Internetový hobby magazín

Menu

Vaření

Nejnovější články

Svačinka pro děti – jedno z nejdůležitějších jídel celého dne!

Čvn 1403 Autor: Redakce

sylvinka papa jogurtAč je to pro některé z vás překvapivé, svačina rozhodně není zbytečným a zanedbatelným jídlem. Jíst by se mělo pravidelně pětkrát denně. A to samozřejmě neplatí pouze pro dospělé, ale stejný režim by se měl dodržovat i u stravování dětí. Nejen že je to přirozeně zdravé, ale pokud si na tento režim budou děti zvykat již od dětství, v období dospívání a dospělosti to pro ně bude automatická samozřejmost.

Důležitá je zejména dopolední svačina. V tu dobu jsou vaše děti pravděpodobně ve škole nebo ve školce. Některé školky dětem svačiny připravují, ale ve škole v drtivé většině případů ne. Dítě se ráno samozřejmě nasnídá, ale již tak kolem 10 dostává znovu hlad. Od toho je vyhrazená svačinová přestávka. Pokud chcete, aby se vaše dítě stravovalo dobře a zdravě dejte si na svačině každé ráno záležet. Pokud se pravidelně po ránu ocitáte v časové tísni, volte pro děti takové svačiny, které se dají připravit i den předem. Skvělou alternativou je i nechat dítě připravit si občas svačinu na vlastní pěst. Přichystejte mu suroviny, ze kterých může vybírat, a nechte ho, aby si uchystalo, na co má chuť.

odpoledni svacinkaAby vaše snažení nevzešlo nazmar, jednou za čas se dítěte zeptejte, co by si třeba na svačinu přálo. Pokud budete připravovat dítěti svačiny pouze podle vlastního uvážení, může být snažení kontraproduktivní. Dítěti svačiny nebudou chutnat a potají je bude vyhazovat. Kapesné pak bude utrácet ve školních bufetech.

Možná svým dětem každodenně připravujete sendvič, občas k němu přiložíte nějaké to ovoce a myslíte si, že je vystaráno. Ano, je to samozřejmě dobrý začátek, ale jíst každý den to samé, není příliš zdravé. Nehledě na to, že se jedno a totéž jídlo dítěti za chvíli omrzí. Snažte se alespoň dvakrát až třikrát do týdne svačinu obměnit.

Uvidíte, jak bude dítě nadšené a překvapené, když ve škole otevře krabičku se svačinou a tam bude čekat překvapení. Sendviče můžete nahradit mnohem zdravější ovesnou kaší. Například dochucenou kakaem, džemem či medem. Kaše je vynikající i studená a dítě dobře zasytí. Kousek ovoce, které se dítěti může špatně jíst, zkuste nahradit ovocným salátem. Sladká chuť pokrájeného ovoce nadchne každé dítě. Občas nezapomeňte do jídelníčku zařadit i mléčné výrobky. Lehčí svačinu můžete doplnit o jogurt či tvaroh. Dětem velice chutná i jogurt zamixovaný banánem či jahodami. Nejenže si dítě pochutná, ale zdravá strava ho i příjemně osvěží a podpoří činnost mozku.

Sendvič vždy potěší

sendvicKdyž už dětem chystáte svačinu v podobě sendviče, snažte se alespoň pokud možno používat celozrnné pečivo nebo žitný chléb. Je mnohem zdejší a zasytí tělo podstatně lépe, než klasické bílé pečivo. Nezapomeňte vždy sendvič doplnit o kousek zeleniny. Okurka, rajče, salát, paprika, zkrátka cokoliv. Popřípadě můžete do krabičky přibalit i kousek mrkve, ředkvičky, nebo kedlubnu. Namísto ztuženého tuku zásadně používejte klasické máslo nebo tvarohovou pomazánku. Zapomeňte na nezdravé tavené sýry a raději do sendviče vložte plátek eidamu.

Jednou za čas je dovoleno dítěti k svačině přidat i oblíbenou sušenku. Každý má právo na mlsání, ale nemělo by se to stávat každodenním pravidlem, neboť by si na to mohlo dítě až příliš navyknout.

Mezi nejoblíbenější svačinky patří ovocný salát, ochucené mléko, salát ze strouhaného jablka a mrkve nebo cottage specialita – cottage sýr s tvarohem a nakrájenou zeleninou.

ovoce v letePokud máte problémy s dětmi, které odmítají jíst svačiny, zkuste ze surovin připravit něco, čemu prostě neodolají. Snažte, se aby svačinky vypadaly doslova „k nakousnutí“. Z ovoce poskládejte obrázek, ozdobte svačinu něčím nečekaným, vložte do krabičky se svačinou překvapení, vzkaz nebo cokoliv co vás napadne. Děti milují překvapení a budou skutečně nadšení, takže o tom, že by svačinu nesnědly, nebudou ani přemýšlet.

Svačinu je nejpraktičtější dávat dětem do speciální krabičky. Donese si ji do školy bez úhony a nezamaže si učení či aktovku. Do krabičky se vejde všechno, co by dítě mělo sníst, dětem se líbí hlavně proto, že je většinou zdobená pohádkovými motivy a ještě se jedná o ekologický obal, který se dá používat opakovaně a není jen na jedno použití!

Poslední důležitá věc – v žádném případě nikdy nezapomínejte na pití!

piti pro detiDodržování pitného režimu je opravdu důležité. Příjem tekutin je důležitý pro každého z nás. Je jedno, zda dítěti připravíte čaj, džus, minerálku, šťávu či obyčejnou vodu. Hlavně že nedojde k dehydrataci! Jediné, co je potřeba zmínit – měli byste se vyhýbat hodně sladkému pití. I na to si totiž dítě může zbytečně zvyknout a cukry ani látky v sladkých limonádách rozhodně nejsou nejzdravější. Samozřejmě, někdy můžete povolit výjimku, ale ani ze sladkého pití by se nemělo stávat pravidlo.

Důležité je svačinu správně vyvážit tak, aby každý den vypadala trošku jinak, ale pořád obsahovala v přiměřených dávkách to, co má – ovoce, zeleninu, mléčné výrobky a něco sytějšího. Pak vaše dítě bude jíst zdravě a tak, aby to jeho tělu prospívalo.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Kvě 2024>>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist