Internetový hobby magazín

Menu

Vaření

Nejnovější články

Pitahaya – vůně a chuť exotiky

Bře 1426 Autor: Aneta Skotníková

Dračí ovoce, jahodová hruška. I tak se pitahaye, ovoci pocházející z Jižní Ameriky a jihovýchodní Asie, říká. Její chuť připomíná angrešt a vodní meloun. Jestli máte rádi je, exotiku nebo zkrátka rádi poznáváte nové chutě, pitahayu byste měli rozhodně vyzkoušet.

PitahayaJedná se o plod kaktusu, z jehož semínek si rostlinu můžete vypěstovat. Na trhu se můžete setkat s více odrůdami. Hylocereus undatus se může pyšnit tmavě růžovou až nafialovělou slupkou a bílou dužinou. Zatímco Hylocereus polyrhizus pod svou stejně barevnou slukou skrývá červenou. Hylocereus megalanthus plodí žluté plody s bílou dužinou. Tento popínavý, převislý kaktus vyžaduje teploty nad 18°C a minimum srážek. Ne nadarmo se jeho květům říká „měsíční květy“ nebo „královny noci“. Můžeme je totiž obdivovat pouze v noci.

Kaktus je tvořen popínavým porostem, jehož výhony mohou dosahovat délky 6 metrů. Samotné ovoce vypadá jako oválná bobule, s maximální velikostí 20 cm, s třírohými dlouhými šupinami.

Pitahaya je nejen chutná, ale i zdravá. Obsahuje velké množství vlákniny, minerálů, vitaminů B2, B3, C, dále pak riboflavin, karoten, fosfor, vápník a železo. Výhodou je také její nízkokaloričnost. Má příznivý vliv na trávení, nespavost nebo koncentraci. Užívá se také jako antidepresivum.

Toto ovoce není jednoduché sehnat

Pitahaya pestovaniPlody jsou citlivé na otlak, a proto se obtížně přepravují. Problémem je i malé množství sklizně. Pokud na něj ovšem v obchodě či na trzích narazíte, měli byste vědět, jaký kus je zralý. Pitahaya by neměla být ani moc tvrdá, ani moc měkká. Nezralé plody mohou dozrát u vás doma, nejlépe v chladu a na měkké podložce. Přezrálé plody začnou flekatit. Zralé plody, které poznáme podle nažloutlých listenů, jíme začerstva. Často máme problém, jak se vlastně exotické plody jedí, respektive, jak se dostat k dužině.  Pitahaya se snadno loupe. Stačí oříznout vršek a slupku stáhnete dolů. Další možností je rozkrojení a dlabání pomocí lžičky nebo nakrájení na měsíčky a vyjídání vnitřku, podobně jako u melounu. Skladujeme v suchém a studeném prostředí.

A jak si kaktus vypěstovat doma?

Nejprve vyjmeme semena ze zralého plodu a na několik hodin je namočíme do teplé vody. Poté vysejeme do písčitého substrátu. Rostlině vyhovuje teplé a slunné místo s minimem vody. Při přelití hrozí opadnutí květů a uhnití ovoce. Přes zimu by teplota neměla spadnout pod 5°C. Nejideálnější místo je ve skleníku na opoře. Bohužel v našich teplotních podmínkách není snadné vypěstovat květy i plody. Pokud však budete pečliví a štěstí vám bude přát, z plodů se můžete těšit 50 dní po květech.

Nebojte se zaexperimentovat s novou chutí. Pokud na toto chutné ovoce narazíte, neváhejte a ochutnejte!  

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist