Internetový hobby magazín

Menu

Vaření

Nejnovější články

Pořiďte si pizza kámen do trouby – můžete si užívat chuť pravé Itálie doma

Čvn 1404 Autor: Redakce

Chtěli byste mít pizzu nebo pizza chléb krásně propečený a křupavý, jako z pravé italské pizzerie? Řešení je jednoduché, investujte do pizza kamene, který doma dáte do trouby a společně s dobrým receptem máte pizzu jako od mistra. Výborná, voňavá a křupavá pizza již dávno není pouze specialitou cihlové pece, právě s pizza kamenem do trouby získáte skvělou chuť a navíc se vyhnete nebezpečí spálení.

Jak kámen funguje?

pizza kamenDíky milionům mikroskopických pórů, které absorbují vlhkost těsta, pak jí uvolňují a tím pomáhají udržovat vysokou teplotu v troubě, pizza nebo jiné pečivo dosáhne jednoduše dokonalé křupavosti.

Použití je jednoduché a efektivní

Tím, že se kámen používá, tak časem získává tmavší barvu a touto patinou se zlepšují i jeho pečící vlastnosti. Použít se většinou dá nejen do trouby, ale také třeba na gril nebo na plynovou desku a připravovat na něm můžete i další pokrmy, jako je chléb, různé sušenky, tortilly, croissanty a také maso nebo ryby. Některé kameny mají z druhé strany drážkovaný povrch, na kterém lze připravovat i mražená jídla.

pizza kamenPizza kámen má úplně jednoduché použití. Do trouby ho umístěte do středu nebo dolů a před samotným pečením troubu předehřejte na hodně vysokou teplotu, aby se kámen vyhřál. Na kámen je lepší dát pečící papír nebo ho posypat kukuřičnou moukou, aby se na něj pizza nepřichytávala. Tuky ani oleje se pro přípravu na kameni nepoužívají. Pokud byste pekli třeba maso nebo rybu, zabalte je ho alobalu, aby se do něj zachytily šťávy a tuky. V balení s kamenem bývá ještě lopatka, které usnadňuje vyndávání horké pizzy z trouby.

Ani péče o kámen není nijak složitá

K umytí stačí voda, čistící přípravky se používat nesmí. Pokud jsou na kameni nějaké zbytky, stačí škrabka nebo kartáček. Již zmíněný pečící papír je výborný i v tom, že se kámen neušpiní a usnadní tím i údržbu. Vždy nechtě kámen dostatečně vychladnout, není na něm vidět, jestli je rozpálený či ne, takže s ním manipulujte velmi opatrně, abyste zamezili nebezpečí spálení. Také hlídejte děti a vaše čtyřnohé miláčky, aby se o kámen nespálili.

Výběr pizza kamene

pizza kamenPizza kameny se vyrábí buď kulaté, nebo hranaté a v různých velikostech. Samozřejmě záleží na velikosti trouby a na vašich požadavcích. Cenové rozpětí je celkem široké. Například v Lidlu se dá občas sehnat pizza kámen za super cenu (kolem 350,-Kč) a svou funkci plní úplně stejně jako ty dražší, které stojí většinou kolem třinácti stovek a více. Kameny vyrábí například proslulý výrobce Weber, který se považuje za jednoho z nejlepších na trhu. Na heureka.cz si můžete srovnat ceny i přečíst recenze a doporučení, což může výběr pizza kamene značně usnadnit. Nabídka je široká, a pokud jste milovníky pizzy a jiných dobrot, určitě se vyplatí mít takový kámen doma.

Dalšími výrobci pizza kamenů je například Pizza Craft, který dodává celé sady s lopatkou na vyndávání pizzy a kolečkem na krájení, nebo třeba Lotusgrill, který je sice dražší, ale má zase krásný, moderní design.

Materiály pizza kamenů

Zaručeně nejlepší materiál pro výrobu pizza kamenů je cordierit. Je to minerál, který má většinou tmavou barvu, ale může být i nažloutlý nebo třeba šedý. Výborně odolává vysokým teplotám, takže se dá používat jak v troubě, tak na gril (dobře snáší i grily na dřevěné uhlí). Často se můžete setkat s glazurovaným cordieritovým kamenem, takže má pak červenou barvu. Kameny se mohou vyrábět i z žuly nebo na trhu najdete i keramické varianty pizza kamene.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Kvě 2024>>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist