá.

Další tipy:

 • Obnovuje psychické i fyzické síly, dětí se po její konzumaci prý lépe  učí a lépe si pamatují.
 • Je využívána také v hospodářství, zvířata po ní rychleji rostou a jsou zdravější.

PROPOLIS

Propolis je právem nazývám zabijákem virů a bakterií! Včely jím doslova tmelí úl a plásty a říká se mu také někdy „včelí tmel“. Je to přírodní látka, která nás chrání před infekcemi a mírní i revmatická onemocnění a působí i na kožní neduhy. Je účinným lékem na angínu, kterou likviduje jak virovou, tak bakteriální. Propolis je znám svým blahodárným účinkem i proti plísním a kvasinkám. I propolis je vzácnou komoditou, průměrný úl ji pro naše potřeby vyprodukuje za sezónu pouhé 3 dkg!

Další tipy:

 • Pomáhá při zánětlivých procesech v těle a na sliznicích (žaludek, střeva, ale i slinivka nebo žlučník).
 • Voda s propolisovou tinkturou působí také jako proti vnitřním parazitům v těle.
 • Propolis nakapaný do nápoje urychluje vystřízlivění po alkoholovém opojení!

Jak vidíte, jakýkoliv z těchto včelích produktů můžete s úspěchem využít při boji proti zimním chorobám a navíc, každý z nich má ještě nepopiratelné bonusy navíc.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Čvc 2024>>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist