Recept na hned měkké medové perníčky
Perníčky patří od nepaměti mezi jedno z nejoblíbenějších cukroví. Nejprve se tvary vykrojené z mastného kořeněného těsta věšely na stromeček, a pak dávaly dětem při štěpánské koledě. Během té doby se totiž krásně rozležely. My jsme si ale oblíbili perníčky ihned měkké, krásně voňavé. Velmi důležité také je, aby se s těstem hezky pracovalo a perníčky zůstaly dlouho vláčné. Přesně toto všechno splňuje náš dnešní recept na nejlepší perníčky (a to jsme receptů zkusili už nespočet). Vyzdvihnout musíme také konzistenci těsta, které se dá ihned zpracovávat (nemusíte ho nechat odležet) a při válení nepraská. Také je tak akorát mastné, že ho nemusíte podsypávat a nelepí se na váleček.
Náš tip: Zkuste si s dětmi letos místo svatomartinských rohlíčků udělat třeba bílé perníkové koně či podkovy. Nazdobit je můžete klasickou bílou bílkovou polevou, nebo třeba marcipánem.
Na cca 50 středních perníčků budete potřebovat:
- 500 g hladké mouky
- 100 g cukru moučka
- 1,5 lžičky jedlé sody
- 2 lžičky perníkového koření
- 120 g másla
- 2 vejce velikosti M
- 5 lžic medu
- dále pak jedno rozšlehané vejce na potření (nemusí být) a v případě potřeby trochu hladké mouky na podsypání.
Postup:
Smíchejte všechny sypké suroviny, přidejte zbytek a vypracujte hladké těsto. To jde stejně dobře v míse a následně na vále, jako v robotu. Z těsta vyválejte plát asi 0,3-0,5 cm tlustý a vykrajujte tvary, které opatrně přeneste na pečícím papírem vyložený plech. Rozšlehejte vejce, potřete jím ve velmi slabé vrstvě každý perníček. Proč ve velmi slabé vrstvě? Vejce by totiž udělalo na perníku nedobrou tvrdou krustu.
Perníky jsou hned měkké a konzumovat je můžete hned po vychladnutí. Případně je nechte děti nazdobit, fantazii se meze nekladou.
Komentáře k článku
Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.