Internetový hobby magazín

Menu

Vaření

Nejnovější články

Sběr hub v listopadu. Co sbírat a jaké jsou možnosti zpracování?

Lis 2015 Autor: Redakce

Je známo, že Češi jako národ patří k největším vyznavačům sběru hub. Většina z vás má tento koníček spojený především s letním obdobím po deštích. Víte ale, že mnohé houby lze sbírat i v listopadu? Můžete je pak mít doma připravené do pokrmů po celý rok.

hriby v listopadu

Co se dá sbírat v listopadu?

Hlavní sezona hub je sice za námi, především zkušenější sběrači však rádi vyrazí do přírody také v listopadu, pakliže ještě nemrzne. Existuje řada druhů, které rostou i v tomto jinak nepříliš vhodném období. Příkladem budiž čirůvka fialová. Dle jejího charakteristického vzhledu ji poznáte už na dálku. Vyskytuje se hlavně v listnatých lesích, občas je však možné ji najít také v jehličnatém lese. Vždy je samozřejmě nutné důkladné tepelné zpracování, což ostatně platí pro velkou část hub.

Za zmínku rozhodně stojí také bedly. V listopadu se stále dá narazit na oblíbenou bedlu vysokou, případně rovněž bedlu vyniklou. Dále se zkušení houbaři nemusejí bát sbírat holubinky, jichž je v tuzemských lesích hned několik variant.

bedla

Rostou ještě hřibovité houby?

V listopadovém počasí, pakliže nejsou teploty už hluboko pod bodem mrazu, se sbírají i některé druhy hřibovitých hub. Namátkou jde kupříkladu o klouzky, které se poznají dle typického slizkého kloboučku. Vyskytují se zejména v blízkosti borovic a dalších jehličnanů. Klouzek patří k velmi chutným a snadno zpracovatelným houbám.

Zpracování hub

Abyste si do pokrmů mohli přidat houby dle libosti po celý rok, je vhodné nasbírané plodiny nějakým způsobem zpracovat. Nejlepší volbou je sušení, kdy jednotlivé houby nakrájíte na tenké plátky, rozložíte na plech s papírem a vyčkáte, až budou dokonale vysušené. Pak je stačí nasypat do sklenice a dát na suché a temné místo.

susene houby v listopadu

Další možností je zmrazení hub. Před jejich vložením do mrazničky je ale raději nechte chvilku podusit a vychladnout.

Náš tip: Na sádle nebo rostlinném oleji nechte zesklovatět cibulku. Přidejte na plátky nakrájené houby a restujte asi 5 minut. Nechte vychladnout a ve vhodné nádobě nebo mikrotenovém sáčku zamrazte. Dostatenete tak dokonalý základ na bramborovou polévku.

houby v listopadu

Alternativu představuje naložení hub do octa či soli. Vždy je znovu nakrájejte na drobné plátky.

Pozor na pravidla v lese

V případě, že se chystáte zajít do lesa na houby, potažmo jiné lesní plodiny, mějte na paměti, že je nutné držet se určitých pravidel. Obecně platí, že lze sbírat kdekoliv pro vlastní potřebu, není-li to výslovně zakázáno majitelem či správcem daného lesu. Rozhodně se však v lese při sběru vyvarujte přílišného hluku, vandalství a rozdělávání ohně.

Nesbírejte přemrzlé houby

Jakmile udeří silnější a trvalé mrazy, raději už na houby zapomeňte. Přemrzlé plody v sobě totiž mohou skrývat nejrůznější plísně, jež snadno způsobí zdravotní potíže. Houby, jež prošly mrazem, navíc už nejsou ani tolik chutné. Přemrzlé houby poznáte tak, že ztrácejí svoji barvu, doma se vám pak zdají velmi měkké a průsvitné.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist