Internetový hobby magazín

Menu

Vaření

Nejnovější články

Rostlinný vs. Olivový olej: Jaký je mezi nimi rozdíl a kdy který použít při vaření?

Úno 2409 Autor: Claudie Kornelová

Oleje jsou nenahraditelnou součástí naší kuchyně a mají významný vliv na chuť, vůni a výživovou hodnotu připravených pokrmů. Dva z nejpopulárnějších olejů v kuchyni jsou rostlinný olej a olivový olej, které se liší svým původem, chutí a využitím při vaření. V tomto článku se podíváme na klíčové rozdíly mezi těmito oleji a kdy je vhodné použít jeden nebo druhý.

olej

Víte, jaký je rozdíl mezi oleji, které používáte? Zdroj foto: Pixabay.com – neufal54

1. Původ

Největší rozdíl mezi rostlinným a olivovým olejem spočívá v jejich původu. Rostlinný olej je obecný termín pro olej z rostlinných zdrojů, a může zahrnovat olej ze sóji, slunečnice, kukuřice, řepky a dalších rostlin. Naopak olivový olej je vyrobený z oliv, plodů stromu olivovník.

2. Chuť a aroma

Chuťové vlastnosti jsou dalším významným rozdílem mezi těmito dvěma oleji. Rostlinné oleje mají obvykle neutrální chuť, což znamená, že se snadno přizpůsobují chuti pokrmů, ve kterých jsou použity. Olivový olej má výraznou chuť, která může být od lehce oříškové po intenzivnější a pikantní, v závislosti na typu a kvalitě oleje.

3. Teplota vaření

Dalším faktorem, který ovlivňuje volbu mezi rostlinným a olivovým olejem, je jejich teplotní stabilita při vaření. Rostlinné oleje jsou často preferovány při smažení a pečení na vysokých teplotách, protože mají vyšší bod kouření. Naopak, extra panenský olivový olej má nižší bod kouření, což znamená, že je vhodnější pro nízké a střední teploty, jako je například příprava omáček, salátů nebo vaření na páře.

vaření

Hodně záleží na tom, na co chcete daný olej použít. Zdroj foto: Pixabay.com – congerdesign

4. Výživová hodnota

Oba oleje mají své vlastní výživové výhody. Rostlinné oleje, zejména ty založené na slunečnici a kukuřici, jsou obvykle bohaté na nenasycené mastné kyseliny, které jsou pro tělo prospěšné. Olivový olej je znám svým obsahem mono nenasycených mastných kyselin a antioxidantů, což může přispět k ochraně srdce a celkovému zdraví.

5. Účel použití

Každý z olejů má své vlastní specifické využití v kuchyni. Rostlinné oleje jsou vhodné pro všeobecné vaření, smažení a pečení, zejména pokud chcete, aby byla chuť pokrmu co nejneutrálnější. Na druhou stranu, olivový olej se často používá v salátech, omáčkách, nebo jako základní ingredience pro přípravu chleba a těstovin.

6. Kvalita oleje

Kvalita oleje hraje klíčovou roli v jeho chuti a výživových vlastnostech. Rostlinné oleje mohou být rafinované a nerafinované, s rafinovanými oleji často vyšší teplotní stabilitou a delší dobou skladovatelnosti. Olivový olej je často hodnocen podle kvality a zpracování, s extra panenským olejem z prvotřídních oliv často považovaným za nejlepší.

Závěr

Výběr mezi rostlinným a olivovým olejem závisí na konkrétním pokrmu, který připravujete, a na osobních preferencích v chuti a výživových potřebách. Pokud hledáte univerzální a neutrální olej, rostlinný olej bude pravděpodobně lepší volbou. Na druhou stranu, pokud oceníte výraznou chuť a přínosy pro zdraví, olivový olej by mohl být pro vás ideální. Vždy je však důležité zvolit kvalitní olej a dbát na správné použití v souladu s teplotami vaření a specifikacemi receptu.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Úno 2024>>
PÚSČPSN
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 1 2 3
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist