Potravinové doplňky – módní vlna nebo skutečná pomoc?
Zrychlené životní tempo, kterému se dnes nevyhne snad nikdo, s sebou nese i nedostatek času myslet na vlastní tělo. Toho využívají výrobci a prodejci potravinových doplňků. Doslova na nás valí stále nové a nové přípravky, které nám mají zajistit pevné zdraví a dlouhý život. Ale mají potravinové doplňky opravdu takovou moc?
Hned na začátku je důležité si uvědomit, že potravinové doplňky nejsou léky. Už jen to, že si je v lékárně může koupit kdokoliv, i malé dítě, dává tušit, že nemůžeme spoléhat v jejich stoprocentní pomoc. Maximálně dokážou podpořit léčbu zdravotního problému, ale i tak se žádný z výrobců nezaručí, že jeho produkt stoprocentně pomůže.
Stejně tak by bylo mylné se domnívat, že jakýkoliv potravinový doplněk bude mít kouzelnou moc a pomůže nám zázračně zhubnout nebo odnaučí kouřit. Pokud nebude užívání potravinového doplňku podpořeno také vlastní disciplínou, vůlí a nastolením pravidel správného životního stylu, těžko od něj můžeme čekat zázraky.
Nezbytnou součástí jsou potravinové doplňky u specifických skupin lidí nebo nárazově v průběhu roku. Třeba v těhotenství, kdy je vhodné doplnit stravu o látky nezbytné k dobrému vývoji plodu. Své pevné místo mají i u vrcholových sportovců, v některých případech i u seniorů. Není na škodu upevnit si imunitu užíváním echinacey v době zvýšeného rizika onemocnění chřipkou nebo nachlazení. Určitě ale není nutné polykat jakékoliv potravinové doplňky nepřetržitě, po celý rok. A to se týká i vitamínů. Žádný uměle vytvořený komplex vitamínů nedokáže nahradit přirozenou stravu a příjem těchto látek z čerstvého ovoce a zeleniny.
Chcete-li se vyvarovat zbytečně vyhozeným penězům za nefunkční preparáty, vždy konzultujte užívání potravinových doplňků se svým lékařem. Zná detailně váš zdravotní stav a dokáže posoudit, jestli je ve vašem případě užívání potravinových doplňků vhodné. Zároveň doporučí nejvhodnější výrobek tak, aby odpovídal složením vašim potřebám.
A na závěr jedno upozornění
V posledních letech zaplavily náš trh levné potravinové doplňky z Číny a jiných asijských zemí. Vypadají lákavě, jsou výrazně levnější než produkty známých firem a koupíte je na internetu nebo v tržnicích. Jenže… Výzkumy ukázaly, že doplňky stravy z asijských regionů často neobsahují deklarované množství účinných látek, někdy jsou dokonce škodlivé. Pokud tedy po dohodě s vaším ošetřujícím lékařem dojdete k názoru, že užívání potravinových doplňků je pro vás nezbytné, vždy sáhněte po prověřené značce s potřebnými certifikáty pro prodej na evropském trhu.
Komentáře k článku
Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.