Internetový hobby magazín

Menu

Vaření

Nejnovější články

Tajemné nashi

Říj 1729 Autor: Redakce

Jde o exotické ovoce, které je poměrně novinkou na pultech našich obchodů. Svým tvarem nám může připomínat jablko, ale nashi je asijské označení pro nás známé hrušky. I chuť tohoto ovoce nám může velmi blízce připomínat právě velmi sladkou hrušku. V naší zemi se jedná stále o novinku na trhu, pokud na toto ovoce narazíte, neváhejte a přihoďte ho do vašeho košíku. Rozhodně totiž stojí za ochutnání.

nashi

Charakteristika ovoce
Jak jsme již zmiňovali v úvodu, jde o ovoce, které je svým vzhledem i vlastnostmi poměrně podobné jablku. Jeho slupka je žlutá a pevná, tvar je oválný s dlouhou stopkou. Běžná váha plodů se pohybuje kolem 200 gramů, ale ojediněle se vyskytují také plody, které váží i jeden kilogram. Chuťově je ovoce velmi dobré a rozhodně potěší právě milovníky sladkého, protože nashi je opravdu sladké a kyselé je jen lehce.

Jak nashi konzumovat
Toto exotické ovoce můžeme konzumovat naprosto stejně, jako naše jablko či hrušky. Tedy syrové, neloupané. Pokud však ovoce oloupeme, bude ještě sladší než jeho neloupaná varianta, záleží tedy jen na vašich chuťových buňkách. Využít jej samozřejmě také můžeme při přípravě ovocných salátů, marmelád či kompotů. V případě že nashi tepelně upravíme formou dušení, můžeme jej také přidávat jako doplněk teplé kuchyně. Skvěle budou například chutnat ke zvěřině. V případě, že nashi nechceme konzumovat v celku, ale chceme si ho nakrájet, měli bychom ho ihned po nakrájení zakápnout trochou citronové šťávy, jinak by nám mohlo velmi rychle začít černat.

Odkud se nashi vzalo?
Jeho zemi původu jsme již v úvodu naznačili. Toto ovoce pochází z exotického Japonska a Číny. Právě proto se mu také velmi často přezdívá Japonská hruška. Japonský typ ovoce se pak postupně rozšířil až do Austrálie, Chile, USA a na Nový Zéland. Strom nashi je stejně jako jeho plody také velmi podobný našim jabloním. Běžně se dorůstá do výšky přibližně kolem dvou metrů.

Ovoce prospěšné i vašemu zdraví
Nashi se dokonce také pyšní diuretickým efektem. Skvěle tedy dokáže podporovat trávení, výborně vám pomůže při kašli a podle některých zdrojů by nashi dokonce mělo zmírňovat účinky alkoholu.

Odolný strom, který můžete pěstovat i na vaší zahradě!
I přesto, že tento strom pochází z Asie, bude se mu skvěle dařit i u nás. Jde o plod velmi podobný hruškám, ale strom je mnohem více odolný na případné napadení strupovitostí, nebo septoriózou, což jsou u hrušní právě velmi obvyklé choroby. Nashi se navíc nedorůstá ani do také výšky jako hušně, proto nepotřebuje tak moc volného prostoru. Zkrátka se řadí mezi velmi odolné rostliny a dokonce si skvěle dokáže poradit i s teplotou až do -25°C. Ideální dobou pro výsadbu je podzim, ale také jaro. Strom bude vykvétat přibližně v dubnu, takže již v dubnu se budete moci těšit z výborných plodů.

Nalákali jsme vás v dnešním článku na toto exotické ovoce? Pokud ano, nedivíme se vám a zaručujeme vám, že s jeho koupí rozhodně neuděláte chybu. Jestliže se rozhodnete nashi pěstovat na vaší zahradě, budete mít skvělý, odolný strom, který vás bude každoročně těšit svými plody, na kterých si budete moci výborně pochutnávat.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist