Internetový hobby magazín

Menu

Vaření

Nejnovější články

Qinoa-další superpotravina pro naše zdraví

Říj 1515 Autor: Redakce

quinoaQuinoa není pro mnoho z nás denním chlebem, ale spíše obohacením jídelníčku. Třebaže se jedná o jednu z nejstarších potravin, svou obrodu prožívá až nyní, kdy se zdravá výživa cení nadevše. Podle některých je díky svému složení řazena do kategorie superpotravin. Podobně jako třeba soja totiž obsahuje vysoké procento velmi kvalitních bílkovin, a proto se využívá zejména v kuchyni vegetariánů a veganů.

Z nutričního hlediska jde tedy výjimečné bílkovinné složení. Další velmi důležitou složkou je vláknina a přírodní hořčík, draslík, vápník, vitaminy skupiny B a v neposlední řadě také železo.

Zmínit musíme také nízký glykemický index (dodává energii postupně). Jde tedy o potravinu vhodnou nejen pro diabetiky, ale samozřejmě také pro všechny osoby v redukční dietě.

quinoaQinoa jsou vlastně semena Merlíku čilského. Nejde tedy o obilovinu jako takovou. Klidně ji můžeme nazývat obilovinou nepravou. Je lehce stravitelná, nenadýmá.

Neobsahuje lepek, takže po ni mohou sáhnout i osoby trpící celiakií. Ovšem absence lepku dělá z této nepravé obiloviny nevhodnou surovinu pro pečení. Nic ale nezkazíte, pokud ji přidáte k normální mouce nebo ji využijete k zahuštění polévek, omáček a podobně.

quinoaQinoa v kuchyni

Jak již bylo řečeno, můžete ji přidat do klasické mouky při pečení slaného i sladkého. Nikdy ji ale nedávejte více než 10% objemu.

Zdaleka nejlepší je ale vařená. Připravíte ji v podstatě jako rýži a stejně tak ji můžete i využít. Že je vařená poznáte tak, že změkne a jakoby zprůhlední (návod na přípravu najdete na každém balení). Výborná je jako kaše na slano nebo na sladko. My si ji ale nemůžeme vynachválit jako přísadu do zeleninových salátů. Zkuste třeba pečenou zeleninu obohatit právě qinoou.

quinoa

 

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist