Internetový hobby magazín

Menu

Vaření

Nejnovější články

Slámové a ledové víno

Bře 1420 Autor: Redakce

vinoNechcete-li udělat chybu při výběru kvalitního a luxusního vína, vsaďte na slámové nebo ledové víno. Hodí se jako exklusivní dárek nebo ke slavnostním a nevšedním příležitostem. Obliba jak výroby, tak i konzumace vína s přívlastkem stále stoupá. Cena takového vína se sice pohybuje o hodně výše než u klasického, ale odpovídá kvalitě a náročnosti výroby. Ceny za jednu láhev se pohybují přibližně mezi dvěma sty korun a tisícovkou. Plná a lahodná chuť ledového i slámového vína je ale k nezaplacení. Za touto lahodnou chutí vězí spousta času ruční práce. Také dozrávání slámového a ledového vína je náročný proces.

Tato vína se prodávají v úzkých lahvičkách, které mají zpravidla objem dva, někdy i tři decilitry. Pijí se v mnohem menších množstvích než vína, na která jsme všichni zvyklí, dá se říci, že se konzumují spíše jako aperitiv nebo po jídle k dezertu. Pije se jen po několika douškách a jeho konzumace může být luxusním a gurmánským zážitkem. Díky jejich koncentrované a sladké chuti se ani větší množství vypít nedá. Oba druhy, slámová i ledová vína, se vyznačují vysokým obsahem hroznového cukru a extraktivních látek.

Slámové víno

slamove vinoNa výrobu slámového vína jsou potřeba velmi vyzrálé hrozny, takže se sklízí ručně většinou na přelomu října a listopadu. Potom se sklizené hrozny dopraví do sušáren. Tam se umístí do přepravek vystlaných slámou nebo se rozloží na rohože na slámovém podkladu. Také je možné hrozny zavěsit do prostoru. Musí zrát v suché a dobře větrané místnosti, aby se mohla z hroznů postupně odpařovat voda. Po minimální době třech měsíců se zvýší obsah cukru až na pětinu hmotnosti. Minimum cukernatosti je 27 stupňů a více. Po odpaření vody hrozny připomínají spíše seschlé hrozinky. Lisují se nepomleté hrozny, samotné lisování je náročné a výlisnost je oproti normálním vínům až čtyřikrát nižší. První stáčení probíhá až po dvou letech ležení ve sklepě. Slámová i ledová vína se často archivují.

Ledové víno

ledove vinoVýroba ledového vína je na stejném principu, ale hrozny se musí sklízet v zimě, při teplotě alespoň -6ºC, ale spíše méně. Tato teplota je dána zákonem. Když je zima moc teplá, musí být určen termín nejvhodnější ke sklizni, většinou k ní však dochází v prosinci. Vinaři tedy vstávají brzy ráno a v mrazu sbírají vymrzlé hrozny. Hrozny nesmí roztát ani při sklizni, ani po ní a hrozny se lisují ještě se zmrzlými krystaly ledu. Vytéká pak tedy hustý mošt s vysokou koncentrací. Tento přírodní mošt musí též mít alespoň 27 stupňů přírodní cukernatosti. I u ledových vín je výlisnost velmi nízká. Chuť ledových vín je plná, sladká a velmi aromatická.

Výroba ledového vína je velmi riskantní, během čekání na vhodnou dobu pro sklizeň totiž hrozní mnoho nebezpečí, jako je hniloba, ptáci, zvěř, případně zloději. Stejně jako u slámového vína, stáčení probíhá po minimálně dvou letech ležení ve sklepě. Na etiketách se uvádí přesné datum sklizně i teplota. Jak slámová, tak ledová vína mají o něco menší obsah alkoholu a větší obsah zbytkového cukru, než klasická vína. V ledových vínech se dá rozpoznat jemná příchuť meruněk, broskví, citrusů nebo i medu. Na ledové víno se používají zejména odolné odrůdy hroznů, aby se eliminovalo riziko hnilob. Jsou to odrůdy pozdní a patří mezi ně třeba Chardonay, Sauvignon, Ryzlink Rýnský nebo Veltlínské zelené.

Dříve bylo slámové i ledové víno jakousi raritou a vzácností. Nyní je Jižní Morava plná vinic, kde se pěstují bobule speciálně určené pro výrobu těchto vín. Stávají se stále více žádaným zbožím jak u nás, tak v zahraničí, kam se slámové i ledové víno od nás vyváží hlavně do anglicky mluvících zemí. Naopak kromě Moravy tato vína produkuje například Rakousko, Německo nebo Kanada.

Výběrem slámového nebo ledového vína na sváteční tabuli, na oslavu nebo jako dárek se nelze zmýlit. Dokáže dotvořit jedinečnou atmosféru a svou lahodnou chutí potěší každého milovníka dobrého vína.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist