Internetový hobby magazín

Menu

Vaření

Nejnovější články

Pivo-také ho milujete?

Čvn 1310 Autor: Redakce

pivoPivo je jistě nejrozšířenější alkoholický nápoj v České Republice. Každoročně se umisťujeme na předních příčkách v konzumaci piva na osobu v celoevropském srovnání. Tomuto nápoji rozhodně nemůžeme upřít některé příznivé vlastnosti na lidský organismus. Samozřejmě pokud je konzumováno v rozumném množství. Obsahuje například velké množství vitamínů B a mnoho lidí ho pije pro podporu dobrého trávení. Ale pozor, obsahuje také velké množství sacharidů v podobě tzv. rychlých kalorií.

Z čeho vlastně opravdu je?

Základními složkami pro výrobu piva jsou ječmen, slad a chmel. Nejdříve se nechá naklíčit ječmen, který se poté usuší, odstraní se klíčky a nadrtí se. Tato drť se poté smíchá s vodou a vaří se. Následně se tato směs přefiltruje, při této fázi dochází k enzymatickým pochodům, kdy se škrob štěpí na cukr. Vzniklá sladina se poté vaří s 3% chmele a vzniká tzv. mladina. Ta se přefiltruje a zkvasí pomocí pivovarských kvasinek. V poslední fázi se pivo nechá uzrát. Pivo se plní do lahví, plechovek nebo se může čepovat ze sudů či tanků.

Dělení piv

pivo sklenicePiva můžeme rozdělovat podle barvy na světlá, polotmavá, řezaná a tmavá, podle chuti na sladké a hořké. Dále si můžeme vybrat mezi různě alkoholickými pivy. Obsah alkoholu se pohybuje někde mezi 4 až 5%, ale může to být i mnohem více. Můžete si vybrat mezi pivy výčepními (do 10°), ležáky (11–12,5°) a piva speciální (nad 12,5°). Pivovary také vyrábějí speciální druhy piv, jako je velkonoční zelené pivo nebo májový ležák. Těmito speciály se zabývají hlavně menší rodinné pivovary, jejichž piva ocení i opravdoví znalci.

V poslední době se stále oblíbenějšími stávají ovocná piva s velmi malým obsahem alkoholu a příměsí ovocných šťáv (například citron, grep nebo pomeranč). Jsou velice osvěžující v parném létě. Měli bychom si ale dát pozor jaké ovocné pivo kupujeme. Je lepší vybírat piva s příměsí přírodních ovocných šťáv a vyhnout se těm s limonádami, na rozdíl od přírodních šťáv obsahují totiž umělá sladidla a velké množství přidaných aditiv-éček. Proto je dobré sledovat složení na etiketě.

Nealkoholická piva

nealko pivoK dostání jsou i nealkoholická piva a už dávno neplatí, že nemají stejnou chuť jako ta alkoholická. Výroba nealkoholického piva může probíhat dvěma cestami. První možností je z alkoholického piva odstranit alkohol. Což probíhá různými chemickými procesy. V zahraničí je z nic nejvyužívanější destilace, kdy se pivo šetrně zahřeje a alkohol se z něj odpaří, při tomto postupu je minimalizován vliv na barvu a chuť piva.

Další možností je osmóza. V tomto případě se pivo prožene přes speciální membránu, která oddělí molekuly etanolu a vody od zbytku piva. Voda je poté opět přidána. Další možností je zamezení vzniku alkoholu už při samotné výrobě piva. V tomto případě se využívá zkvašování sladiny s nízkým obsahem sacharidů nebo smíchání piva s nezkvašenou sladinou či mladinou. Existuje samozřejmě celá řada postupů.

Dalo by se říct, že pivo se u nás stalo životním stylem. Po celé republice se pořádají pivní slavnosti a festivaly malých pivovarů. Existují soutěže, které točení piva povýšili na vědu. A samozřejmě pak soutěže v pití piva na čas.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

TOPlist