Internetový hobby magazín

Menu

Vaření

Nejnovější články

Po stopách perníčků: symbol Vánoc i Velikonoc, má velice poutavou historii

Zář 2101 Autor: Komerční sdělení

Perníčky zná každé malé dítě. Jedná se o jedno z nejběžnějších druhů sladkého pečiva, které se u nás připravuje již velice dlouho. Dneska známe perníčky jako z plátu těsta vyřezávané tvary. Může jít o různé motivy, nejčastěji vánoční a velikonoční, protože právě k těmto svátkům se perníčky pojí nejčastěji. Neobejdou se bez nich ani poutě či jakékoli kolotoče pro děti. Nicméně upéci si je můžete samozřejmě kdykoli v roce.

Co označujeme jako perníčky?

Pod pojmem perníčky rozumíme pečivo vytvořené z mouky a medu. Většina receptů tyto dvě ingredience obsahuje. Takový recept se objevoval již ve starém Egyptě, do Evropy se ale dostal o něco později. Na území naší země je možné podložit jejich existenci na základě písemných zdrojů z roku 1335. A právě klasické vánoční perníčky můžeme datovat právě do období 14. století, protože ty první perníčky byly spojovány s velkými náboženskými svátky.

Zdroj obrázku: Rimma Bondarenko / Shutterstock.com

Perníčky jako luxusní zboží

Až do 18. století byly perníčky považovány za luxusní zboží, které si mohli dovolit jen ti nejbohatší obyvatelé. S tím souvisí také to, že perníkáři existovaly pouze ve velkých městech, protože právě zde měly odbyt. V husitské době bylo na perníčky zanevřeno právě proto, že si je nemohl dovolit každý. Nicméně od 18. století už se na perníčcích objevují také jiné, než církevní motivy a jsou dostupné pro všechny.

Perníčky tehdy a dnes

Není zcela jasné, jak vypadaly ty úplně první perníčky. Ani jejich přesné složení není známé, kromě toho, že používaly právě med a mouku jako hlavní ingredience. Stejně jako měl každý pekař odlišné recepty na vánočku, existovaly také odlišné recepty na perníčky. Tvar prvních perníčků mohl být vytvářen pouze ručně, bez jakýchkoli formiček. Od 16. století se perníčky vytvářely zatlačováním těsta do speciální vyřezávané dřevěné formy. Ty už nebylo třeba zdobit, protože už samy o sobě měly krásný tvar a strukturu. V současné době už je poměrně složité takové formy sehnat, nicméně existují nadšenci, kteří je vlastní, vyrábí a dokonce je používají na pečení perníčků.

Motivy dnešních perníčků

Dnešní perníčky už obsahují různé motivy, můžete je vyrábět na jakoukoli příležitost chcete. Nejznámější jsou samozřejmě ty vánoční perníčky, typicky v podobě andělíčků, stromečků, hvězd, komet, kaprů a podobně. Ty velikonoční pak mají zejména jarní motivy, jako jsou motýli, květiny, vajíčka a další. A pak jsou takové, které se prostě dají použít kdykoli: kolečka, čtverečky, ale také meče, srdíčka, kladiva, různé postavičky a mnohé další.

Zdroj obrázku: Anna Shepulova / Shutterstock.com

Oblíbené nejen u dětí

V současné době je pečení perníčků oblíbenou činností dětí, které mohou pomáhat se samotným vykrajováním perníčků, a následně již jejich zdobení. I některé dnešní recepty vyžadují, aby se perníčky před samotnou konzumací nechaly uležet – obvykle se jedná o první vánoční cukroví, které připravujeme.

Perníčky mají dlouhou historii

Z výše uvedeného vyplývá, že perníčky skutečně patří mezi jeden z nejtradičnějších sladkých pokrmů na našem území. Jejich výhodou je dlouhá trvanlivost a nenáročnost na skladování, kdy je stačí chránit pouze před vlhkem. Z jednoho těsta můžete navíc vyrobit velké množství motivů a základní bílý sníh lze obarvit potravinářskými barvivy, takže ke zdobení máte celou škálu barev. K jídlu si je rádi dopřávají všechny generace, i když pravdou je, že ti starší mají raději perníčky ozdobené čistě jen bílou barvou. Mladší generace rády experimentují a přichází se spoustu novými technikami, jak se perníčky dají zdobit. Abyste získaly krásné perníčky, nemusíte být příliš zruční. Koneckonců, výroba perníčků by měla být spíše radost, která stmelí vás i vaše ratolesti.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Čvc 2024>>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist