Internetový hobby magazín

Menu

Vaření

Nejnovější články

Potravinové doplňky – módní vlna nebo skutečná pomoc?

Zář 1327 Autor: Redakce

doplnek stravyZrychlené životní tempo, kterému se dnes nevyhne snad nikdo, s sebou nese i nedostatek času myslet na vlastní tělo. Toho využívají výrobci a prodejci potravinových doplňků. Doslova na nás valí stále nové a nové přípravky, které nám mají zajistit pevné zdraví a dlouhý život. Ale mají potravinové doplňky opravdu takovou moc?

Hned na začátku je důležité si uvědomit, že potravinové doplňky nejsou léky. Už jen to, že si je v lékárně může koupit kdokoliv, i malé dítě, dává tušit, že nemůžeme spoléhat v jejich stoprocentní pomoc. Maximálně dokážou podpořit léčbu zdravotního problému, ale i tak se žádný z výrobců nezaručí, že jeho produkt stoprocentně pomůže.

Stejně tak by bylo mylné se domnívat, že jakýkoliv potravinový doplněk bude mít kouzelnou moc a pomůže nám zázračně zhubnout nebo odnaučí kouřit. Pokud nebude užívání potravinového doplňku podpořeno také vlastní disciplínou, vůlí a nastolením pravidel správného životního stylu, těžko od něj můžeme čekat zázraky.

nachlazeniNezbytnou součástí jsou potravinové doplňky u specifických skupin lidí nebo nárazově v průběhu roku. Třeba v těhotenství, kdy je vhodné doplnit stravu o látky nezbytné k dobrému vývoji plodu. Své pevné místo mají i u vrcholových sportovců, v některých případech i u seniorů. Není na škodu upevnit si imunitu užíváním echinacey v době zvýšeného rizika onemocnění chřipkou nebo nachlazení. Určitě ale není nutné polykat jakékoliv potravinové doplňky nepřetržitě, po celý rok. A to se týká i vitamínů. Žádný uměle vytvořený komplex vitamínů nedokáže nahradit přirozenou stravu a příjem těchto látek z čerstvého ovoce a zeleniny.

Chcete-li se vyvarovat zbytečně vyhozeným penězům za nefunkční preparáty, vždy konzultujte užívání potravinových doplňků se svým lékařem. Zná detailně váš zdravotní stav a dokáže posoudit, jestli je ve vašem případě užívání potravinových doplňků vhodné. Zároveň doporučí nejvhodnější výrobek tak, aby odpovídal složením vašim potřebám.

A na závěr jedno upozorněnípotravinove doplnky

V posledních letech zaplavily náš trh levné potravinové doplňky z Číny a jiných asijských zemí. Vypadají lákavě, jsou výrazně levnější než produkty známých firem a koupíte je na internetu nebo v tržnicích. Jenže… Výzkumy ukázaly, že doplňky stravy z asijských regionů často neobsahují deklarované množství účinných látek, někdy jsou dokonce škodlivé. Pokud tedy po dohodě s vaším ošetřujícím lékařem dojdete k názoru, že užívání potravinových doplňků je pro vás nezbytné, vždy sáhněte po prověřené značce s potřebnými certifikáty pro prodej na evropském trhu.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Pro 2023>>
PÚSČPSN
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist