Internetový hobby magazín

Menu

Vaření

Nejnovější články

Svátky bez palmového oleje?

Pro 1705 Autor: Redakce

Ekologická platforma Koalice proti palmovému oleji (KPPO) představuje v adventním čase novou zkratku “3R”, která vyjadřuje podstatu šetrného spotřebitelství. „Jedná se o ryzí jídlo (ve smyslu opravdové), realistickou produkci ekologicky a sociálně odpovědnou a rozumnou spotřebu (z anglického real food, responsible production, reasonable consumption),” vysvětluje koordinátorka Koalice proti palmovému oleji Martina Skohoutilová.

vanocni stola

Jak na to při nákupu a pečení na Vánoce z hlediska přírody a kvality potravin?

 • Vyhýbejme se ztuženým tukům, kde často bývá i palmový olej (informace o složení lze nalézt na obale výrobku).
 • Na výrobu těsta použijme místo tuků s palmovým olejem máslo, sádlo nebo z části i kokosový tuk, který lze dokonce v bio kvalitě sehnat levněji než máslo.
 • Na polevy a zdobení lze místo ztuženého tuku sáhnout jen po čokoládě na vaření (bez palmového tuku) rozpuštěné ve vodní lázni, s troškou másla.
 • Máslo, sádlo a panenské oleje tuzemské produkce nabízí řada drobných farmářů.
 • Vyzkoušejme menší množství cukru dle chuti, než jaké uvádí recept, nebo nemusíme například už tolik dodatečně cukrovat upečené cukroví.
 • Sladit lze tuzemským řepným cukrem, medem a ovocem.
 • Vanilkový cukr (nikoli vanilínový vyrobený z chemických náhražek) lze koupit i v bio kvalitě v prodejnách zdravé výživy.
 • Upřednostňujme citrónovou kůru z bio citrónů či sušené bio kůry, nesířené sušené a kandované ovoce místo kupovaných, průmyslově vyráběných cukrovinek.
 • Při nákupu hotového cukroví zkontrolujme i přítomnost průmyslově vyráběných chemických látek (sladidla, emulgátory, konzervanty, barviva, příchutě apod.).
 • S exotickými ingrediencemi (kakao, třtinový cukr aj.) šetřeme a volme nákup výrobků s ekocertifikáty, např. BIO (udržitelná produkce ekologického zemědělství) nebo FairTrade (férové sociální podmínky).
 • I v běžných receptech lze menší část bílé mouky nahradit moukou celozrnnou, pro začátek nejlépe pšeničnou nebo špaldovou, kterou lze koupit i v bio kvalitě od českých výrobců.
 • Místo umělých barvených ozdob využijme půlky/čtvrtky vlašských ořechů, lískové a kešu ořechy, mandle bílé i přírodní, různé sekané ořechy, pistácie, kokos, dýňová semínka, len, mák, hrozinky, brusinky, višně, kousky sušených meruněk či švestek aj.

A proč se vlastně vyhýbat palmovému oleji? „Současná intenzivní výroba palmového oleje v zemích celého tropického pásma, obzvlášť pak v Indonésii a Malajsii, má naprosto zničující dopady na tamní životní prostředí, biodiverzitu, obyvatele i klima celé planety. Dochází k masivnímu kácení deštných pralesů, poškozování půdy i vodních toků a rozvoji ničivých požárů, které prohlubují klimatickou krizi,” odpovídá na otázku český primatolog a přední odborník na problematiku palmového oleje dr. Stanislav Lhota. „Ve stravě přitom přijímáme tuků obecně nadbytek, přitom jejich celosvětová spotřeba stále stoupá, v důsledku čehož trpíme obezitou a s ní souvisejícími nemocemi nebo skrytou podvýživou v důsledku chybějících základních živin,” doplňuje Stanislav Lhota. „Navíc bylo prokázáno, že průmyslově rafinovaný palmový olej obsahuje několikanásobně vyšší množství karcinogenních látek než jiné rostlinné oleje,” dodává mluvčí KPPO Kateřina Holubová.

Vánoce jsou právě ten vzácný čas, kdy bychom měli přednostně myslet na druhé, byť na opačném konci světa. Naší dnes už značně globální spotřebou ovlivňujeme celou planetu. Mysleme tedy globálně, ale jednejme lokálně. Zajímejme se o původ a složení potravin, snažme se o střídmou spotřebu a co nejmenší plýtvání. Upřednostňujme kvalitu před kvantitou a chovejme se šetrně k životnímu prostředí i svému vlastnímu zdraví.

„Nakonec nemusíme změnit celý náš životní styl na 3R, radost můžeme mít i z drobných krůčků,” dodává mluvčí KPPO Kateřina Holubová. „Buďme společně změnou, kterou chceme vidět. Záleží na každém z nás.”

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Úno 2024>>
PÚSČPSN
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 1 2 3
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist