Internetový hobby magazín

Menu

Vaření

Nejnovější články

Šampaňské víno

Úno 1722 Autor: Redakce

Šampaňské je bez pochyby velmi oblíbeným nápojem a málokdo si dovede přestavit nějakou oslavu bez tohoto lahodného nápoje. Znáte však také jeho historii a postup výroby? Pojďme si tedy tento lahodný nápoj trochu blíže představit, ať příště přesně víte, co pijete.

šampaňské

Výroba šampaňského vína

Jedná se o šumivé víno, které se vyrábí tak, že v lahvi dojde k sekundárnímu kvašení vína, díky čemu vznikne oxid uhličitý. Označení Champagne se však nemůže používat vždy a všude. Víno, s takovým označením se může vyrábět pouze ve francouzské oblasti Champagne-Ardenne. Šampaňské víno se také nesmí vyrábět z jakéhokoliv vína, ale pouze z odrůd, mezi které se řadí rulandské modré, mlynářka a chardonnay.

Druhy šampaňského vína

  • Neročníkové šampaňské víno: Tyto vína se před druhým kvašením z rezervních vín různých ročníků, odrůd a povětšinou i vinic. Neročníkové šampaňské víno se příliš nedoporučuje k archivaci, protože může být vyráběno z vín klidně až 10 let starých.
  • Ročníkové šampaňské víno: Tyto vína také mohou být smíchány z více odrůd, pocházejících z rozdílných vinic, ale vždy se musí jednat o stejný ročník. Pro výrobu těchto vín se vždy používají ročníky s výjimečnou kvalitou. Dá se dokonce říci, že v průměru pouze 3 ročníky z deseti má dostatek potřebného tepla, aby se z těchto vín stalo ročníkové šampaňské víno.
  • Sekt: či šumivé víno je označení pro alkoholický nápoj, který je vyráběn primárním či sekundárním kvašením vína či moštu. Tento šumivý nápoj se skladuje ve skleněných lahvích s korkovým či plastovým špuntem. Tento špunt je možné také typicky z lahve vytlačit.

šampaňské

Historie šampaňského vína

Vinná réva se v oblasti Champagne pěstovala mnohem dříve, než bylo šumivé víno vůbec objeveno. Pěstovala se tam tedy již od roku 1979. V době římské se v této oblasti nepěstovalo jen víno, ale také se zde těžil vápenec. Později po této těžbě tedy zůstaly opuštěné lomy, které disponovaly až 90 metrů hlubokými křídovými sklepy a chodbami. Toto místo se tak stalo naprosto ideálním pro dozrávání šampaňského vína. O samotném objevení šampaňského vína se tradují dvě možnosti. První z nich říká, že tento lahodný nápoj objevil mnich Dom Pérignon. Druhá a také pravděpodobnější varianta říká, že se tyto bublinky nesnažil objevit, ale naopak je z vína dostat pryč, poté co se v něm naprostou cestou při druhotném kvašení vytvořily. Ať už je pravda jakákoli, jisté je, že právě tento člověk výrazným způsobem přispěl k objevení tohoto lahodného nápoje.

Rozdělení šampaňského vína dle obsahu cukru:

  • Brut nature: zde je obsah cukru nižší než 3 g na 1 l. Těmto druhům tedy při druhotném kvašení nebyl dodán vůbec žádný cukr
  • Extra brut: obsah cukru se zde pohybuje mezi 0 g a 6 g na litr
  • Brut: obsah cukru je nižší 15 g na 1 litr
  • Extra dry: zde se obsah cukru se pohybuje mezi 12 g a 20 g na litr
  • Dry: obsah cukru se pohybuje v rozmezí mezi 17 g a 35 g na litr
  • Demi-sec: obsah cukru je mezi 33 g a 50 g na litr
  • Doux: zde je obsah cukru vyžší než je 50g na 1 litr

šampaňské

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist