Internetový hobby magazín

Menu

Vaření

Nejnovější články

Poznáte s jistotou rozdíly mezi ovocem a zeleninou?

Kvě 1802 Autor: Redakce

O rozdílech mezi ovocem a zeleninou se učí již děti ve škole. Tam jsme zjistili, že ovoce jsou plody víceletých rostlin a zelenina zase rostlin jednoletých nebo dvouletých. U některých plodů nezaváháte ani na vteřinu, když je nutné zařazení. Jinde si tak jistí možná nejste a někde se dlouhá léta mýlíte a věříte v nesprávné zařazení. Kam podle vás patří meloun, rajče, banán, jahoda nebo oliva? Pojďme v tom zkusit společně udělat pořádek.

ovoce a zelenina

Rajče se stává ovocem až před soudem

Některé plodiny se kvůli této otázce dostaly dokonce až před soud. Rajče dokonce opakovaně. Důvodem byl nápoj vyráběný z rajčat, který byl podobný vínu. Aby však mohl výrobce tento nápoj prosadit jako víno, musel prokázat, že je rajče ovoce. Před více než sto lety zase jiný soud řešil rozdíly mezi ovocem a zeleninou kvůli clu. Názory se různí podle zaměření botaniků, zahradníků, gurmánů i soudců. Kde jedni tvrdí, že přítomnost semen uvnitř plodu svědčí o ovocném původu, tam druzí toto určení vyvracejí pro využití plodin v cukrárenském průmyslu.

rajce ruzne druhy

Rozhoduje o zařazení množství cukru?

Nejčastěji se při určování skupiny chybuje u plodové zeleniny. Nejvíce nejasností se vyskytuje kolem melounu, který je pro přítomnost cukru a semen považován za subtropické ovoce, ale z hlediska zahradnického za plodovou zeleninu, protože jde zároveň o jednoletou vytrvalou rostlinu. Právě podle zahradnického hlediska se určují rozdíly mezi ovocem a zeleninou nejlépe. K zelenině řadíme samostatně rostoucí jednoleté či dvouleté rostliny a k ovoci patří vytrvalost a opakování produkce plodů.

meloun zelenina

Ovoce a zelenina tělu prospívají i bez zařazení

Samozřejmě existují výjimky, které potvrzují pravidlo. Jednotná definice pojmu ovoce a zeleniny totiž neexistuje a tak nám nezbývá nic jiného, než se řídit názory odborníků, kteří se v dané oblasti pohybují a vědí, o čem mluví. Tím, že je definic příliš mnoho, vznikají zbytečné rozpory v určení. Ze zdravotnického hlediska například ovoce obsahuje velký podíl cukru, zatímco zelenina spíš nerozpustnou vlákninu. Někdy se určení skupin liší i podle států. Ovoce i zelenina jsou však tělu prospěšné a jejich konzumace naštěstí není podmíněná schopností určit jejich zařazení.

ovocna miska

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Kvě 2024>>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist