Internetový hobby magazín

Menu

Dům

Nejnovější články

Převislé jahody vypěstuje každý

Srp 1508 Autor: Redakce

Jahody už zdaleka nejsou jen výsadou zahrádek. Díky mnoha pnoucím druhům, které jsou vhodné k pěstování v nádobách, se nyní z vlastních čerstvých plodů můžete těšit i na balkoně. Keříky pnoucích jahod jsou navíc velmi dekorativní, protože kvetou a samozřejmě i plodí v podstatě od jara do podzimu. Stačí zvolit pnoucí stáleplodící odrůdu, například Maranell.

Jak pěstovat jahody v květináči

previsly jahodnikJahody jsou docela nenáročnou balkonovkou. Pokud se ale chcete těšit i ze služné sklizně, musíte mít na paměti několik faktů. Všechny ale souvisí právě v hrnkovém pěstování. Dbát musíte na pravidelnou zálivku a také hnojení. Hnojení během vegetace je pro jahodník nezbytné. Pravidelně můžete přihnojovat například Kristalonem. V hobby marketech ale seženete dlouhodobě působící organické hnojivo na jahody či jakékoliv jiné, např. Platacote. Jde o speciální granulované hnojivo s regulovaným uvolňováním živin, které je vhodné pro většinu běžně pěstovaných plodin, protože rostlinám zabezpečuje pravidelný přísun dusíku, fosforu, draslíku a hořčíku a všech mikro prvků.

Proto doporučujeme jahody pěstovat v co největších nádobách, naprostým minimem jsou květníky průměru dvacet centimetrů. Nádoby tak snadno nevyschnou a navíc dají rostlině dostatek prostoru pro kořeny. Hodně práce si usnadníte samozavlažovacími květináči. Hlavně myslete na to, že největší nároky na vodu i živiny má jahodník, ať už pěstovaný na záhonu či v nádobě, v období mezi květem a dozráváním plodů.  Vzhledem k tomu, že hrnkové jahodníky opakují kvetení a plodí až do konce vegetace, určitě si ušetříte spoustu starostí použitím již zmiňovaného dlouhodobě působícího hnojiva.

Množení převislého jahodníku

Jahodníky se množí velmi jednoduše. Proto nemusíte mít obavu, že za sadbu vynaložíte nekřesťanské peníze. Z jedné sazenice uděláte bez nadsázky řečeno i deset dceřiných rostlinek. Množení založení na tzv. hřížením, kdy malou rostlinku na šlahounku pomocí silného drátku připevníme do země v květináčku. Použít můžete ten nejobyčejnější zahradnický substrát. Pro začátek nebude žádné hnojivo potřeba. U jahodníků, které plodí na šlahounech je potřeba šlahouny zastřihnout za třetím „kolénkem“. Šlahouny s dceřinými rostlinami zdaleka nejvíce tvoří mladé rostliny. Druhým rokem budou spíše plodit.

mnozeni staleplodiciho jahodniku

Co s květníkem na zimu?

Jahody v našich podmínkách na záhonech nevymrzají. Menší květináče ale mohou promrznout natolik, že to rostlinu zahubí. Zejména nově zapěstované dceřinné rostlinky je proto potřeba na zimu zapustit do zeminy. Větší květníky při mírné zimě stačí dostatečně obalit. Pokud máte tu možnost, můžete dát jahodníky do pařeniště i s truhlíkem. Všem rostlinám bez ohledu na zazimování ale před zimou rozhodně odstřihněte všechny šlahouny.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Jedna reakce na Převislé jahody vypěstuje každý
  • Anna Adámková 20.5.2020 (13:54)

    Dobrý den, koupila jsem si převislé jahody. Docela hezky kvetou, ale jakmile se objeví jahůdka, začne od špičky do poloviny plodu hnědnout. Zatím jsem nechala v závěsném květináči co jsem koupila.
    Děkuji za radu
    s pozdravem Anna Adámková

Kategorie
<<Říj 2024>>
PÚSČPSN
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
události
TOPlist