Internetový hobby magazín

Menu

Vaření

Nejnovější články

Udělejte si férový piknik

Dub 1318 Autor: Redakce

Pokud rádi piknikujete, přinášíme vám tip na zajímavý snídaňový happening, který se uskuteční v sobotu 11. května. Pokud přijdete, nebudete snídat sami a navíc podpoříte fairtradové a lokální produkty. Připojíte se tak ke statisícům lidí po celém světě, kteří tento den slaví Světový den pro fair trade.

Děčín, Blansko, Mnichovo Hradiště, Chodouň, Praha nebo Brno – všude tam a v dalších více než padesáti českých městech a vesnicích se druhou květnovou sobotu sejdou příznivci fair trade, aby společně posnídali na veřejném místě fairtradové a lokální potraviny. Chtějí tak vyjádřit podporu produktům, při jejichž výrobě byla respektována lidská práva, byl brán ohled na životní prostředí a nebyla zneužita dětská práce.

K happeningu se můžete jednoduchým způsobem připojit i vy. Stačí si doma sbalit deku a nezbytné piknikové náčiní, do termosky si připravit fairtradovou kávu, kakao nebo čaj a k tomu přidat například domácí chleba upečený z místní mouky a čerstvých vajec. K chlebu vzít třeba med od místního včelaře nebo máslo od místních bio zemědělců a můžete vyrazit. Místa, kde se snídá, najdete na průběžně aktualizovaných stránkách ferovasnidane.cz nebo na www.facebook.com/ferovasnidane.

Akce s názvem Férová snídaně ve vašem městě se letos koná v České republice už potřetí. Předcházející ročníky se vždy vyznačovaly přátelskou atmosférou. Organizátory byli nejčastěji aktivní jednotlivci, například studenti, vedoucí mateřského či ekologického centra nebo místní paní knihovnice, ale i představitelé samosprávy. Celou akci koordinuje nevládní nezisková organizace NaZemi (www.nazemi.cz).

„Zatímco v roce 2011 snídali produkty se známkou Fairtrade a potraviny z lokální produkce lidé ve 41 českých a moravských městech, v loňském roce se jejich počet zvýšil již na 57,“ doplnil k předešlým ročníkům Stanislav Komínek z NaZemi.

Fair trade je způsob obchodu dávající drobným pěstitelům, řemeslníkům i zaměstnancům z tzv. rozvojových zemí příležitost uživit se vlastní prací za důstojných podmínek. Pokud si fairtradový výrobek koupíte, máte jistotu, že za ním nestojí například zneužívání dětské práce, nelidské pracovní podmínky, či devastace životního prostředí. Fairtradové zboží seženete kromě specializovaných obchodů běžně už i v supermarketech jako je Tesco, Globus či Kaufland. Zde ho poznáte podle modro-zeleného loga FAIRTRADE.

Rostoucí zájem o produkty fair trade v České republice je patrný z nárůstu maloobchodního obratu. Ten v roce 2011 dosáhl výše 92 milionů korun, což je o 15 % více než v roce 2010.

A takto vás na akci zvou samotní organizátoři fairtradového pikniku:

Gabriela Štěpánková, NaZemi

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist