Pavlova s jahodami
Slavný australský dezert je tak jednoduchý a hlavně tak moc dobrý, že se velmi snadno stane návykový. Ačkoliv má svou původní podobu, co se týče navrstveného ovoce, ten nebetyčně jednoduchý korpus doslova svádí k tomu, abychom vymyslely, milé dámy, tisíce různých variací na Pavlovu.
A svět se rázem stane sladší, konejšivější a hebčí.
Dobrota pro baletku? No budiž!
Tento dezert je pojmenovaný pro známé slavné ruské primabaleríně Anně Pavlové, která kdysi v roce 1926 a 1929 navštívila právě Austrálii a Nový Zéland. Inspirovala jednoho místního kuchaře svou baletní sukýnkou a jemností baletního kostýmu natolik, že onen kuchař se jal pojmout dezert pro ni vyloženě hravě. Korpus je z upečeného šlehaného bílku (sněhová pusinka), na ní je navrstvená hebká šlehačka a tehdá prý na té šlehačce trůnilo zelené kiwi, jakožto počest zelené baletčině sukénce.
Pravda je, že o původu Pavlovy se stále vedou spory, ale to vůbec nic nemění na tom, že tenhle dort dobyl svět.
Pečeme pusinku
Základem je sněhová pusinka. Recept je následující:
4 bílky
Špetka soli
Hrnek moučkového cukru
1 polévková lžíce bílého vinného octa (klidně i balsamico)
2 polévkové lžíce škrobové moučky (kukuřičná nebo bramborová)
Šlehačem nejprve ušleháme vychlazené vaječné bílky do pěny a postupně přidáváme po lžících cukr. Hmota začne houstnout a být lesklá. Když je téměř pevná, přidáme opět postupně škrobovou moučku a lžíci octa. Vypneme šlehač a bílkovou hmotu rozetřeme na plech do libovolného tvaru. S krásou si neděláme hlavu, čím kostrbatější, tím lepší, vše stejně nakonec zakryje šlehačka. A případný odér octa taky nevadí, během pečení vyprchá.
Můžeme udělat dva menší dortíky, jeden větší nebo z bílků nasázet na plech menší pusinky o velikosti dlaně.
Pečeme v troubě při teplotě 75 °C asi 3 hodiny. Výhodou je, že pusinky vydrží velmi dlouho, takže tímto způsobem si můžete zpracovat zbylé bílky a zároveň tak mít v zásobě materiál na velice rychlý dort, pokud vás začne honit mlsná nebo přijde návštěva.
TIP: Do sněhu můžete přidat 1-2 kapky vanilkové esence pro hezkou vůni.
Šleháme šlehačku
Klasickým způsobem vyšleháme šlehačku (bez cukru) a tu potom navrstvíme podle libosti na sněhový korpus. Necháme odležet min. 3 hodiny, aby korpus vtáhl část vlhkosti ze šlehačky. Dort uleželý do druhého dne prostě nemá chybu.
Zdobíme ovocem
Co je klasikou, o tom se také vedou pře. V Austrálii jsou to jahody a maliny a již zmiňované kiwi. V Anglii je zase klasikou vnitřek maracuji nebo broskve. A u nás? Můžete si vybrat. Nesmírně chutné je snad vše, od ovoce až po obyčejné pokapání medem nebo agávovým sirupem nebo černou melasou… až po klasice nakrájený banán a čokoládová poleva. Anebo jahody.
Jahody se šlehačkou doplněné sladkou rozkoší bílých pusinek – lze si přát něco víc?
Dobrou rozkošnou chuť!
Komentáře k článku
Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.